Kadın Hastalıkları

Meme-Kanseri-Hakkında-Yanlış-Bilinenler.jpg

Meme Kanseri Hakkında Yanlış Bilinenler

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası. Meme kanserine yakalanan kadınlar, ne yazık ki bu hastalıktan kurtulmak için göğüslerini feda etmek zorunda kalabiliyor. Oldukça zorlu bir süreç olan tedavi sırasında da kadınlar psikolojik anlamda yıpranıyor ve onarılması güç hasarlarla karşı karşıya kalabiliyor. Peki meme kanseri hakkında aslında yanlış olan ama doğru sanılanlar neler?

Meme kanseri ülkemizde her 8 kadından 1’inde görülüyor. Erken tanı ve uygun tedavi planlaması ile tamamen iyileşme ve hastalıktan kurtulmak mümkün olabiliyor. Ancak meme kanseri ile ilgili halk arasında doğru bilinen yanlışlar, tanı ve tedavi sürecini olumsuz etkileyerek ölümcül tablolara neden olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Serkan Keskin, “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda meme kanseri ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladı.

”AİLEMDE YOK BENDE DE OLMAZ”

Yanlış! Her kanser türünde olduğu gibi meme kanseri de genetik risk faktörleri taşımaktadır. Ancak meme kanserlerinin %85’i genetik sebepler dışında gelişmektedir. Aile hikayesinde meme kanseri olmayan kadınlarda da bu kanser türü görülebilir.

”KENDİM KONTROL ETMEM YETERLİ”

Yanlış! Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Meme kanseri için en önemli nokta herhangi bir şikayet olmadan doktora gitmektir. Memedeki kitle, ele gelecek hale gelmeden çok önce mamografi ile saptanabilir. Hatta kanserleşme aşamasından önce bile memedeki kansere dönüşebilecek lezyonlar saptanabilir. Dolayısıyla hiç şikayet olmadan kontrole gidilmelidir.

”SIK SIK MAMOGRAFİ ÇEKTİRMEK KANSER YAPAR”

Yanlış! Mamografi kansere ya da kanserin yayılmasına neden olmaz. Aksine hastalığın yayılmasını önleyen tedavi sürecinde önemli bilgilere ulaşılmasını sağlar. Mamografi işleminde verilen ışın dozu çok düşüktür. Bir kadın 50 yıl boyunca her yıl mamografi çektirirse, meme dokusu ancak bir kez akciğer röntgeni çektirmiş kadar ışın alır. Belirli aralıklarla mamografi çektirmek sakıncalı değildir. Meme kanserine neden olmaz. Ancak gereksiz mamografi çektirmekten de kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca genç yaşta mamografi çektirmenin sakıncası yoktur. Ancak 30 yaşın altındaki kadınlarda meme dokusunun özelliğinden dolayı mamografi ile yeterli görüntü alınamadığından, genç yaşlarda genellikle mamografi yerine ultrason tercih edilir.

“EMZİRMİŞ KADINLARDA MEME KANSERİ OLMAZ”

Yanlış! Doğum yapmak ve emzirmek, kadınları meme kanseri açısından belli bir oranda koruma altına almaktadır. Ancak doğum yapan ve emziren kadınların kanser olmayacağı anlamına gelmez.

“KADINLAR MENOPOZDAN ÖNCE MEME KANSERİNE YAKALANMIYOR”

Yanlış! Meme kanseri her yaşta ortaya çıkan bir kanser tipidir. Menopoza girmeden, doğum bile yapmadan önce erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Günümüz şartlarında 20’li yaşlarda meme kanserine yakalanmış hastalarda da görülmektedir.

“ERKEKLER MEME KANSERİ OLMADIĞI İÇİN ÇOK ŞANSLI”

Yanlış! Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Ancak bu durum, hastalığın erkeklerde görülmeyeceği anlamına gelmez. Tüm meme kanserlerinin %1’i erkeklerde görülür.

“GÖĞSÜMDE ŞİŞLİK HİSSETTİM, KESİN MEME KANSERİYİM”

Yanlış! Kadınların birçoğunda görülen meme kistleri her zaman kansere işaret etmez. Büyüyüp ağrı yaptıklarında ya da meme kanseri yönünden kuşku uyandırdıklarında bu oluşumlar boşaltılabilir. Ayrıca memedeki kitlenin ağrıması ile kanser arasında bağlantı yoktur. Memede ele gelen her doku kitle demek değildir, her kitle de kanser anlamına gelmez.

“GÖĞSÜMDE AKINTI OLDU, GALİBA KANSERİM”

Yanlış! Her kadında memeden sıkmakla bir miktar akıntı olabilir. Bu durum kanser belirtisi değildir. Kendiliğinden olan, tek taraflı ve kanlı akıntılar tehlike habercisidir. İncelenmesi gerekir.

“BİYOPSİ YAPTIRMAK KİTLENİN KANSERLEŞMESİNE YOL AÇAR”

Yanlış! Herhangi bir kanserin tanısı biyopsi ile yapılabilmektedir. Kitlenin adının konması için en güvenli yoldur. Biyopsi kitlenin niteliğini değiştirmez. Hastalığın yayılmasına neden olmaz.

“KİTLENİN AMELİYATLA ALINMASI KANSERİ VÜCUDA YAYAR”

Yanlış! Kanser vücuda yayılacaksa, kanserli kitleden ayrılan hücreler yoluyla yayılır. Bu kitlenin alınması yayılmayı engeller. Kitlenin alınmasında geç kalınmış ise, ameliyattan önce vücuda yayılmış hücreler, kitlenin kendisi alınsa bile bir süre sonra yeni kitleler oluşturabilir. Bu durumun ameliyatla ilgisi yoktur.

“MEMEMİ KAYBEDECEĞİM”

Yanlış! Çok geç kalınmamışsa meme kanseri ameliyatlarında artık memenin tümünün alınmasına gerek yoktur. Yalnızca kanserli dokunun alınmasıyla tedavi tamamlanmaktadır. Gecikmiş olgularda memenin tamamen alınması gerekse bile, aynı seansta hastanın kendi dokularından ya da hazır protezler ile aynı seansta hastanın alınan memesi yerine konabilmektedir.

“KOLUMU ESKİSİ GİBİ KULLANAMAYACAĞIM”

Yanlış! Genellikle koltuk altı lenf bezlerinin tamamının alınmasına gerek yoktur. Çeşitli yöntemler ile ameliyat sırasında lenf bezlerinin birkaçı işaretlenip alınarak incelenir. Eğer sorun yoksa diğer lenf bezlerine dokunulmaz. Diğer lenf bezlerinin alınması gerekse bile bu durum mutlaka kolun şişmesi anlamına gelmez. Kolun şişmemesi için tedbirler alınmalıdır.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükMeme Kanseri Hakkında Yanlış Bilinenler
Vajina-Kokusuna-Karşı-Önlemler.jpg

Vajina Kokusuna Karşı Önlemler

Kadınlar için hayatı çekilmez kılan nedenlerden biri de vajinal kokudur. Vajinal koku sadece rahatsız etmekle kalmaz aynı zamanda sağlık için de sorun teşkil eder. Peki Vajinal koku neden olur? Vajinal koku önlenebilir mi? Vajinal kokunun önlenmesi için ne yapmak gerekir?

Vajinal Kokunun oluşma nedenleri arasında bakteri gelişimi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, mantar enfeksiyonları ve kötü yapılması gibi bir takım nedenler sayılabilir. Vajinal bölgede kaşıntı ya da kızarıklık varsa sorunun bir enfeksiyon sorunu yaşadığınız aşikardır. Ancak neden göz etmeksizin vajinal kokunun hem rahatsız edici hem de utandırıcı olduğu bir gerçektir. Bu nedenle de kokudan kurtulmak için mutlaka önlem almak gerekir. İşte Vajinal kokunun önüne geçmek için öneriler.

Sarımsak

Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Vajinal enfeksiyonlarla başa çıkmada oldukça etkili olan sarımsak, aynı zamanda kokunun önlenmesinde de birebirdir. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağı pişmiş ya da çiğ şekilde günlük olarak tüketmek bu kokunun önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Narenciye

Vajinal kokuların en önemli nedeninin vajinal bölgedeki enfeksiyonlar olduğunu başta da belirtmiştik. Bu nedenle kokuyu önlemek için yapmanız gereken şey, kokunun kaynağına inmek ve enfeksiyonları ortadan kaldırmaktır. C vitamini bakımından zengin olan narenciye gıdalar, vajinal bölge enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça etkilidir. Kadınların bol bol Üzüm, portakal, limon, greyfurt, ananas ve benzeri gibi meyveleri tüketmelerinde yarar vardır.

Su İçin

Bol su içmek bir çok derde deva olduğu gibi vajinal koku için de harika bir savaşçıdır. Her gün içeceğiniz 8 -10 bardak su ile hem vajinal kokuyu önleyebilir, hem de genel vücut sağlığınız için önlem alabilirsiniz. Vücuttaki fazla şeker de vajinal koku nedenlerindendir. Su içerek fazla şekerin vücudunuzdan uzaklaşmasını da sağlayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Hem antiseptik hem de güçlü antifungal özelliklere sahip olan çay ağacı yağını su ile seyrelterek tüketmek vajinal kokunun önüne geçmek için birebirdir. Size vajinal koku için bir tarif verelim. Üç Bardak ile saf elma sirkesi birlikte üç damla çay ağacı yağı banyo suyuna ekleyin ve sonra yarım saat içinde oturun. Bir haftada üç dört kez bu karışımı uygulayın.

Elma Sirkesi

Doğal bir antibakteriyel olan elma sikesi, vajinal koku ile mücadelede oldukça doğal bir yöntemdir. Banyo yaparken elma sirkesini suya katmak, vajinal koku için harika bir çözümdür. Eğer evinizde küvetiniz varsa içini doldurun ve banyo suyunuzun içerisine biraz elma sirkesi ekleyin. Bu suyun içerisinde en az yarım saat beklemek hem vücudunuza iyi gelecek, hem de vajinal kokunun önlenmesini sağlayacaktır.

Yoğurt

Yoğurtta vajinal kokuyu önlemede oldukça etkilidir. Vajinal PH seviyesinin normale dönmesini sağlayan yoğurt, Lactobacillus bakımından zengindir. Vajinal kokunun ortadan kalkmasında PH değerinin dengelenmesi çok önemlidir. Hem genel sağlık hem de vajinal koku giderilmesi için bol bol yoğurt tüketmenizde yarar var.

Beyaz Sirke

Beyaz sirkeyi daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama vajinal koku sorunu yaşıyorsanız, bir an önce beyaz sirke ile tanışmalısınız. Kokuları nötüralize etme de birebir olan beyaz sirke ile durulanmanız durumunda vajinal koku ortadan kalkacaktır. Vajinal bölgenizi içerisine bir miktar tuz ekleyeceğiniz beyaz sirke ile yıkarsanız, yine bu kokudan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükVajina Kokusuna Karşı Önlemler