Alışveriş Rehberi

Vücudunuza-Uygun-Kot-Pantolon-Seçimi.png

Vücudunuza Uygun Kot Pantolon Seçimi

Kısa bacak boyu veya kalın bacaklara sahip olanlar nasıl kot pantolonlar giymeli? Peki ya göbek bölgesindeki fazlalıkları gizlemek için? Skinny jean (dar kot), yüksek bel, boru paça, düz kesim, İspanyol veya bol paça kot pantolonlar… İşte, farklı kot modelleri içerisinden vücuda göre kot pantolon seçimi ipuçları

Skinny jean, geniş paça veya boru paça düz kesim kot pantolon… Eskiye göre seçeneklerimiz oldukça fazla kot pantolon konusunda. Hemen her gün giydiğimiz bir kıyafetin bu kadar fazla alternatifinin farklı kesim veya modellerinin olması mükemmel elbette. Ancak bu mükemmellik hali genellikle vücudunda fazlalıkları olmayan, bacak boyu ortalamanın üzerinde olanlar için geçerlidir. Çünkü örneğin fazlalıklarınız olduğunu veya bacak boyunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız bundan öte eğer bunu kendinize dert edinenlerdenseniz vücuda göre giyinmeye daha çok önem vermeniz, kot pantolon gibi tüm seçimlerinizde buna özen göstermeniz gereklidir. Her zaman için geçerli olan kuralı da hatırlamakta da fayda var burada “Moda kendine yakışanı giymektir!” O zaman girişi fazla uzatmadan hemen her stilin vazgeçilmezi jean pantolonlara ve vücuda göre kot pantolon seçimi ipuçlarına geçiyoruz.

Skinny Jean / Dar Kot Pantolon :

Aslında adeta hata kabul etmez diyebileceğiz kot pantolon modellerinden biridir, dar kot pantolonlar.

Dar kesiminin dışında elbette düşük bel, yüksek bel veya normal bel olması, paça boyu, kot yıkama şekli gibi detaylar da büyük önem taşır.

Eğer bacak boyunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız yüksek bel skiny jean’leri tercih edebilirsiniz.

Vücudunuzun düz olduğunu düşünüyor ve vücut hatlarınızın daha çok ortaya çıkmasını istiyorsanız dar kotları tercih edebilirsiniz.

Eğer minyon bir yapınız varsa topuklu ayakkabılar ile giymeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca paça boyunun ayak bileğinin bir-iki cm üzerinde kalmasına da özen gösterin.

Eğer kıvrımlı, dolgun hatlara sahipseniz ve daha ince görünmek istiyorsanız uzun tunikler, gömlekler ve topuklu ayakkabılar ile giyebilirsiniz.

Uzun üstler vücudun kalın olan bölgelerini gizleyip, bacakların ince bölgelerine bakışların odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Dar kotlar özellikle bahar ve kış aylarında uzun çizme veya yağmut botlarıyla da rahatlıkla kullanılabilirler.

Bacaklarınızın kalın olmasından şikayetçiyseniz koyu lacivert gibi daha sofistike bir görünüm yaratmanıza da olanak sağlayan koyu renkleri tercih edebilirsiniz.

Skinny jean’lerle ilgili en çok yapılan hatanın paça boyu olduğunu düşünüyorum. Ayak bileğinin kapanması veya o bölgede paçanın toplanması olduğunuzdan basık bir görüntüye sebep olabilir. Bu yüzden bilekte veya bileğin bir-iki santim yukarısında biten paça boyları tercih etmekte fayda var.

Tüm bunların yanında jean kumaşlarını da seçimlerinizde göz önüne almalısınız. Daha ince ve fit görünmek için toparlayıcı özelliği olan kot pantolonlara yönelebilirsiniz.

Yüksek Bel Kot Pantolonlar :

Kalça ve belin mükemmel bir uyum içerisinde görünmesini sağlayan benim sen sevdiğim kot modellerinden biridir. Yüksek belli jeanler belin en ince yerinde başlar ve kalçaya doğru mükemmel şekilde vücudu takip eder. Retro bir görünüm veren bu jean modelleri dar kesim veya geniş paça kesim de olabilir.

Hemen her kot kesiminde yüksek belli modeller ile karşılamanız mümkündür ki eğer bacak boyunuz kısaysa vazgeçilmeziniz haline gelecektir.

Yüksek bel seçiminde üst bedenine göre daha uzun alt bedene veya uzun bacak boyuna sahip olanları kaçınmalarında fayda var.

Eğer dikdörtgen olarak da tanımlanan, kıvrımları belli olmayan bir vücut tipine sahipseniz beline ve kalçalarınıza tam oturan böylesi yüksek belli jeanler size göredir.

Belinizin inceliğini daha da vurgulamak istiyorsanız ince bir kemer kullanmanız mükemmel olacaktır.

Eğer elma tipi vücut şeklinde tanımlandığı gibi bel bölgenizde, göbeğinizde fazlalıklarınız varsa yine yüksek bel kot pantolonlar tercih ederek onları kolaylıkla gizleyebilirsiniz.

Bu jeanlerin üzerine bir tişört veya ipek bir bluzu giyerek zamansız bir şıklık yakalayabilirsiniz.

Boyunuzun veya bacak boyunuzun daha da uzun görünmesini istiyorsanız 70’lerin stilinden ilham alan yüksek bel ispanyol paça kot pantolonları topuklu ayakkabılar ile giyebilirsiniz. Paça boyunun topuğunuzu kapatması gerektiğini unutmayın.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükVücudunuza Uygun Kot Pantolon Seçimi
Gelinlik-Alışverişi-Yaparken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler.jpg

Gelinlik Alışverişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücuda göre gelinlik modeli seçimi ipuçları, duvak ve gelin ayakkabısının gelinlikle uyumuna dair tüyoları, payetler, pullar, dantel gibi gelinlik detayları ve gelinlik alışverişi yaparken size rehber olacak önemli ipuçları esraninportresi.com olarak hazırladığımız yazımızda…

1- Herkesin kendi mükemmel gelinliğini bulma süreci başkadır.

Söz konusu olan gelinlik seçimi olduğunda herkesin süreci farklı ilerler. Kimi gerçekten ne istediğini biliyordur girdiği ilk mağazadan bulur ve bu süreci tamamlama yolunda büyük adımı atmıştır. Kimisi ise ne istediğini biliyor olsa dahi denemelerden sonra fikirleri değişir ki bu durumda gelinlik denemeleri sayısı artar. Bu da sürecin uzamasının sebebidir ki son noktada hevesinizin kırılmasına bile sebep olabilir. Ben ne istediğini bilip, ilk mağazada gelinliğimi bulabilen şanslılardandım. Bu noktada benim önerim gelinlik bakmaya çok kalabalık gitmemeniz. Yanınızda gerçekten fikirlerine değer verdiğiniz 1-2 kişi olması yeterli. Aksi halde çok kişinin fikrini duyduğunuz zaman aklınızın karışma ihtimali artabilir.

2- Gelinlik modeli araştırırken açık fikirli olun.

Bazı gelin adayları gerek vücut tiplerine yakışmayacağından gerek o modelin moda olmamasından gerekse hayalindeki model olmamasından dolayı tek bir modele takılı kalırlar. Gelinlik denemesine gitmeden önce internetten, dergilerden yaptıkları araştırmalarda dahi sadece onlara bakarlar, onları denerler. Örneğin gelinlikleri denediğiniz yerdeki satış danışmanlarının fikirlerine önem vermekte fayda var. Onlar tecrübeleriyle iyi bir yol gösterici olabilirler. Diğer yandan yakın zamanlarda evlenmiş bir arkadaşınızda deneyimiyle size yardımcı olacaktır. Farklı modelleri, gelinlik kesimlerini denediğiniz zaman belki de hiç hoşunuza gitmeyeceğini düşündüğünüz bir model sizin gelinliğiniz olacaktır. Bu yüzden açık fikirli olun ancak elbette içinize sineni satın alın.

3- Vücut tipine uygun modellere yönelin.

Gelinlik seçiminiz ile ilgili önem verilmesi gereken noktalardan biri kuşkusuz vücut tipine uygunluktur. Aynaya baktığınızda kendinizi gerçekten iyi ve güzel hissetmenizi sağlayacaktır bu elbette. Peki hangi gelinlik kesimleri hangi vücuda uygun, gelinlik modelleri arasında fark var mıdır?

4- Detaylara önem verin.

Aslında bir önceki maddeyle oldukça bağlantılı bu madde. Gelinlikte yer alan pırıltı, dantel, kemer gibi ayrıntılar vücudunuzu vurgulayacaktır. Vücudunuzun hangi bölgesini vurgulamak istiyorsanız o detayları orada kullanmalısınız.

Ayrıca duvağınızı da önemseyin. Duvağın dantelinin gelinliğin danteliyle uyumlu olmasına özen gösterin. Uzun duvak büyüleyici olsa da tüm gece taşımak oldukça zor olacaktır. Düğün gecesinin ilerleyen zamanlarında duvak çıkarılabilse de rahat taşıyabileceğiniz seçeneklere yönelmenizi öneririm

5- Randevularınızı iyi planlayın.

Genel anlamda gelinlik modeline karar verdikten sonra gelinliğin düzeltmelerinin yapılması, tam olarak vücudunuza oturtulması için bir kaç prova gerekecektir. Bu yüzde de aslıdna gelinlik alışverişine bir kaç ay önceden başlamak bu provaları sıkıştırmak zorunda kalmayacağınız anlamına da gelir. Provalara giderken dikişten anlayan birisini mutlaka yanınızda götürün derim. Sizin göremediğiniz küçük potlukları veya bollukları fark edeceklerdir. Eğer straplez bir gelinlik tercih ettiyseniz göğüs kubunun tam oturtulmasına özen gösterin. Artık pek çok gelinlik içinde kendi dolgunlaştırıcı etkili sütyeniz olabiliyor. Ancak yoksa ve içinize sütyen giyecekseniz provaya onunla birlikte gitmeniz gerektiğini unutmayın.

6- Kilonuzu kontrol edin

Bu aslında ciddi uyarı gerektiren br madde. Asla zayıflarım diye düşünüp fazla daraltma işlemleri yaptırmayın. Tam tersi de geçerli tabii. Son prova sonrası fazla kilo alıp vermemeye, kilonuzu kontrol etmeye özen gösterin. Eğer düğüne daha vakit varsa gelinliği düzeltmek sorun olmayacaktır elbette ama süreniz daraldıysa bu ciddi bir stres ve hayal kırıklığına sebep olacaktır.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükGelinlik Alışverişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Alışverişe-Çıkmadan-Önce-Göz-Atmanız-Gereken-2016-Sonbahar-Modası.jpg

Alışverişe Çıkmadan Önce Göz Atmanız Gereken 2016 Sonbahar Modası

Zaman hızla akıp gidiyor ve moda trendleri her geçen gün değişiyor. Sonbaharın gelmesi ile sonbahar modası da yönünü belirlemeye başladı. Eylül ayı biraz geçiş ayı gibi görülse de yavaş yavaş sonbaharı hissetmeye başladık. Peki gardrobunuz sonbahar için hazır mı? Henüz sonbahar alışverişine çıkmamışsanız sonbahar renk ve kıyafet modelleri konusunda biraz fikir sahibi olmaya ne dersiniz?

Biliyorsunuz ki, daha sonbahar gelmeden önce ünlü moda markaları 2016 – 2017 sonbahar kış koleksiyonlarını vitrinlere taşıdı. Moda dünyası son derece hızlı bir şekilde ilerliyor. Hatta o kadar hızlı ilerliyor ki sadece gelecek sezonun değil, birkaç sezon sonrasının trendleri bile erkenden belli oluyor. Modayı yakından takip edenler de birkaç sezon sonrasından hemen haberdar oluyor. Bu yazımızın hem yeniliği seven hem de modayı takip eden bayanların hoşuna gideceğini düşünüyoruz.

Renk

2016-17 Sonbahar kış modasının renkleri yavaş yavaş netleşmeye başladı. Sonbahar modasında daha sıcak renkler moda olacak. Özellikle parlak renk tonları daha çok ön plana çıkacak. Renklerde her ne kadar siyah ağırlıklı olacak olsa da derin koyuluklar ve geçişler de ön plana çıkacak. Fuşya ve yeşil de bu sezon trend renkler arasında bulunuyor. Nötr renkleri de feminen tarzlarda sık sık göreceğiz. Sezon sonbahar diye canlı renkleri giymeyecek de değiliz. Canlı maviler ve turuncular da bu sezon çok moda olacak. 2016 Sonbahar modasının trend renkleri arasında kırmızı ve bordo da yer alıyor.

Kumaş ve Desenler

Bu sezon örgü modeller kıyafetlerde çok moda olacak. Geleneksel pamuk dış giyimde grafik desenler de ön plana çıkacak. Pamuk ve naylon kumaşları da sık sık sezonun kıyafetlerinde göreceğiz ve de giyeceğiz. Kadife ve vintage kumaşlar da bu sezonun trendleri arasında yer alıyor.

Trend Olan Parçalar

Bol İspanyol paça pantolonlar,

Gaucho pantolonlar,

Bol, salaş kazak ve kabanlar,

Düşük omuzlu bluzlar ve vatkalı omuz detayları

Vintage parçalar,

Uzun salaş etekler,

Yırtmaç detaylı kalem etekler,

Deri parçalar,

Kadife parçalar,

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükAlışverişe Çıkmadan Önce Göz Atmanız Gereken 2016 Sonbahar Modası