Cahilce.com Blog

Cahilce Nameler

Odanız-Doğal-ve-Mis-Gibi-Koksun.jpg

Odanız Doğal ve Mis Gibi Koksun

Sebze ve meyveler, taze otlar, baharatlar, doğal yağlar ve taze bitkiler, nasıl da güzel kokarlar. Her evde doğal olarak bulunan bazı malzemeler vardır. Gerek hoş kokuları gerekse sağlık için yararları nedeni ile bu kokuları alırız.

Peki bu doğal kokulardan evinizi de şenlendirmeye ne dersiniz? Oda kokusu evlerin olmazsa olmazı. Çoğu zaman da bu ihtiyaç için para ayırmamız gerekiyor. Ama artık daha uygun ücretlerle çok güzel kokulara sahip olabilirsiniz. Doğal malzemelerle evde yapacağınız oda kokuları hem çok uygun fiyatlara mal olacak, hem de harika bir koku yayacak. Çiçek, meyve, doğal yağ ve daha bir çok kokuyu kendi emeğinizle evinize doldurmaya hazırsanız işte size tarifler…

Lavanta Keseleri:

Rahatlamak ve sakinleşme için lavanta mükemmel bir kokudur. Bu yüzden özellikle de lavanta yağı pek çok oda kokusu içerisinde yerini alır. Yağı kadar oda kokusu için kurutulmuş lavantalardan da yararlanabilirsiniz. Annem özellikle de elbiselerimizin mis gibi kokması için giysilerimizin arasına lavanta keseleri yerleştirirdi. İşte bu keseleri aslında odanızın mis gibi kokması için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik bu lavanta keselerini yapmak oldukça kolay.

Gerekli olacak malzemeler, kokunun kolaylıkla yayılabilmesi için ince bir parça kumaş, makas, iğne, iplik ve kurdele. Önce kumaştan 10×20 cm ebatlarında 2 parça kesin(buradaki gibi şekil makasları kullanabilirsiniz) Ardından bu iki parçayı 3 tarafından birbirine dikin. Dışarıdan dikiş atabilirsiniz. Böylelikle bu farklı renkteki dikişler de şıklık katacaktır kesenize. Dikişi de tamamladıktan sonra içine kurutulmuş lavantalardan ortalama 1 tatlı kaşığı koyabilirsiniz. Ardından kurdele ile tam bir kese görünümü verecek şekilde bağlamanız yeterli olacaktır. Bu keseleri giysilerinizin arasına da koyabilirsiniz tabii. Diğer yandan odanızda belirli noktalara koyarak kokunun odaya yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Mutfak için Doğal Oda Kokusu:

Eğer mutfakta vakit geçirmeyi ötesinde yemek yapmayı seviyorsanız günün sonunda mutfak daha da ilerisi tüm ev yemek kokacaktır. Bazen bu kokular güzel olsa da bazen de istemediğimiz kokular tüm odaları kaplayabilir. Özellikle rahatsız edici kokuların eve sinmesini önlemek için bunun yerine miss gibi kokacak bir alternatif hazırlamak mümkün.

Bunun için tek yapmanız gereken ocağın üzerine bir kap su koyup içine de doğal malzemeleri eklemek. Örneğin portakal kokusu sever misiniz, peki ya tarçın belki biraz da karanfil…. Aslında burada neyin kokusunun evin içinde yayılmasını istiyorsanız suyun içerisine onu suyun içine atmanız yeterli olacak. Limon, nane ve hatta kahve gibi malzemeler de eklenebilir. Burada örneğin kızılcık da eklenmiş. Ocakta suyu içine koyduklarınız ile birlikte kaynattıktan sonra havaya dağılan buharıyla birlikte mutfak ve hatta evinizin bunların kokuları kaplayacaktır. Özellikle de balık pişirdiğiniz zamanlarda oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Balık kokusu yerine bunların kokusu eve sinmiş olacaktır.

Mutfak için Doğal Oda Kokusu 2:

Az önceki örnek, içindeki malzemeler ile birlikte su kaynadıkça buharlaşmasıyla kokunun yayılması fikriydi. Kaynadıktan ve içine koyduklarınızın aroması suya geçtikten sonra bir sprey şişesine alarak koku olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Buradaki örnek de tam olarak bu yöntemi kullanıyor. Sadece içerisine kokusunun kolaylıkla dağılmasını sağlayacak alkol eklememiz gerekecek. Bunun için bir miktar izopropil alkol (aromanın kolaylıkla taşınıp yayılması için gereklidir, ecza dolaplarımızda da bulunur) kullanılabilir.

Bu sprey oda kokusu örneğin için örnek bir malzeme listesi verebilirim size. Örneğin eşit miktarda su, alkol ve sirkeyi (elma sirkesi kullanabilir.) bir sprey şişesine koyun (sirke ve alkol herhangi kalıcı koku bırakmadan kokuları nötralize etmek için de mükemmeldir). Ardından içine bir kaç portakal kabuğu veya limon kabuğu koyun (neyin kokmasını istiyorsanız ekleyebilirsiniz. Ben vanilyayı çok severim örneğin). Kokuyu biraz güçlendirmek için taze nane veya biberiye de ekleyebilirsiniz. İyice çalkaladıktan sonra kullanıma hazır hale gelmiş olacak. Mutfakta ve hatta istediğiniz hemen her odaya sıkabileceğiniz bir oda kokusu elde etmiş oldunuz.

Doğal Yağlar ile Sprey Oda Kokusu:

Elbette buradaki oda kokusu fikirlerinin yapımı için vakit harcayana kadar kolaylıkla gidip bir koku alabilirsiniz. Ancak çoğu ürünün içerisinde etkilerinden emin olamadığımız kimyasallar ve yapay kokular yer alıyor. Bu yüzden aslında şimdiye kadar daha çok evde bulunan malzemeleri kullanabileceğiniz, yapımı kolay örnekleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Burada yer alan fikirlere ekleyebileceğimiz doğal malzemelerden bir diğeri de doğal bitkisel yağlardır. Eğer cilt bakımı, saç bakımı için doğal yağları kullanmayı zaten seviyor ve evde bulunduruyorsanız, işte onları kullanarak kolaylık oda kokusu da yapabilirsiniz.

En az malzeme ile yapabileceğiniz doğal yağlar ile oda kokusu yapımı fikri de bu sanırım. İhtiyacınız olacak malzemeler, 1 spreyli şişe, yarım su bardağı saf su ve 20 damla esansiyel yağ. Esansiyel yağ olarak hangi kokudan hoşlanıyorsanız onu kullanabilirsiniz. Nane, portakal, lavanta… Tüm malzemeleri şişenin içine ekleyip, çalkalamanız yeterli. Yağın miktarını kokunun ne kadar güçlü olmasını istediğinize göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Sadece ev oda kokusu olarak değil, bir araba kokusu, halı kokusu gibi de kullanabilirsiniz. Her kullanımdan önce çalkalamayı unutmayın.

Sema BüyükOdanız Doğal ve Mis Gibi Koksun
Beğendiniz mi? O halde bu tarifi paylaşın!

Bir Cevap Yazın

İlgili Paylaşımlar