Cahilce.com Blog

Cahilce Nameler

Tırnak-Yemeyi-Bir-Türlü-Bırakamayanlar-İçin-Öneriler.jpg

Tırnak Yemeyi Bir Türlü Bırakamayanlar İçin Öneriler

Her ne kadar psikolojik olduğunu düşünsek de tırnak yemenin tek nedeni psikolojik değildir. Farkındaysanız, tırnak yeme alışkanlığı olan kişiler, bunu sadece stresli ya da sinirli oldukları anlarda yapmıyor. Arkadaş arasında koyu ve eğlenceli bir sohbet sırasında da kişiler tırnaklarını yiyebiliyor. Unutulmaması gereken şu ki, bu alışkanlıktan vazgeçmek mümkün. Ama biraz çaba harcamak gerekiyor.

Tırnak yeme alışkanlığı genel olarak ergenlik çağındaki gençlerde görülüyor. Ama daha küçük yaşlarda da görmek mümkün. Eğer siz de bu alışkanlığınızdan rahatsızsanız ve gerçekten de kurtulmak istiyorsanız, kararlı olmanız ve birkaç basit yöntemi denemeniz gerekiyor. İşte size o yöntemler için öneriler.

Kendinizi Tırnak Bakımı ile Şımartın

Tırnak yeme davranışını engellemeye yönelik önerilen acı cilalar genellikle caydırıcı etki göstermekle birlikte kişinin daha güzel görünen elleri bozmak istememesi de önemli bir etkendir. Bir profesyonel tarafında yapılan tırnak bakımı, manikür ve el bakımı uygulamaları ardından en sevdiğiniz renk ojenin sürülmesi kişiyi bu davranışı bırakma yolunda teşvik edici olabilmektedir. Hem bunun için harcanan paranın çöpe gitmemesi hem de tırnakların güzel görünümünün bozulmaması için kişi kendini engellemeye çalışacak, daha kontrolcü olacaktır.

Tırnakları kısacık kesin

Tırnaklar uzamaya başladığı andan itibaren tırnak yeme alışkanlığı kendini göstermeye başlar. Bu yüzden derin denilebilecek kısalıkta kesmek de riski azaltmak anlamında yararlı olabilmektedir.

Ojeniz biraz acı olsun

Tadı acı ama zararsız bu caydırıcı ojeler aslında en çok kullanılan yöntemlerden biri. Özellikle farkında olmadan tırnak yemeye başlayacağı zamanlarda acı tat iyi bir hatırlatıcı ve aynı zamanda da önleyici haline gelmiş olacaktır.

Neden tırnaklarınızı yediğinizi belirleyin

Yazının başında daha genel bir anlatımla tırnak yeme alışkanlığı sebeplerine yer verdik. Ancak bu alışkanlığı önleme de bu sorunları çözmek de kritik bir öneme sahiptir. Ardından da bu durumu önlemek ve başa çıkmak adına bu sebeplere çözüm bulmak gereklidir. Örneğin, tırnaklarınızı yemeye hangi durumlarda başvuruyorsunuz. Sıkıldığınız zaman mı, stresli olduğunuzda mı yoksa kendinizi birilerine karşı kanıtlamaya çalıştığınız hallerde mi?

Bu durumlardan kaçmaya çalışmak elbette mümkünse yapılması gereken. Peki ya mümkün değilse? Bu durumda kendinizi oyalayacak veya sorunu kökünden halledecek çözümler bulmalısınız. Örneğin stres ve endişeyle baş etme yollarını denemelisiniz, meditasyon yapmak, bitki çayı içmek.. Diğer yandan ellerinizi oyalayacak hobiler edinebilirsiniz. El işi, oya, kumaş boyama… Seçenekleri çoğaltmak sizin elinizde. Yeter ki aklınız ve elleriniz tırnakları yeme eğilimi göstermesin.

Aşama Aşama Gidin

Kötü alışkanlıklar söz konusu olduğu zaman aniden onları bırakma kararı verip, uygulamak herkese göre değildir, çok ciddi bir irade gerektirir. Bu durumda yavaş yavaş ilerlemek daha doğru bir karar olabilir. Süreç daha uzun sürecek olsa da kalıcı olması esas önemli olandır.

Çevrenizdekiler Sizi Uyarsın

Sadece tırnak yeme için değil hemen her kötü alışkanlıktan kurtulmak için bir diğer önemli etkendir bu aslında. Etrafınızdaki kişiler size bu konuda yardımcı olabilir. Tek yapmaları gereken farkında olarak ve olmayarak kendinizi kontrol edemediğiniz o anlarda size engel olmaları veya sadece sizi uyarmaları.

Sabredin

Tırnak yeme alışkanlığına sahip olanlar içten içe tırnaklarının görünümünden rahatsız olsalar dahi etraftan gelen söylemlere karşı bir tür koruyucu zırh edinirler kendilerine. Etraflarına bunun önemsiz olduğundan, halinden memnun olduğundan bahsederler. Belki bir el mankeni değiliz ama ellerin, tırnaklarının güzel olmasından her kadın kadar memnun oluruz. Bu yüzden sabırlı olmalı gerekiyorsa başka başka yolları denemeliyiz. Bu alışkanlığı yendiğiniz andaki gurur, tırnakların güzel görüntüsü ve aldığınız iltifatlar ile sabredilen sürelerde çekilen sıkıntıya değecektir.

Sema BüyükTırnak Yemeyi Bir Türlü Bırakamayanlar İçin Öneriler
Beğendiniz mi? O halde bu tarifi paylaşın!

1 yorum

Konuşma (film)
  • sohbet - 12 Ocak 2017 cevap

    guzel paylasım olmus elinıze saglık

  • Sohbet - 11 Haziran 2017 cevap

    Tanıdığım nice tirnak yiyen arkadasim var bu yazinizi onlara soyleyecegim Tskler

Bir Cevap Yazın