Psikoloji

PMS-Regl-Öncesi-Sendromu-Nedir.jpg

PMS Regl Öncesi Sendromu Nedir?

Kilo mu aldım bu ara? Saçım nasıl olmuş? Çikolata yok mu? Nasıl yok ya? Nedir bu PMS? PMS hepimizin bildiği gibi regl öncesi sendromudur. Öncelikle PMS’in açılımına bakalım. Pre, önce anlamına gelmektedir. Mestruel, regl olma durumu ve Sendrom da zaten sendrom. Bu üç kelimenin bir araya gelmesi ile bir kadınların hayatının birkaç gününü zindana çeviren o sendrom ortaya çıkıyor. Hani o birkaç gün içerisinde kanayacağınızın habercisi olan sendrom. Çikolata arayışları, tribimizi çekecek bir herif arayışları bu dönemde en had safhaya çıkıyor diyebiliriz. Erkeklerin bu durumu anlaması zor tabii. Onlar bizim kafayı yediğimizi düşünüyor olabilirler.

İşin şakası bir yana, PMS kadınların %90’ında görünen, regl döneminden 5-6 gün önce başlayan ve regl dönemine kadar devam eden sendromun adıdır. Bu dönemde kadınların hormonları ve dolayısı ile de beyni bir değişim sürecine giriyor. Bu dönemde bel, sırt, göğüs ağrısı, şişkinlik ve ne olduğunu pek anlayamadığımız garip davranışlar gelip bizi buluyor. Deliler gibi tatlı yeme, uyku ve tabii ki trip ihtiyacımız ortaya çıkıyor. Yani bir HDP’sin bir MHP’sin Bir CHP’sin düşün yani bir masaya oturamıyorsun. Bi öylesin, bi böylesin… Sevgilim şuradan tuzu uzatır mısın?  Tuzu uzatsana, zaten çok tuzlu olmuş bu ya gibi cümlelerden, beni seviyor muşuna kadar giden cümleler arasında bir geçiş sürecindesindir. Bir anda trip canavarı, bir anda anne şefkati, bir anda seks makinesi, bir yanda 3 yaşındaki bir çocuk oluyorsun ve doğal olarak da erkekler kafayı yiyor. Koskoca bilim dünyası çözememiş adam nasıl çözsün. Ama beyler bu duruma alışın çünkü biz her ay kanıyoruz. Çoğumuz için sinir bozucu bir süreç. Dikkat edelim, hazırda çikolata bulunduralım, alttan alalım, anlayış gösterelim. Ayrıca bazı ülkelerde kadınların bu dönemde ceza indirimi aldığını hatırlatmakta da yarar var. Mesele ciddi yani…

Yapılan bir araştırmaya göre kadınların en çok bu dönemde suç işlediği saptanmıştır. Amerika’da yapılan bir araştırma bu. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre her dört kadından biri hala şiddete maruz kalıyor.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükPMS Regl Öncesi Sendromu Nedir?
Sonbahar-Depresyonundan-Nasıl-Korunursunuz.jpeg

Sonbahar Depresyonundan Nasıl Korunursunuz?

Sonbahar genelde depresyon ayıdır. Havaların bir anda bozması, bir anda açması ve daha bir çok neden de sonbahar depresyonunu ortaya çıkartabilir. Eğer siz de depresyona meyilli iseniz dikkat etmeniz gereken şeyleri sizler için derledik. İşte sonbahar depresyonundan korunma yolları…

Güneş Odanıza Doğsun

Sonbahar depresyonunun belirtilerinden biri sabahları uyanmada yaşanan zorluktur. Kişi yeterinde uyumuş olsa bile yataktan kalkmak istemez. Yatak odasında zaman ayarlı aydınlatma sistemi kurmak ve alarm çalmadan yarım saat önce suni de olsa yatakta gün doğumunu hissetmek uyanmayı kolaylaştırır.

Işığı Hayatınızdan Eksik Etmeyin

Hava serin ve karanlık diye güneş ışığından vazgeçmeyin! Özellikle gündüzleri bulutlu bile olsa dışarı çıkın ve güneş ışığını görün. Güneş ışığı doğal olarak beynin duygusal merkezini uyarır ve insanın iyi hissetmesini sağlar. Erken kalkın, perdeleri açın, dışarı çıkın.

Spor Yapın

Soğuk hava terlememek için özür değildir. Spor merkezinde, evde veya hatta tercihen dışarıda kalbiniz 140’ın üzerinde çarpsın! Sadece kiloyu korumak ve sağlıklı kalmak için değil, günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için de spora vakit ayırın. İyi bir egzersizin etkisi saatlerce sürer. Gün içinde daha fazla enerjiniz olur, metabolizmanız hızlanır, iyi hissettiren hormonlar salgılanır. Düzenli egzersiz kış uykusuna çekilmeye meyilli bedene yaşadığını hissettirir.

Şeker Tüketimine Dikkat

Mutluluk, zindelik ve canlılık hissi veren seretonin hormonunun seviyesi düştüğünde, karbonhidratlara ve şekerli gıdaları tüketme isteği artar. Kışın özellikle de tatlı yeme eğilimi fazladır. Şekerli ve beyaz unlu gıdalara bağımlılık fizyolojik bir gerçektir. Bunlar bedende uyuşturucular gibi biyokimyasal sistemleri etkiler. Ne yediğiniz nasıl hissettiğinizi ciddi ölçüde etkiler.

Sosyalleşin

Arkadaşların, ailenin, iş arkadaşlarının, komşuları önemini azımsamayın. Her şeyi boş vermek istediğinizde kim size el uzatır? Sizi destekleyecek insanları aklınızda tutun, ihtiyaç duyduğunuzda size cesaretlendirmelerine izin verin. Bazen bir telefon, kahve sohbeti veya e-mail size canlandırır.

Heyecanlı Bir Kış Geçirin

Bir şeyi yaşamayı beklemek insanı motive eder. Sonbahar ve kış, havaların ısınmasını beklemek için çok uzundur. Size heyecan verecek bir hafta sonu gezisi, gece planı veya spor planları kışınıza renk katacaktır. Kayak, kızak, kar yürüyüşü, buz pateni gibi faaliyetleri heyecanla bekleyebilirsiniz.

Kendinizi Rahatlatın

Meşgulsünüz. İş, ders, aile, arkadaşlar, randevular, buluşmalar meşgul olmaktan hoşlansanız dahi herkesin sakin kalmaya ihtiyacı vardır. Bazı sorumluluklara veya davetlere ‘Hayır’ demekten kaçınmayın ve birkaç dakika hiçbir şey yapmadan geçirin. Bu zamanda dikkatinizi içe döndürüp ruhsal olarak sakinleşmeye, bedensel olarak gevşemeye ayırın. Kendinize yardımcı olacak gevşeme egzersizlerini gündeme alın.

Kararında Uyuyun

İnsanlar soğuk havalarda doğal olarak daha uzun uyur. Bu fizyolojik bir ihtiyaçtır ve buna saygı göstermek gerekir. Zamanı iyi kullanarak ve disiplinli olarak, geceleri 7-8 saat uyumayı hedefleyin. Yatma ve kalkma saatini belli bir düzene oturtmak, hayata ritmini verir ve enerji seviyesini arttırır. İhtiyacınız olan düzeni bulun. Özellikle de hafta sonları çok fazla uyumamaya özen gösterin, bu insanı daha yorgun düşürebilir.

Bu Mevsimin  Varlığını İnkar Etmeyin

Mevsimlerin değişimi doğal bir akıştır. Bu değişimi yargılamak yerine izlemek ve detaylarını görmek insanın daha olumlu bir ruh hali içinde kalmasını sağlar. Sonbahar, kış, kendine özgü deneyimleri beraberinde getirir. Değişen doğasından, artan tiyatro sayısına, sebzelerinden televizyondaki programlara keyif aldığınız şeyleri fark edin. Kot giymek ve salep içmek ağustosta pek yapmadığımız şeylerdir.

Mutlaka Psikologla Görüşün

Sıralanan belirtilerden üç ya da daha fazla sizin için 2 haftayı aşkın bir süredir geçerli ise profesyonel destek almaktan çekinmeyin: İsteksizlik-mutsuzluk, değersizlik–suçluluk hisleri, uyku bozukluğu–aşırı uyku hali, enerji azalması–yorgunluk, iştah değişikliği, sinirlilik, endişe-kaygı, konsantrasyon bozuklukları.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSonbahar Depresyonundan Nasıl Korunursunuz?