Diyet

Zayıflamak-İsteyenlere-Sonbahar-Besinleri.jpg

Zayıflamak İsteyenlere Sonbahar Besinleri

Diyeti zayıflamak için yapıyoruz ama ardından da sağlıklı yaşam için yine beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Hazır sonbahar ayları gelmişken ve sebzeler daha çok sofralarımızda yer alıyorken, diyete girmenin tam zamanı. Sonbahar sebzeleri ile hem hastalıklardan korunmak, hem sağlıklı beslenmek hem de zayıflamak mümkün. Sadece sebzeler de değil, meyvelerden de zayıflamak için destek alabilirsiniz.

Diyet başlangıcı genel olarak yaz aylarının başıdır. Çünkü yazın giyilecek olan bikinilerin içerisinde güzel ve fit görünmek isteriz. Kış aylarında ise nasıl olsa kat kat giyineceğiz der ve kendimizi salarız. Ama sadece kilo vermek değil bu kiloyu korumak ve sağlıklı beslenmek de bizim için önemli olmalı. Peki sonbahar ayları gelmişken hem sağlıklı beslenmeye hem de kilo vermeye ne dersiniz? İşte sizi sonbahar aylarında sağlıklı yaşamı benimsemeniz için teşvik edecek besin önerileri…

Nar :

Sürdürülebilir bir kilo verme süreci istiyorsanız, nar sizin için en önemli besinlerden biri olmalı. Çünkü bu küçük tanecikler tam bir lif deposu. Ayrıca antioksidanlar açısından da çok zengin ki bu da onu kansere karşı koruyucu önemli besinlerden biri yapmaya yetiyor. Nar gibi yüksek lifli gıdalar diyetlerin olmazsa olmazıdır. Çünkü uzun süre tok kalmaya yardımcı olurlar. Böylelikle de daha az yemenizi sağlarlar. Ayrıca kan şekerinin düzenlenmesine olumlu etki eder. Ayrıca bol miktarda içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden grip, soğuk algınlığı gibi mevsim hastalıklarına karşı da koruyucudur. Çok bilinmese de nar tükettiğiniz zaman yorgunluğunuz azalır, daha zinde hissedersiniz.

Armut:

Nar gibi çok zengin lif içeriği olan armut yine sonbahar-kış mevsiminin ve kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Ayrıca, armutun tatlı olmasına rağmen içinde bulunan lifler sayesinde kan şekerini düşürücü bir etkisi vardır. Lifler, bağırsak hareketlerini arttırıp, sindirimi düzenlemeye yardımcı olduğu için kilo vermenin kritik unsurudur.

Kızılcık:

Bizler kızılcığı şerbet veya marmelat olarak tüketmeye alışkınız aslında. İçerisinde çok fazla vitamin ve minerali bir arada bulunduran kızılcık, kilo verme sürecinde yağ yakımını hızlandırdığı için önerilen besinlerden biri. Şimdiye kadar saydığımız diğer kilo verdiren sonbahar besinleri gibi vücut sağlığı açısından pek çok faydayı da sağlamaktadır. Bunlardan dikkat çekici olanlardan biri biz kadınların sık sık karşılaştığı idrar yolu enfeksiyonları. Yıllar içerisinde yapılan bazı çalışmalar, bir miktar kızılcığın kaynatılarak suyunun tüketilmesinin idrar yolu enfeksiyonlarını tedaviye yardımcı olduğunu ortya koymuş.

Adaçayı:

Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezidir. Sadece kilo vermeye çalışanlar için değil, hastalıklardan korunmak için de tüketilen bir besindir, özellikle de çay olarak. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisinin yanında aslında sindirime yardımcı olması burada yer almasında önemli bir sebep. Özellikle de akşam yemeklerinin sindirimi için adaçayı tüketilmesi diyetler sırasında önerilmektedir.

Kabak:

Kilo vermek için diyet yapanların vazgeçilmezi olması gereken besinlerden bir diğeridir kabak. Çünkü düşük kaloriye sahip olmasının yanında yükske miktarda antioksidan içeriğe sahiptir. Zayıflamayı kolaylaştırmasının yanında hastalıklara karşı koruyucu olması zaten onu önemli bir besin yapıyor. Kemik sağlığını, göz sağlığını, içerdiği bol lif sayesinde kolon sağlığını koruması da diğer faydaları. Biz kadınlar için dikkat çeken bir özelliği ise, içindeki mineraller sayesinde stres kaynaklı krampları hafifletmesidir.

Balkabağı:

Sonbahar ve kış ayları geldiğinde akla ilk gelenlerden biridir, balkabağı. Lif içeriği yüksek olduğu için zayıflama diyetlerinde uzun süre tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya yardımcıdır. Sindirim sistemi problemi yaşayan kişilerde yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığı önler. Ayrıca çok bilinmese de cilt bakımı için de kullanılması önerilen doğal malzemelerden biridir.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükZayıflamak İsteyenlere Sonbahar Besinleri
Zayıflamak-İçin-En-Etkili-5-Çay.jpg

Zayıflamak İçin En Etkili 5 Çay

Kilo vermek ve fit vücuda sahip olmak özellikle biraz fazla kiloları olan bayanların hayalidir. Peki zayıflamak için ne yapıyor sunuz? Şok diyetler mi? Yoksa gün boyu hiçbir şey yemiyor musunuz? Bunları yapmanıza artık hiç gerek yok. Doğal bitki çayları ile zayıflamayı denemeye ne dersiniz? İşte Zayıflamak İçin En Etkili 5 Çay…

Açlık Bastıran Rooibos Çayı

Zayıflamanın temel kurallarından biri stresten uzak durmak ve dengeli beslenmektir. Genellikle Güney Afrika bölgesinde yetiştirilmekte olan ve ülkemizde de aktar merkezlerinde satılan kızıl çalı bitkisinin yapraklarından yapılan Rooibos çayı, hormonların dengelenmesini sağlayacak, açlığınızı bastıracaktır. Rooibos çayının en önemli etkilerinden biri de yağ depolanmasını engellemesidir. Bayan vücudunda kilolara sebep olan en temel etkenlerin başında yağ depolaması gelirken Rooibos çayı bunu engellemekte, yağları vücudunuzdan uzak tutmaktadır.

Oolong Çayı ile Kolay Zayıflama

Ülkemizin en popüler zayıflama çayları arasında yer alan yeşil çay kadar etkili olan Oolong, Çin’e özgü bir çaydır. Çince’de siyah ejderha karşılığı bulan Oolong, etkisini metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamakta göstermektedir. Hem yerli, hem de yabancı bilim adamları ve araştırmacılar tarafından yapılan testler sonucunda 6 ay boyunca her gün düzenli olarak bir bardak Oolong çayı tüketildiğinde 5 ile 10 kilo arasında kilo verildiği tespit edilmiştir. Rakam az gibi gelse de hem sağlıklı olması, hem de kalıcı olması verilen kiloların önemini göstermekte.

Yeşil Çay’ın Etkili Zayıflatma Gücü

Ülkemizde yetiştirilen ve işlenen yeşil çay, içerisindeki bol miktarda kateşin sayesinde yağ hücrelerini yakmakta, hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamakta. 6 hafta boyunca her gün düzenli olarak bir fincan yeşil çay içerek 5 kilo verebilirsiniz. Yeşil çayın en önemli faydalarından biri de metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamasıdır. Bu özelliği ile her sabah bir fincan yeşil çay içerek gün içerisinde metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayabilir, yediklerinizi daha hızlı eritebilirsiniz.

İştah Kesici Nane Çayı

Nane çayı ile sadece 1 ayda 5 kilo vermeniz mümkün. Özellikle iştah kesici özelliği ile bilinen nane çayı, gün içerisinde bol miktarda abur cubur tüketenler için önerilmekte. Daha az yemenizi ve kilo almanızı engelleyecek olan nane çayında en önemli etken düzenli tüketilmesidir. Sabah kahvaltısı ile başlayarak akşam son öğüne kadar 10 bardak nane çayı tüketerek 1 ayda tam olarak 5 kilo verebilirsiniz. Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız ve biraz da sabırlı iseniz nane çayı ile zayıflamayı denemelisiniz.

Yağların Düşmanı Beyaz Çay

Diğer çaylarda olduğu gibi beyaz çayda da en önemli etki yağların yakılması, yağ depolanmasının engellenmesidir. Tüketilen gıdalar ile birlikte vücuda giren yağ oranını dengelemek için tüketilmesi gerekilen beyaz çay, aynı zamanda uzun ömürlü bir yaşantının da kapısını açmakta. Gün içerisinde sadece bir bardak beyaz çay tüketmeniz yeterli olacak iken, diğer çaylara oran ile daha pahalı olan bu çaydan bir kez alıp az az demleyerek aylarda tüketebilirsiniz. Beyaz çay ile kilo vermek yerine, kilo almamayı hedeflemeli ve düzenli beslenerek de aynı zamanda kilo verebilirsiniz.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükZayıflamak İçin En Etkili 5 Çay
Zayıflama-Diyetleri-Hakkında-5-Basit-Gerçek.jpg

Zayıflama Diyetleri Hakkında 5 Basit Gerçek

Fazla kilonuz var ve zayıflamak istiyorsunuz! Peki diyet hakkında ne biliyorsunuz? Diyet yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Diyetin altın kuralı nedir? İşte Zayıflama Diyetleri Hakkında 5 Basit Gerçek…

1-Diyet Yaparken Bölgesel Olarak İncelebilirsiniz

Bu yalana asla inanmayın. Öyle bir dünya yok. Yediğiniz hiçbir şey sizin kalçalarınıza ya da göbeğinize giderek orada bulunan yağları yakmaz. Bu nedenle diyet yaparken beklentinizi yüksek tutmayın. Mesela yeşil çay gibi içecekler sayesinde ödem attığınız için size kilo veriyormuşsunuz gibi gelebilir ama o sadece az bir kilo kaybıdır. Bölgesel incelme peşindeyseniz mutlaka spor yapmalısınız. Yoksa o basenlerden ve o göbekten asla kurtulamazsınız.

2- Aç karna ılık limonlu/sirkeli su yağ yakar

Sabah içilen bir bardak limonlu suyun faydası elbette var. Ama yağ yakmak için değil, ödem atmak için. Özellikle aç karna sirkeli su tüketmek çok akıllıca bir iş değil. Midenizi delebilir ve büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

3-Yeşil Çay Yağ Yakar

Vücudunuzdaki yağları ne yazık ki dünya üzerindeki hiçbir yiyecek yakmıyor. Bir çok çalışmada yeşil çayın yağ yakımına yardımcı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Ama hiçbir çalışma doğrudan yeşil çayın yağ yaktığını söylüyor. Ayrıca yeşilçayın obeziteyi engelleyici etkisi de vardır. Çünkü yeşilçayın içerisinde kateşinler bulunur ve bu kateşinler kolesterolün düşürülmesine neden olur. Ayrıca yeşilçay sayesinde kalp hastalıkları riski azalır ve hipertansiyon düşer. Ancak vücudunuzdaki demir emiliminin azalmaması için yemeklerden sonra yeşilçayı bir saat sonra içmenizde yarar var.

4-Kilo vermek için çok sıkı bir diyet yapmak gerekir

Kilo vermek için hiçbir şey yemeyeceksiniz, hatta aç kalacaksınız diye bir şey yok. Kesinlikle aç kalmayın ama yemek yemeyi de fazla abartamyın. Kilo vermek için aç kalmak yerine diyetinizi sporla desteklemeye özen gösterin. Unutmayın kendinize çok yasak koyarsanız daha fazla yemek yemek istersiniz. Bu nedenle arasıra küçük kaçamaklar yapabilirsiniz ama asla büyük kaçamaklar yapmayın. Bunun arkası mutlaka gelecektir. Yediğiniz yemeklerden yarım saat sonra falan spor yaparsanız daha sağlıklı ve daha hızlı kilo verebilirsiniz.

5-Yaz geliyor, bikini, diyet üçlüsü

Her yaz başında haber bültenlerinde izleriz. Yaza formda girme diyeti adı altında bir çok diyetisyen size çıkar bir sürü diyet önerisinde bulunur. Hatta bir çok diyetisyen de şok diyetlerden uzak durmanız konusunda bol bol uyarıda bulunur. Evet uzmanlar bu konuda haklıdır. Çünkü size kilo verdireceğine inandığınız şok diyetler, vücuttan atılan bol su ve eriyen kaslar nedeniyle sizi zayıflatsa da bu diyetleri bıraktığınızda öncekinden daha fazla yağ deposu ve daha az kas oluşumu ile size geri döner. Bu nedenle kendinizi sürekli yorgun ve güçsüz hissedeceğinizi de bilin. Hem aç hem de yorgun hissetmemek için yaptığınız diyet kararında olsun.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükZayıflama Diyetleri Hakkında 5 Basit Gerçek