Cahilce.com Blog

Cahilce Nameler

Saçlarınız-Zayıfladıysa-Bunları-Deneyin.jpg

Saçlarınız Zayıfladıysa Bunları Deneyin

Her zaman şampuan reklamlarını izleyip özeniriz. Saçlarımız keşke bu kadar sağlıklı ve bakımlı olsa deriz. Evet bu kadar güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak size hayal gibi gelebilir. Ama o kadar da hayal değil. Biraz bakım, biraz ilgi ile saçlarınızı gerçekten sağlıklı hale getirebilirsiniz. Saçlarınızın çok inceldiğini ve aşırı zayıfladığını düşünüyorsanız bu yazım tam size göre. Burada sizin için hazırladığımız önerilere bir göz atarak gerçekten sağlıklı saçlarınıza kavuşabilirsiniz. İşte sağlıklı ve doğal saçlara sahip olmak için öneriler…

Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?

Çok sık yıkamak ne kadar saça zarar verici bir durumsa, saçı az yıkamak da o kadar zarar vericidir. Bu yüzden uzmanlar haftada ortalama 3 kez yıkamanın uygun olduğunu belirtiyor. Fazla yıkanması, saç derisindeki koruyucu bakterilerin yok olmasına, saç derisinin ve dolayısıyla saçların kurumasına ve dış etkenlere kaşı daha korumasız kalmasına sebep olmaktadır. Bu durum da saçların incelmesine ve dökülmesine sebep olmaktadır. Saç yıkama aralıklarının artması da oluşan fazla yağın gözenekleri tıkamasına ki bu da yine saçların güçsüzleşip, dökülmesine sebep olmaktadır.

Saç ürünlerinin hepsini üst üste kullanmayın

Serumlar, hacim kazandırıcı spreyler, köpükler…. Saçların daha iyi görünmesi adına ardı ardına uyguladığımız saç ürünleri saçın ağırlaşmasına ve cansız görünmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden bu ürünleri sınırlandırmakta ve gerçekten ihtiyacımız olanlar ile yetinmekte fayda var. Örneğin saçın hacimli ve şekilli görünmesi için bir miktar köpük (nemli saça) ve ardından hacim kazandıran kuru şampuan veya hacim veren bir sprey yeterli olacaktır.

Saçlarınıza Fazla İşlem Uygulamayın

Şunu kabul edelim ki, saça fazla işlem uygulanması eşittir saçlarda kırılma. Zaten zayıf ve ince olan saç tellerinize uygulatacağınız ısı işlemleri veya kimyasal işlemler saç tellerinize daha fazla stres yükleyecektir. Bu yüzden çok zorunlu haller dışında kimyasal işlemlerden ve ısı uygulamalarından uzak durmak gereklidir.

Stresin Önüne Geçin

Aslında modern çağın en büyük sorunlarında biri olan stresin vücudumuzda etkilemediği tek bir nokta dahi yok. Saçlarımız da bunlardan biri. Stresin sebep olduğu saç dökülmeleri çok farklı boyutlarda ortaya çıkmaktadır. İlerleyen aşamalarda kimi saç kıran denilen bölgesel kellik ile kimisi de tüm saçını kaybetmeye kadar giden saç dökülmesi ile karşılaşmakta. Bu noktada her şeyden önce yapılması gereken stresin kaynağını tespit etmek, ondan kurtulmak veya onunla mücadele etmeyi öğrenmek.

Saçlarınızı Sürekli Kurutmayın

Dışarı çıkmayacağınız durumlarda saçı kendi halinde kurumaya bırakmak iyi olacaktır. Ancak hemen hepimiz günlük hayatımızda sürekli bir yerlere yetişmeye çalıştığımızdan buna vaktimiz ne yazık ki yok. Bu durumda duş sonrası saçları kurularken ve saç kurutma makinesi ile kuruturken oldukça dikkatli olmalıyız. Çok yüksek ısı, çok yakından makineyi tutma gibi bazı hatalar saçları çok fazla kurutmaktadır. Bu durumda da saçlar güçsüzleşmekte ve kolaylıkla dökülebilmektedir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Dökülmelerin veya saçın zayıflayıp seyrekleşmesindeki en önemli sebeplerden bir diğeri de yetersiz-dengesiz beslenmedir. Eğer saçlarınız giderek daha fazla dökülüyorsa kandaki özellikle D vitamini ve demir değerlerini kontrol ettirmekte fayda var. Eğer bunlardan birinin değerinde bir anormallik varsa doktorunuz gereken önlemi veya takviyeyi yapacaktır. Diğer yandan hapların dışında D vitamini ve demir içeren yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve bakliyat tüketebilirsiniz. Ayrıca protein açısından zengin besinler de unutulmamalıdır. Çünkü, güçlü saçlar için dengeli ve saçın ana maddesi keratinin yapı taşı olan proteinden zengin gıdaların tüketilmesi gereklidir.

Sema BüyükSaçlarınız Zayıfladıysa Bunları Deneyin
Beğendiniz mi? O halde bu tarifi paylaşın!

Bir Cevap Yazın

İlgili Paylaşımlar