Spor

2018-01-29_15h06_15.png

Futbol DİKTATÖR’ü Aykut KOCAMAN!

28.01.2018 Tarihinde Trabzonda Medical Park Stadyumunda oynanan maç için çıkartılan kadro, Fenerbahçe taraftarlarından, her platformda çok büyük tepkiler aldı. Ve Maç Fenerbahçenin son anda kornerden bulduğu golle 1-1 berabere sonuçlandı.

Fernandao gönderilmek istenen bir oyuncuydu, sakatlandığında futbolu bıraktığı bile söylendi. Atıf defalarca gönderilmeye çalışıldı, takaslarda kullanılmaya çalışıldı, şimdi fenerbahçede banko oynuyor. Hasan ali taraftarların hiç bir zaman istemediği çok koştuğu için oynatılan oyunculardan. Aykut hoca maçtan sonra dedi ki ; Topal Souza yıkılamaz ikilisinin bozulması, taraftarlar olarak 3 senedir zaten bu ikilinin Fenerbahçe orta sahası olamayacağını konuşuyoruz ve istemiyoruz. İsmail Köybaşı, Fenerbahçede yedek bile olamaz dediğimiz Köybaşı, sol kanatta oynuyor, bunun dışında bir de duran toplarada vuruyor.  Neustadter  desek, bu takımda nasıl banko stoper oynamaya başladı kimse anlamış değil, hani bu adam kadro dışı bırakılacak adamlardandı. Stoper yok dedi yine Aykut Kocaman maçtan sonra işin makarası yapılıyor ya, Fernandoyu filan stoperde deneyecek potansiyel var, bu Aykut Hocada. Öyle bir kadro ki bu maça çıkartılan kadro hani Türkiye kupasında çıksa, yedek kadro ile çıktık diyebiliriz. Öyle bir kadro ki, bu kadro bu kadrodaki herkes takımdan gönderildi deseniz, hiç bir taraftar bu adama yazık oldu, keşke kalsaydı demez. Büyük Fenerbahçe taraftarı isterki, Stoper bölgesinde adam yoksa gençler oynasın alt yapıdan adamlar oynasın. Sen orta sahaya adam bulamayıp Hasan aliyi ortaya koyduysan, UEFA’dan elenmemize sebep olan Mehmet Topal stoper denemesini, yine denemeye devam ediyorsan, AYKUT Kocaman Sen bu taraftarla dalga geçiyorsun. Fenerbahçe hocası isen taraftarın istediği görsellikte oyun oynatamadığın zaten kesin. Madem futbolcun yok hep sakatlıklar var “bu arada bilerek basmalar sert oyun Türkiye liginin en büyük problemlerinden” gidersin alt yapıdan yetenekli oyunculardan getirir oynatırsın.Bu yapmaya devam ettiğin FUTBOL DİKTATÖRLÜĞÜ ‘dür

.

Daha Fazla Oku
cahilceFutbol DİKTATÖR’ü Aykut KOCAMAN!
Hangi-Kaban-ve-Mont-Sizin-Vücudunuza-Daha-Uygun.jpg

Hangi Kaban ve Mont Sizin Vücudunuza Daha Uygun?

Modacılar hep uyarıyor, modaya uygun giyinirken, vücut tipinize uygun giyinmeyi de unutmayın diyorlar. Peki sizin vücut tipiniz hangisi? Özellikle kışlık kıyafetleri nasıl seçerseniz vücut tipinize uygun giyinmiş olursunuz? Özellikle Sonbahar kış mevsiminde en çok giyeceğimiz kaban ve montlarda doğru boy ne olmalıdır? Yani sizin vücudunuz için doğru boydan bahsediyoruz.

Eminim ki hepiniz stil sahibi kadınlarsınız, ama bazen stilimizi belirlerken ne yazık ki vücut yapımızı göz önünde bulundurmuyoruz. Bu da bizi stil sahibi yapmak yerine rüküş yapıyor. Modacılar her zaman uyarıyor, vücut tipinize uygun giyinmezseniz ciddi anlamda sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz elbette sağlık sorunu değil. Dışarıdan şık görüneceğinize rüküş görünebilirsiniz diyoruz. İşte size kış aylarında mont ve kaban seçme rehberi…

Kısa ceket-mont-kaban:

Kısa modellerin en büyük avantajı bacak boyunu daha uzun gösterme ilüzyonuna sahip olmaları. Ancak sadece bu özelliklerinin herkese göre oldukları anlamını taşımadığını vurgulamakta fayda var. Basen ve üzerindeki noktalarda biten kısa ceket modelleri için kritik nokta bitiş noktasıdır. Çünkü montun, kabanın bittiği noktaya dikkat çekerler. Dolayısıyla basenlerinizden rahatsızsanız tam da kalçanın üzerinde biten kısa ceketlerden uzak durmakta fayda var. Diğer yandan eğer ince bir bele sahipseniz tam belde biten modeller ile belinizin inceliğini vurgulamanız mümkün. Armut veya elma tipi vücuda sahipseniz yani göbek ve basen bölgesinde fazlalıklarınız varsa basenleri kapatacak uzunluktaki modellere yönelmekte fayda var. Eğer minyon bir vücut yapısına sahipseniz kısa ceketler, montlar sizi uygun olacaktır. Eğer genellikle giydiğiniz renklere uygun bir kısa mont edinirseniz, giydiğiniz zaman baştan ayağa aynı renk grubunda olacaksınız ki böylelikle daha uzun ve zayıf görünebilirsiniz. Aynı şekilde desenlerden ziyade düz renklere yönelerek daha akıcı bir görüntü de elde edersiniz. Kadife ceket veya kabanlar, şişme montlar, işlemeli kabanlar… Mont-kaban trendleri içine dahil olan seçeneklerin hepsi tek başlarına birer star parça olduğundan sıradan bir tişört ve kot giydiğiniz günlerde şık ve tarz olmak için buradaki mont veya kabanlar yeterli olacaktır.

Orta uzunluktaki mont-kaban-ceket:

Hemen herkesin rahatlıkla satın alabileceği uzunluktur aslında, orta boylar. Özellikle de bel ve basen bölgesinde fazlalıkları olanlar için. Bu uzunlukta daha çok dikkat edilmesi gereken satın alacağınız mont-ceketlerin kesimleri ve üstlerinde yer alan detaylardır. Vücuda göre ceket-mont kesimini bulmanız gereklidir. Örneğin belinizin inceliğini vurgulamak için belden kemerli modellere veya bel oyuntulu kesimlere yönelebilirsiniz. Diğer yandan montların, kabanların üstlerindeki cep detaylarına da dikkat etmek gerek. Basenlerinizin geniş olduğunu düşünüyorsanız büyük cepler şeklinde tasarlanmış kabanlarda ceplerin tam da basen bölgenize gelmemesi gereklidir. Bu durumda gizli cepli modellere yönelebilirsiniz. Bu uzunluktaki tek sıkıntı bacak boyunu kısaltması riskidir. Bu noktada da benim önerim arkası biraz daha uzun ön tarafa foğru kısalan, asimetrik kesime sahip kabanlara yönelebilirsiniz.

Uzun mont-kaban-ceket:

Dizin daha altında biten uzunluğa sahip mont ve kabanlar tam da bu gruba dahildir. Eğer kısa ve hatta normal sayılacak boy uzunluğuna dahi sahip olsanız, sizi olduğunuzdan basık gösterme riski taşırlar. Bu yüzden uzun boylu (en az 165 cm ve üzeri) olanlara bu mont ve kabanları bırakmakta fayda var. Ayrıca çok uzun boyluysanız uzun montların, kabanların büyük yaka detaylarının olmasına özen gösterin. Bu detaylar boyu dengeleyen bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Ayrıca oversized olarak nitelendirilen kesimler de yine uzun boylu kişilere daha uygun olacaktır.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükHangi Kaban ve Mont Sizin Vücudunuza Daha Uygun?
Hamileyken-Yapılması-Faydalı-8-Spor.jpg

Hamileyken Yapılması Faydalı 8 Spor

Spor hayatın her döneminde önemli ama hamileyken daha da bir önem kazanıyor. Peki hamile bayanların hangi egzersizleri yapması yararlı oluyor? Uzmanlar, hamilelik döneminde bayanların hareketsiz kalmamaları için spor yapmaları gerektiğine dikkat çekti. İşte Hamileyken Yapılması Faydalı 8 Spor…

Motivasyon spor yapmakta çok önemli. Hangi sporu yapıyorsanız yapın mutlaka motivasyonunuzu yüksek tutmanızda yarar var. Eğer bir egzersizi seviyor, başka bir egzersizden hoşlanmıyorsanız, daha çok hoşlandığınız egzersizi yapmanız sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Hamilelikte kilo alacağım diye korkmayın. Hamilelik boyunca da zinde ve fit olabilirsiniz. Ancak bu egzersizleri yapmaya başlamadan önce de mutlaka doktorunuza danışmanızda yarar var.

Hamilesiniz, ayaklarınız, elleriniz şişti, sırt ağrısı yüzünden zor günler geçiriyorsanız o halde hemen spora başlayın. Egzersizler, hamileliğin yan etkileri denebilecek bu ağrı ve sızılardan kurtulmanın en kolay yoludur. Egzersiz yapmaktan korkmak, aslında gebelik dönemindeki en önemli hata ve yanılgıdır.

Hareketsiz Kalmak En Büyük Tehlike

Gebelikte hareket etmek çok önemlidir. Eğer hareketsiz kalırsanız, daha büyük tehlikedesiniz demektir. Hareketsiz kalmanız durumunda kan basıncınız yükselir, daha çok kilo alırsınız, kramp ve ağrılar artar, şeker hastalığına daha yatkın hale gelirsiniz. Kadınlar gebelik dönemi dibatine yakalandıktan sonra %60 – 70 oranında gerçek diyabete de yakalanabilir. Ruhsal anlamda da gebelik sırasında kendinizi mutlu etmek için egzersiz yapmanızın önemi büyüktür. Egzersiz, doğum sonrası iyileşme sürecinizi de hızlandırır ve daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

Gebelik Sırasında Ne Kadar Egzersiz Yapılmalı?

Gebelikte egzersiz yapacağım diye dozajı aşmamakta da yarar var. Eğer sağlığınız için bir sorun teşkil etmiyorsa ve doktorunuz da izin vermişse, gebelik sırasında her gün 30 dakika egzersiz yapabilirsiniz. Bu süreyi  sevdiğiniz egzersizler arasında paylaştırabilirsiniz.

Yüzme

Gebelik için mükemmel egzersizlerin başında yüzme gelir. Çünkü suyun kaldırma kuvveti vardır ve bu sayede siz kendinizi daha hafif hissedersiniz. Şişlikleriniz, bulantınız, pozisyon ağrılarınız da su sayesinde en aza iner.

Aktif yürüyüş

Yürüyüş, fit ve zinde olmak için yapabileceğiniz en kolay egzersizdir. Doğuma kadar, hiçbir özel ekipmana ihtiyaç duymadan yürüyüş yapabilirsiniz. Hemen kendinize rahat bir kıyafet ve spor ayakkabı edinerek yürüyüşe çıkın.

Koşu

Yürüyüş yapmak sizi kesmiyorsa, o halde biraz daha hızlanın. Ancak hızlanırken kontrollü olmayı da ihmal etmeyin. Bazen hızlı bazen de hızınızı düşürerek koşular yapabilirsiniz. Ama hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı için yere sağlam basın.

Grup egzersizleri ve dans

Dans ve düşük tempolu aerobik egzersizler, hem mutluluk hormonlarınızı harekete geçirir hem de kalp atışlarınızı hızlandırır. Fakat karnınız giderek büyüdüğü için dengeniz bozulabilir, buna dikkat etmenizde yarar var.

Salon bisikleti

Kalp atışlarınızı güçlendirmek, hafif ter atmak, kaslarınızı doğa gerginliğine kavuşturmak için en mükemmel yol, salon bisikleti ile egzersiz yapmaktır. Üstelik bu bisikletin hızını da kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Ancak doğum yaklaştıkça bu sporu yapmak konusunda doktorunuza danışmalısınız.

Ağırlık kaldırma

Hamileyken de ağırlık kaldırabilirsiniz. Ancak, kaldırdığınız ağırlık her zamankinden bir seviye daha düşük olmalıdır. 3 setten fazla ağırlık kaldırmamaya özen gösterin. Eğer olası kazaların önüne geçmek istiyorsanız, makinalardan da yardım alabilirsiniz.

Pilates

Pilatesi gebeliğe uygun bir spor olarak tanımlayabiliriz. Pilates sayesinde iç enerjinizi daha kolay dışa vurabilir, kaslarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca pilates sayesinde bel ağrılarınızdan ve sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Pilatesin size en önemli yararı ise duruşunuzu düzeltmesi olacaktır.

Yoga

Anne adayları için en ideal spor, hamile yogasıdır. Nefes teknikleri, esneme, gevşeme gibi hareketlerden oluşan Yoga, sizi doğum maratonuna en iyi şekilde hazırları. Ancak Yoga yaparken odanın çok sıcak olmamasına dikkat etmenizde yarar var.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükHamileyken Yapılması Faydalı 8 Spor
Yüzünüzden-Kilo-Vermenin-En-Kolay-Yolları.jpg

Yüzünüzden Kilo Vermenin En Kolay Yolları

Vücudumuz su tutmaya başladığında kilo almaya başları ve bu kilo çoğu kişinin yüzüne gider. Kilo vermek için çabalamanıza rağmen bu yüzünüzden anlaşılmıyor mu? Yaptığınız diyet ve egzersizlerle bacak ve göbek bölgenizden daha kolay kilo verebilirken, yüzden kilo vermeniz bu kadar kolay olmuyor mu? İşte sizler için yüzden kilo vermenin etkili yolları.

Bazı insanlar genetik sebeplerden dolayı daha tombul yanaklara daha kalın bir boyuna sahip olabilirler. Tabi bunun dışında da sebepler vardır, dehidrasyon, anemi, alkol bağımlılığı, sağlıklı beslenme eksikliği, bazı alerjik reaksiyonlar ve kuvvetsiz olan yüz kasları. İşte bu sebeplerde yüzünüzün daha şiş ve tombul olmasına sebep olabilir. Bir diğer sebep ise vücudunuzun normalden daha fazla su tutması sonucunda yüzünüzün şişmesidir.

Bazıları kilo aldığında veya verdiğinde durumu yüzlerinden kolayca anlayabilir. U yapıya sahip insanlar için yüzden kilo verme oldukça kolaydır. Yaptığınız diyetler ve beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederseniz etkili şekilde yüzünüzden kilo verebilirsiniz. Peki bunlar nelerdir?

 • Beslenmede akıllı bir seçim:

Kilo vermek isteyen bayanların genellikle yaptıkları hatalardan biri çok sıkı diyetler uygulamaktır. Bu diyetlerden kısa vadede sonuç alınıyor gibi görünse de sağlığımız açısından büyük risk taşımaktadır. Bizim ihtiyacımız olan, vücudumuz için doğru, metabolizmayı hızlandıran sağlıklı gıdaları tercih etmek. Eğer doğru beslenme alışkanlıkları oluşturursanız kilo vermenin kilit noktasını oluşturmuş olursunuz.

 • Yüksek sodyumlu besinlere dikkat!

Bu besinlerin başı olarak sayabileceğimiz şeker ve tuz yüksek seviyede sodyum içerdiklerinden vücudunuzun su tutma seviyesini de bir anda yükseltirler. Diğer taraftan işlenmiş karbonhidratlarda kilo almanızdaki en önemli faktörlerdendir. Çünkü bu gıdaların içerisinde de yüksek miktarda şeker ve tuz bulunmaktadır. Bu gıdaları tercih etmek yerine vitamin ve mineral içeren, zengin antioksidan kaynağı ola yeşillikler, meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Bu gıdalar sayesinde vücut işleyişiniz düzene girecek ve vücudunuz ihtiyacı olanı alacaktır. Kilo verme yolunun temel taşlarındandır. Aynı zamanda gazlı içeceklerin ve kafeinin tüketilmemesi gerektiği önerilmektedir.

 • Bedeniniz aktif ve enerjik olmalı:

Yüz kaslarınızın aktif olarak çalıştırılması ve gergin bir cilde sahip olmanız yüz şişliğinin giderilmesinde önemli bir rol oynar. Bunun için en çok önerilen evde yüz yogası yapmanızdır.

Bu egzersizlere çene ve boyun bölgenizi de mutlaka dahil etmelisiniz. Sakız çiğnemek bile çene kaslarınızı çalıştırmada önemli bir etkendir.

Buraya kadar saydığımız her şey aslında genel vücut sağlığı ve kilo verme yöntemleri arasında. Peki yüzden kilo vermek için başka neler yapmalıyız?

 • Beslenmenize kalsiyum içeren gıdaları mutlaka eklemelisiniz.
 • Çok yağlı olan ve kızartılmış gıdalardan uzak durmalısınız. Mesela oldukça sağlıklı olan balığı kızartarak yememelisiniz çünkü balığın gerekli olan vitaminlerini değil sadece yağını tüketmiş olursunuz.
 • Yatmadan önce yemek yememeye özen göstermelisiniz ama illa yemek istiyorum diyorsanız tam tahıllı bir ekmeğin üzerine biraz kırmızıbiber döküp yiyerek metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz.
 • Alkole çok dikkat etmelisiniz. Çünkü akolün vücudu dehidrate etmesi ve vücuda yağ depolama gibi kötü bir huyu vardır.
 • Yüzünüze olduğu kadar sağlığınıza da yapacağınız en kötü alışkanlıklardan biri de sigara. Sigara sadece sağlığımıza zarar vermekle kalmaz yüzümüzdeki çizgilerin daha çabuk çıkmasına ve daha yaşlı görünmemize sebep olur.
 • Cildinizi sağlıklı tutmak için C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz.
 • Bazen ilaçlarınızda vücudunuzun su tutma eğilimini arttırabilir.
 • Düzenli uyku her açıdan olduğu gibi bu açıdan da oldukça önemli yer tutar.
 • Yanaklarınızı iyice şişirerek 5 saniye bekledikten sonra üfleyerek yanak egzersizleri yapabilirsiniz.
Daha Fazla Oku
Hasan DündarYüzünüzden Kilo Vermenin En Kolay Yolları
Ağırlık-İle-Kol-Sıkılaştırma-Hareketleri.jpg

Ağırlık İle Kol Sıkılaştırma Hareketleri

Eğer sarkık kol görünümünden kurtulmak istiyorsanız aktif şekilde kol kaslarınızı çalıştırarak kol egzersizleri yapmanız gerekmektedir. Bunun için kendi vücut ağırlığınızı kullanabilir ve dambıllardan da yardım alabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız kol kaslarınızı çalıştıran, ağırlıklar ile kol sıkılaştırma egzersizleri

Aslında kol kaslarınızın zayıflaması için birçok neden sayabiliriz. Yaşınızın ilerlemesi, sık kilo alıp verme, düzenli spor yapılmaması gibi birçok nedeni vardır bunun. Kaslarınızın zayıflaması ile birlikte sarkık kol görüntüsü ile karşı karşıya kalırsınız. Biliyorsunuzdur ki sarkık kollar için en iyi çözüm kol egzersizleri yapmaktır. Aslında kendi ağırlığınızı kullanarak yaptığınız egzersizler sizin için daha iyi olacaktır ancak bunun yanı sıra ağırlık kullanarak da yapabileceğiniz kol hareketlerini de ekleyebilirsiniz. Özellikle de üst kollarınızı sıkılaştırmak için ağırlıklar ile yapabileceğiniz kol sıkılaştırma hareketlerini sizler için paylaşacağız.

Öncelikle hareketlere geçmek için kollarınızın sarkık mı değil mi bunu anlamalısınız. Bunu anlamak için yapmanız gereken önce bir aynanın karşısına geçmek, vücudunuza dik olacak şekilde kollarınızı açmak ve sanki tuz serpiyormuş gibi hareket yapmak. Bu olayı elinize bir tuzluk alarak da deneyebilirsiniz. Eğer bunu yaptığınızda kollarınızın altı bıngıl bıngıl sallanıyorsa, üzgünüz ki kollarınızı sıkılaştırmak için hareketlere ihtiyacınız var.

 • Biceps Çalışması:

Biceps ön kol kasları demektir. Kol kasının üçte birlik bir bölümünü oluşturmaktadır. Biceps pek çok egzersizi yaparken çalıştırdığımız bir kas grubudur özellikle de sırt egzersizlerinde Biceps çalışımını daha hızlı görebiliriz.

 • Ayaklarınızı omuzlarınız genişliğinde açın.
 • Elinizde ki 2 adet dambılı vücudunuzun her iki yanında duracak şekilde kavrayın.
 • Dirseklerinizi vücudunuzdan fazla ayrılmayacak şekilde bükerek, yavaş yavaş ağırlıkları kaldırmaya başlayın.
 • Daha sonra kontrollü bir şekilde tekrar başlangıç pozisyonuna dönün. Yani bu yukarı kaldırma ve indirme 1 sayı demek olacak.
 • Eğer ağırlık ile çalışmaya alışkın değilseniz 8 X 3 şeklinde yapabilirsiniz. Duruma alıştıkça yavaş yavaş sayıyı arttırabilirsiniz.
 • Üst kol ve omuz çalışması:

İlk hareket ile aynı pozisyondayken hem üst kol kaslarınızı, hem de omuz omuzlarınızı çalıştıran bir hareketle devam edebiliriz.

 • Öncelikle ayaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açın.
 • Elinize aldığınız 2 adet dambılı vücudunuzun hemen önünde duracak şekilde kavrayın. Dambılı avuç içleriniz size dönük duracak şekilde tutmalısınız.
 • Tıpkı halter kaldırır gibi dambılları vücudunuza yakın tutarak göğsünüzün üzerine kadar kaldırın.
 • Triceps Çalışması:

Kol sarkmalarında en çok şikayet edilen kol kası grubudur. Bu durum arka kol kasının çalışmamasından dolayı meydana gelir. Kolun %70’lik gibi bir kısmını kapladığı için en çok önem verilmesi gereken kas grubudur.

 • Ayaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açın.
 • Dambılı kollarınız dirseklerden bükülmüş şekilde başınızın hemen arkasında iki elinizle kavrayın.
 • Dambılı başınızın hemen üstünde kalacak şekilde yavaşça kaldırın. Yukarı geldiğiniz zaman kollarınız dümdüz olmalı.

 

 • Yan Kol Çalışması: 

İşte hem yan kol kaslarınızı hem de omuzlarınızı hedef alan bir egzersiz çalışması.

 • Ayaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açın.
 • Elinize aldığınız 2 adet dambılı vücudunuzun her iki yanında duracak şekilde kavrayın. Avuç içleriniz vücudunuza doğru dönük durmalı.
 • Öncelikle sağ kolunuzu dirseklerinizi bükmeden yukarı doğru kolunuz yere paralel olana kadar yavaşça kaldırın. Burada önemli olan nokta iki yana açmamanız aslında.
 • Yukarıda bahsedilen hareketin aynısını sol kolunuz için de uygulayın.
 • Her yukarı kaldırma ve indirme 1 sayı demektir.
 • Yine söyleyebileceğimiz gibi ağırlıklarla çalışmaya alışkın değilseniz 8 X 3 şeklinde yapabilirsiniz.
Daha Fazla Oku
Sema BüyükAğırlık İle Kol Sıkılaştırma Hareketleri
Yoga-Nedir.jpg

Yoga Nedir? Yoganın Yararları Nelerdir?

Yoga için aslında spor değil de yaşam tarzı demek daha doğru olur. Yoga vücudu hem ruhsal, hem zihinsel hem de fiziksel olarak geliştirir. Yoga yapan kişilerin streslerinin azaldığı ve daha mutlu oldukları gözlenir. Yoga, hem sağlıklı ve huzurlu hissetmek isteyenler hem de vücudunun değişmesini isteyenler için en ideal yaşam tarzıdır. Kaç yaşında olursanız onun Yoga yapabilir ve Yoga’nın uzun vadede size hazırladığı sağlıklı hayatın tadını çıkartabilirsiniz.

Yoga’yı sadece kilo vermek olarak düşünmeyin. Yoga için sağlıklı bir hayatın anahtarı demek daha doğru olacaktır. Yoga’nın çeşitleri vardır. Hangi Yogayı tercih edeceğiniz ise sizin kişisel ihtiyaçlarınıza kalmıştır. Yoga yapmaya başlamadan önce kesinlikle Yoganın faydalarını bilmeli ve neden yoga yapmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Yoganın Faydaları

Vücudun bütün bölgelerini etkileyen yoga, bu özelliğinden dolayı vücudun dengeli olarak çalışmasını sağlar. Hayatınıza Yogayı ekledikten sonra doğru ve sağlıklı beslenmeyi de yaşam tarzı haline getirmeniz gerekir. Yoga aslında direkt olarak zayıflatmaz. Çünkü zayıflamak için yogaya ek olarak yapmanız gereken şeyler vardır. Ama Yoga zayıflamanıza yardımcı okur diyebiliriz. Stres hormonu seviyelerini düşüren Yoga, stresinizi alır. Nefes çalışmaları ve duruş teknikleri ile yapılan yoga sayesinde Metabolizma ve sindirim sisteminiz doğru çalışır. Vücudunuzdaki oksijen seviyesi ve kan dolaşımı yoga sırasında artar. Bu da size cilt güzelliği olarak geri döner. Aynı zamanda yoganın stresi önlemesi sayesinde de cildinizdeki stres etkisi yok olur ve daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.

Son dönemlerde çok sık karşılaşılan bir psikolojik sorun olan anksiyete semptomlarını hafifletmekte de yoga birebirdir. Uykusuzluk, gerginlik, kronik stres, yoga sırasında yapılan nefes uygulamaları sayesinde tarihe karışır. Zaten Yoganın en önemli amacı beden ve zihin rahatlığıdır. Bütün vücudunuzdaki gerilimden doğru nefes ve duruş teknikleri sayesinde kurtulabilirsiniz. Karşıdan baktığınızda Yoganın zor duruşlardan ibaret olduğunu düşünebilirsiniz ama durum hiç de düşündüğünüz gibi değil. Yoga sayesinde hem zihniniz hem de bedeniniz yenilenir.

Sadece dışarıdan mükemmel görünmenizi sağlamayan doğru duruş ve nefes egzersizleri iç organlarınız için de çok önemlidir. Sindirim, dolaşım ve Metabolizma sistemleri doğru duruş ve nefes teknikleri sayesinde bedeninizle mükemmel bir uyum içerisinde çalışır. Hem ruh hem de beden sağlığı için uykunun önemi çok büyüktür. Toksinler uyku sırasında vücudun kendisini yenilemesi ile vücuttan uzaklaşır. Ancak uyku kalitesinin yeterli düzeyde olmaması durumunda stres ve başka rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Yoga aynı zamanda sizin kaliteli uyumanızı sağlayan bir yaşam tarzıdır.

Migren kabus gibi bir durumdur. Belki inanamayacaksınız ama migrenin çözümü de yogada. Düzenli yoga yapmanız aynı zamanda baş ağrılarınıza da çözüm olacaktır. Dolayısıyla migren ağrılarınız ve ataklarınız da azalacaktır.

Eğer mutluluğu ve iç huzuru yakalayabilmişseniz, hayata bakış açınız da değişecektir. Bu da yoga sayesinde mümkündür. Hem iç huzurunuz hem de hayatınıza bakış açınızı geliştirmek için yoga yapmanızda yarar var. Eğer çok uzun saatler çalışıyor ve bu çalışmanın sonunda yorgun düşüyorsanız size yine önerimiz yogadan yana olacak. Yoga sayesinde enerji seviyeniz artar. Üstelik de bunun için sadece birkaç dakika yoga yapmanız yeter.

Vücudunuzun şekle girmesi de yoga sayesinde çok kolay olacaktır. Kasları ve tendonları uzatan yoga sayesinde artık daha esnek bir vücuda sahip olacaksınız. Yoga sayesinde doğru nefes almayı öğrenebilirsiniz. Bu sayede ciğerleriniz daha doğu çalışır ve kan dolaşımınız daha düzenli hale gelir.

Daha Fazla Oku
Hasan DündarYoga Nedir? Yoganın Yararları Nelerdir?
Galaxy-Note-7-Bomba-Gibi-Özelliklerle-Geliyor.jpg

Galaxy Note 7 Bomba Gibi Özelliklerle Geliyor

2 Ağustos’ta tanıtılacak olan Samsung Galaxy Note 7, Iris tarayıcı ve gelişmiş S-Pen özellikleri gibi daha birçok bomba özelliklerle donatılıyor. İşte Galaxy Note 7’den mühteşem haberler.

Galaxy Note 7 Rakiplerine Büyük Bir Fark Atacak

İlk öncelikle şunu söylememiz gerekirse akıllı telefonlar arasında pek çok telefonun birbirlerine benzedikleri tartışılmaz bir gerçek. Ancak Samsung Galaxy Note ailesi, 2011 yılından başlayarak günümüze kadar hep farklı bir deneyim sunma iddiası ile karşımıza çıktı.

2011 yılındn itibaren başarılı kalem kullanımı ve diğer farklı özellikleri ile kullanıcılarına hep en iyiyi sunan Galaxy Note 7 farklılıklarını çok daha ileri seviyeye taşımaya devam ediyor.

Biyometrik Doğrulama Sistemi İle Desteklenen Iris Scanner

Bilindiği gibi telefonun yeteneği ne kadaqr artarsa içinde korummız gereken bilgiler de o kadar artıyor. Bundan dolayı yeni kilit sistemleri gelişti. Şifre, desen, Android 4.0 ile birlikte gelen yüz tanıma sistemi gibi birçok sistemden sonra parmak izi okuyucusu da pek çok telefonda karşımıza çıkmaya başaldı.

İşte Glaxy Note 7, bu parmak ucu okuyucusuna ek olarak Iris tarayıcısını sizlere sunacak. Yani bunun gelmesiyle birlikte telefonunuzun kilidini sadece 0.22 saniyede açmanız mümkün olacak.

Aynı zamanda Biyometrik kimlik doğrulama sistemi ile telefonunuzu sizden başkalarının açması daha da zor bir hal alacak.

Galaxy Note 7 suda kullanım rahatlığı ile geliyor!

Galaxy S7 ailesinde olduğu gibi Galaxy Note 7’de de IP68 özelliği ile karşılaşacaksınız. Bu özellik te telefonunuzun suya karşı dayanıklı olduğu anlamına geliyor.

Yani suya karşı dayanıklı olan bu telefonları kullanırken de dokunmatik sorunu yaşamayacaksınız. Ancak Galaxy Note 7, yeni nesil S-Pen teknolojisi ile telefonunuzu sulu ortamlarda bile kullanmanızı sağlıyor.

Örneğin yağmurlu bir gündesiniz ve telefonunuzu kullanmanız gerekiyor, S-Pen teknolojisi ile telefonunuzun ekranı ıslansa bile kontrol etmeniz oldukça kolay olacaktır.

Daha Optimize Bir Yazılım ve  Oldukça Yüksek Hız

Google ile yapılan anlaşma ile pek çok yazılım geliştirmesini çok önceden alan Samsung Galaxy Note 7 kullanıcılarına en optimize Android deneyimini sunacak.

Yenilenen TouchWiz arabirimi, Android  7.0 deneyiminden daha da gfazlasını bizlere sunacak. Pil tüketimi noktasında bizlere avantaj sunarken, beraberinde daha az sistem kaynağıda tüketecek.

Galaxy Note 7 İçin Bir Diğer Yenilik: Gear VR

Daha önceki Gear VR gözlükler microUSB girişine sahip oldukları için Galaxy Note 7 ile uyumlu olmayacak. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki Samsung, hem Note 7 hem de önceki Galaxy cihazlarıyla uyumlu çalışabilecek bir Gear VR hazırlıyor.

Bunun yanında söz konusu sanal gerçeklik gözlüğü ve USB Type C uyumlu yeni aksesuarların dea Note 7 ile beraber sergileneceğini söyleyebiliriz.

Samsung Cloud Hizmeti’ne Hazır Olun

Samsung’un yazılım olarak sunacağı özelliklerden bir diğeri ise Samsung Cloud hizmeti olacak.

İlk olarak Galaxy Note 7 modelinde yer alacak yeni bulut hizmeti Google Drive ve Apple iCloud ile sıkı bir rekabet içerisine girecek. Bunun yanında Samsung yeni bulut hizmetlerinde Galaxy cihaz sahiplerine 5GB’lik ücretsiz alan sunacak.

Daha Fazla Oku
Hasan DündarGalaxy Note 7 Bomba Gibi Özelliklerle Geliyor
Spor-Yaparken-Çabuk-Yorulmanın-Nedenleri.jpg

Spor Yaparken Çabuk Yorulmanın Nedenleri?

Çoğumuzun karşılaştığı bir durum olan ve nedenini bir türlü anlamadığımız bu problemin cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Spor yaparken ya da spor sonrasında neden bitkin ve yorgun hissederiz? Spor Yaparken hangi hataları yapıyoruz? İşte spor yapma şevkinin kırılmasına neden olan ve gün içerisinde çabuk yorulmamıza, enerjimizin düşmesine neden olan etkenler.

Aslında birçoğumuz için spora başlama kararı almak oldukça zordur. Spor yapmanın vücuda ve sağlığa faydalarını bilsek te sürekli bir bahane bularak bu durumu erteliyoruz. Bir şekilde bunları aşıp spor yapmaya başlayanlar ise çabuk yorulma, halsizlik gibi şikayetler yaşarlar ve buda sporu bırakmalarına yol açar. İşte bu şikayetlerin başlıca nedenleri

 • Düzensiz Uyku ve Stresli Olma Hali

Düzenli uyku aslında pek çok sorunun aşılmasında kilit bir noktadır. Eğer yeterli ve düzenli uyumuyorsanız, kilo alımı, enerji düşüklüğü, işleri yetiştirememe ve odaklanamama gibi problemlerle karşılaşırsınız. Bunlarda sizi strese sürükler. İşte bu uykusuzluk ile gelen stres, her şeye olduğu gibi spora karşıda motivasyonun kaybolmasına ve ciddi yorgunluğa sebep olur.

 • Bahar alerjisi veya Astım Gibi hastalıklar

Özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla toz ve polen gibi pek çok etkenden meydana gelen astım ve alerjiler vücudu zorlayan rahatsızlıklardandır. Her iki sorunda vücudun oksijen ihtiyacını karşılamada güçlük yaşanmasına sebep olur. Bu durumda spor yaparken çabuk yorulmanızın başlıca sebeplerindendir.

Özellikle spor sırasında ya da sonrasında öksürük, hırıltı, göğüste sıkışma veya nefes darlığı sorunu yaşıyorsanız hemen doktor yardımı almalısınız. Çünkü bu durumların altından bahar alerjisi ve astımdan ziyade daha ciddi rahatsızlıklar çıkabilir.

 • Spor Esnasında Kaslara Fazla Yüklenmek Çabuk Yorulma Sebeplerinden Olabilir

Spor yapmaya başladığımız ilk günün heyecanı ile kendinize fazla yüklenmeniz sonucunu ertesi gün kolunuzu, bacağınızı kaldıramadığınızda anlayacaksınızdır. Diğer yandan da arka arakaya yapılan ağır tempolu egzersizler ve antrenmanlarda yapılan en büyük hataların başında geliyor. Bunun için hem kasları doğru şekilde çalıştırmak hem de belirli zamanlarda ara vererek dinlendirmek gerekiyor.

 • Anemi ve Demir Eksikliği

Aslında spor yaparken yorulmanın üzerinde her ne kadar dursak ta bu yorgunluk bir yere yürürken veya iş yerinizde de boy gösterebilir. İşte, yaşadığınız bu çabuk yorulma sorununun altında yatan en önemli sebeplerden biri de anemi ve demir eksikliği olabilir. Tabi ki bu konuda en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir.

 • Dehidrasyon – Vücudun Susuz Kalması da Çabuk Yorulma Sebepleri Arasında

Kandaki sıvı sayesinde oluşan en küçük bir azaltma, kanın daha koyu ve kirli olmasına sebep olur. Bu durum sonucunda kalp kanı gereken yere pompalamakta zorlanır. İşte buda vücudunuzun susuz kalmasının vücuda olan olumsuz etkisinin ne kadar tehlikeli olduğunun bir göstergesidir. Aynı zamanda vücudumuz sadece su içmediğimizde bu durum yaşanmaz. Bir diğer nedeni de çok fazla terlemedir. Egzersizler sırasında terlemeyle kaybettiğimiz su miktarını yerine koyabilmek oldukça önemlidir.

 • Tiroid Sorunları

Aslında birçok sorunun başlıca nedeni olan tiroid ilk baktırılması gereken şeydir. Tiroidin yeterince çalışmaması veya gereğinden fazla çalışması birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Aslında bunun çözümü de oldukça basittir. Bu sorunu kontrol altına aldığınız zaman yaşadığınız enerji kaybı ortadan kalkacaktır. Buda spor yaparken veya iş hayatınızdaki çabuk yorulma sorununu da çözmüş olacaktır.

 • Hipoglisemi Çabuk Yorulma Sebeplerinden

Bilindiği gibi hipoglisemi kan şekerimizin normal değerimizin altında olma halidir. Başlıca yakıtımız olan kan şekerinde yaşadığımız düşüklük sonucu pek çok belirti ortaya çıkmaktadır. İşte bunlardan ilk olanı da yorgunluk ve enerji kaybıdır.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSpor Yaparken Çabuk Yorulmanın Nedenleri?
Snapchat-Nedir.jpg

Snapchat Nedir? Snapchat Nasıl Kullanılır?

Snapchat son dönemlerin en popüler sosyal medya uygulamalarından biri haline geldi. Artık ünlü ünsüz herkesin bir snachat hesabı var. Peki herkesi bu kadar etkisi altına alan sosyal medya uygulaması snapchat nedir? Snbapchat hesabı nasıl alınır? Snapchat nasıl kullanılır?

Uygulama üzerinden fotoğraf çekebildiğiniz, çektiğiniz fotoğrafları anında yayınlayabildiğiniz, hatta çektiğiniz kısa videoları anında takipçilerinizle paylaşabildiğiniz bir platform olan snapchat, size bir çok efekti de fotoğraf ve videolarınıza ekleme imkanını sağlar. Snapchat’in en önemli özelliklerinden biri karşı tarafın sizin gönderdiğiniz mesajı sadece sınırlı bir süreliğine görmesidir. Sizin mesajınız sadece 24 saat kalır ve sonra silinir. Aynı zamanda mesajınızın ne kadar görüleceğini de kendiniz belirleyebilirsiniz.  Sadece karşı tarafın ekran görüntüsü alması durumunda mesajınız kalıcı olacaktır. Bu durumda da Snapchat bir mesaj göndererek sizi ekran görüntüsü alındığından haberdar eder.

Snapchat Hesabı Nasıl Açılır?

Snapchat hesabı açmak için öncelikle uygulamayı telefonunuza yüklemeniz gerekir. Hem Android hem de İOS uygulaması olarak Snapchat uygulaması yayınlanmıştır. Daha sonra uygulamayı telefonunuzda açın ve kaydol butonuna tıklayın. Buraya e mail adresinizi ve kendi belirlediğiniz bir şifreyi yazarak snapchat’e anında kayıt yapabilirsiniz. Uygulama hem İOS hem de Android için ücretsizdir. Uygulamayı indirdikten sonra hemen kayıt olabilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak uygulamaya kayıt olduktan sonra profil bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekir.

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Snapchat uygulamasını cihazınıza indirdikten sora diğer sosyal medya hesaplarınızla bağlayabilirsiniz. Bu sayede takip edebileceğiniz kişileri de daha kolay bulabilirsiniz. Ayrıca siz snapchat hesabınıza kayıt olduktan sonra arkadaşlarınıza da bir bildirim mesajı gider. Onlar da bu mesajın ardından sizi takip etmeye başlayabilir. Gereken adımları tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey, video ve fotoğraflar çekerek arkadaşlarınızla paylaşmak. Ondan sonra geldin Lİkelar gelsin yorumlar. Siz de takip ettiğiniz kişilerin fotoğraflarını ve videolarını görebilir, onlara yorumlar yapabilirsiniz. Zaman kaybetmeyin bu eğlenceli uygulamada siz de bir an önce yerinizi alın. Çektiğiniz fotoğraf ve videoları bir an önce arkadaşlarınızla paylaşmaya başlayın.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSnapchat Nedir? Snapchat Nasıl Kullanılır?
Sporu-Rutin-Haline-Getiren-Kadınlardan-10-Öneri.jpg

Sporu Rutin Haline Getiren Kadınlardan 10 Öneri

Spor yapmak bazen çok zor gelebilir, o kadar yoğunsunuzdur ki her gün spor yapmak sizin için imkansızdır. Ama sağlıklı bir yaşam, diri bir vücut ve enerji için sporu hayatınızın merkezine koymanız gerekiyor. Sağlıklı yaşamın en önemli kriterlerinden biri sporu yaşam tarzı haline getirmek. Emek ve zaman harcamadan da bunu yapmak ne yazık ki mümkün değil. Peki bunu yapanlar nasıl yapıyor? Bir kadın hem çalışıp hem de spora nasıl zaman ayırıyor diye hiç merak etmiyor musunuz? İşte Sporu Rutin Haline Getiren Kadınlardan 10 Öneri…

Kısa Zaman ve Küçük Egzersizler

Sporu kendinize bir yaşam tarzı olarak belirlemek istiyorsanız hemen kendinize yüklenmemeniz gerekiyor. Çünkü kendinize çok yüklenirseniz daha çabuk vazgeçersiniz. Bir anda ağır egzersizler yaparak kendinizi yormak ve zorlamak yerine daha hafif ve basit egzersizlerle başlamanız daha faydalı olacaktır. Önce küçük zamanlarla başlayın, daha sonra ise bu zamanı arttırın.

Çekinmeyin, yardım isteyin

Sporu kendisine yaşam tarzı olarak belirlemiş olan kadınlar, hadi bitsin de gideyim diye spor yapmaz. Onlar araştırır, kendilerine hangi egzersizin daha uygun olduğu konusunda fikir alırlar. Bilirler ki herhangi bir yanlışta hem kendileri hiçbir yarar görmeyecek hem de sağlıkları tehlikeye girecektir. Hatta bu konuda uzman yardımı alanlar bile vardır. Siz de çekinmeyin, özellikle spor salonlarında spor yaparken, işin uzmanından yardım isteyin.

Planlayın

Planlama yapmadan spor yapılmaz. O gün hangi egzersizleri yapacağınız konusunda mutlaka planlama yapın. Ayrıca zaman konusunda da planlama yapmanız gerekebilir. Eğer çalışıyorsanız, hafta sonu boş zamanınızda mutlaka hafta için spor rutininizin planını yapın ve bunu hayata geçirin.

Spor kıyafetlerinizi özenerek alın

Sporu sevmenin ilk adımı spor kıyafetlerini sevmektir. Spora kendinizi teşvik etmek için spor kıyafetlerinizi özel bir geceye gidecekmiş gibi özenle seçin. Mesela marka ürün alarak kendinizi biraz şımartabilirsiniz. Ya da her gün için ayrı bir tişört alabilirsiniz. Malum kadınlar alışverişe düşkündür.

Yeniliklere açık olun

Spor sadece koşu ve yürüyüşten ibaret değildir. Biraz da farklı spor dallarına yönelin. Mesela dans etmek de bir spordur. Zumba dersleri alabilir, dans ederken spor yapmanın tadını çıkartabilirsiniz. Bu sayede spora olan isteğiniz de artar.

Tempoyu sürekli yüksek tutmayın

Eğer sizin için tempolu sporların daha uygun olduğunu düşünüyorsanız, çabuk yorgun düşeceğinizi de bilmeniz gerekir. Çünkü özellikle günlük hayatında ya da iş yerinde koşuşturma içerisinde olanlar buna bir de yüksek tempolu sporu ekleyince kısa sürede yorulurlar. Bu nedenle biraz kendinize yüklenmeyin ve daha hafif tempoda spor yapın.

Kendinizi suçlamayın

O gün sporu herhangi bir nedenle aksatmışsanız hemen kendinizi suçlamayın. Ama bunun rehavetine kapılarak sporu da her gün aksatmayın. Bir iki günlük fire vermekten bir şey olmaz ama kendinize bunun alışkanlık haline getirmeyin.

Hedefleriniz olsun

 Mesela bugün şu kadar km yürüyeceğim deyin ya da şu kadar kilo vereceğim deyin. Tabi ilk aşamada kendinize büyük hedefler koymayın. Önce küçük hedeflerle başlayın, zaman içerisinde hedeflerinizi büyütmeye başlayın. Bu sayede daha iyi motive olacaksınız.

Sadece yapın.

Bazen sporu yaşam tarzı haline getirenlerin de canı spor yapmak istemeyebilir. Hatta bazen onlar  da yorgun ve bitkin düşebilirler. Ama yine de spora giderler. Akıllarına o anda spordan sonra çok rahatlayacakları gelir.

Spor arkadaşınız olsun.

Eğer birileri sizi teşvik etmeden spor yapamıyorsanız en iyi arkadaşınızla birlikte spor yapmayı deneyin. Tabi kendinizi bu arkadaşa bağımlı olarak da düşünmeyin. O yapmasa bile siz spora gidin.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSporu Rutin Haline Getiren Kadınlardan 10 Öneri