Saç Bakımı

Saçlarınız-Zayıfladıysa-Bunları-Deneyin.jpg

Saçlarınız Zayıfladıysa Bunları Deneyin

Her zaman şampuan reklamlarını izleyip özeniriz. Saçlarımız keşke bu kadar sağlıklı ve bakımlı olsa deriz. Evet bu kadar güzel ve sağlıklı saçlara sahip olmak size hayal gibi gelebilir. Ama o kadar da hayal değil. Biraz bakım, biraz ilgi ile saçlarınızı gerçekten sağlıklı hale getirebilirsiniz. Saçlarınızın çok inceldiğini ve aşırı zayıfladığını düşünüyorsanız bu yazım tam size göre. Burada sizin için hazırladığımız önerilere bir göz atarak gerçekten sağlıklı saçlarınıza kavuşabilirsiniz. İşte sağlıklı ve doğal saçlara sahip olmak için öneriler…

Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?

Çok sık yıkamak ne kadar saça zarar verici bir durumsa, saçı az yıkamak da o kadar zarar vericidir. Bu yüzden uzmanlar haftada ortalama 3 kez yıkamanın uygun olduğunu belirtiyor. Fazla yıkanması, saç derisindeki koruyucu bakterilerin yok olmasına, saç derisinin ve dolayısıyla saçların kurumasına ve dış etkenlere kaşı daha korumasız kalmasına sebep olmaktadır. Bu durum da saçların incelmesine ve dökülmesine sebep olmaktadır. Saç yıkama aralıklarının artması da oluşan fazla yağın gözenekleri tıkamasına ki bu da yine saçların güçsüzleşip, dökülmesine sebep olmaktadır.

Saç ürünlerinin hepsini üst üste kullanmayın

Serumlar, hacim kazandırıcı spreyler, köpükler…. Saçların daha iyi görünmesi adına ardı ardına uyguladığımız saç ürünleri saçın ağırlaşmasına ve cansız görünmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden bu ürünleri sınırlandırmakta ve gerçekten ihtiyacımız olanlar ile yetinmekte fayda var. Örneğin saçın hacimli ve şekilli görünmesi için bir miktar köpük (nemli saça) ve ardından hacim kazandıran kuru şampuan veya hacim veren bir sprey yeterli olacaktır.

Saçlarınıza Fazla İşlem Uygulamayın

Şunu kabul edelim ki, saça fazla işlem uygulanması eşittir saçlarda kırılma. Zaten zayıf ve ince olan saç tellerinize uygulatacağınız ısı işlemleri veya kimyasal işlemler saç tellerinize daha fazla stres yükleyecektir. Bu yüzden çok zorunlu haller dışında kimyasal işlemlerden ve ısı uygulamalarından uzak durmak gereklidir.

Stresin Önüne Geçin

Aslında modern çağın en büyük sorunlarında biri olan stresin vücudumuzda etkilemediği tek bir nokta dahi yok. Saçlarımız da bunlardan biri. Stresin sebep olduğu saç dökülmeleri çok farklı boyutlarda ortaya çıkmaktadır. İlerleyen aşamalarda kimi saç kıran denilen bölgesel kellik ile kimisi de tüm saçını kaybetmeye kadar giden saç dökülmesi ile karşılaşmakta. Bu noktada her şeyden önce yapılması gereken stresin kaynağını tespit etmek, ondan kurtulmak veya onunla mücadele etmeyi öğrenmek.

Saçlarınızı Sürekli Kurutmayın

Dışarı çıkmayacağınız durumlarda saçı kendi halinde kurumaya bırakmak iyi olacaktır. Ancak hemen hepimiz günlük hayatımızda sürekli bir yerlere yetişmeye çalıştığımızdan buna vaktimiz ne yazık ki yok. Bu durumda duş sonrası saçları kurularken ve saç kurutma makinesi ile kuruturken oldukça dikkatli olmalıyız. Çok yüksek ısı, çok yakından makineyi tutma gibi bazı hatalar saçları çok fazla kurutmaktadır. Bu durumda da saçlar güçsüzleşmekte ve kolaylıkla dökülebilmektedir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Dökülmelerin veya saçın zayıflayıp seyrekleşmesindeki en önemli sebeplerden bir diğeri de yetersiz-dengesiz beslenmedir. Eğer saçlarınız giderek daha fazla dökülüyorsa kandaki özellikle D vitamini ve demir değerlerini kontrol ettirmekte fayda var. Eğer bunlardan birinin değerinde bir anormallik varsa doktorunuz gereken önlemi veya takviyeyi yapacaktır. Diğer yandan hapların dışında D vitamini ve demir içeren yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve bakliyat tüketebilirsiniz. Ayrıca protein açısından zengin besinler de unutulmamalıdır. Çünkü, güçlü saçlar için dengeli ve saçın ana maddesi keratinin yapı taşı olan proteinden zengin gıdaların tüketilmesi gereklidir.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSaçlarınız Zayıfladıysa Bunları Deneyin
Mevsimden-mi-Dökülüyor-Stresten-mi.jpg

Mevsimden mi Dökülüyor Stresten mi?

Kadın erkek, ortak sorunumuz saç dökülmesi. Aslında erkeklerde daha fazla döküldüğü düşünülür ama kadınlarda da saç dökülmesi yadsınamayacak kadar fazla. Mevsim etkisi, çevre, hava kirliliği,  stres derken saç dökülmesinin nedenleri uzayıp gidiyor. Ama asıl neden ne ve saç dökülmesinin önüne nasıl geçeriz. Bu gün biraz da bu konuya değinelim dedik.

Saç dökülmesini önlemenin en kolay yolu saçların neden döküldüğünü tespit etmek. Saç dökülmesinin kaynağına inerek bu sorunu ortadan kaldırmak belki de saç dökülmesi sorununuzu anında çözecektir. O halde hemen nedenleri tek tek inceleyelim ve sizinki neden dökülüyor bir çözüm bulmaya çalışalım. İşte saç dökülmesinin nedenleri…

Stres:

Genellikle görmezden gelinse de pek çok kadın için stres saç dökülmesinin en yaygın sebeplerinden biridir. Stresli olduğunuz zamanlarda meydana gelen inflamasyon, saçların büyüme-güçlenme aşamasının önüne geçecek ve güçsüzleşen saçlar dökülmeye başlayacaktır. Bu durum aslında Telogen Effluvium olarak adlandırılan saç dökülmesi sorunu olarak adlandırılır. Daha net anlatımla aslında saç tellerinin fiziksel ve psikolojik stres oluşturan olaylara karşı tepkisi azalmaya yani güçsüzleşmeye başlar. Genellikle doğum sonrası ortaya çıkan saç dökülmesinin sebebi de budur. Kadınların yaşadığı saç dökülmesi sorununun en çok karşılaşılan sebeplerinden de biridir.

Saçkıran / Alopesi Areata:

Sadece saçlarda değil, kaş, kirpik, erkeklerde sakal bölgesinde de sıklıkla görülen bir hastalıktır. Saçkıranda pek de bilinmeyen bir sebeple bağışıklık sisteminiz kendi hücrelerini yabancı sanıp onlarla savaşmaya başlıyor. Ardından kıl kökleri etrafındaki lenfosit denen hücreler, sitokin salgılarlar ki bu da saçlarda dökülmeye neden olur. Psikolojik olarak kişileri oldukça etkileyen bir hastalıktır. Aşırı stresli, kaygılı durumlardan dolayı ortaya çıktığı gibi bu kaygılar sona ermediği sürece de iyileşme süreci zora girecektir.

Hormonlar:

Sebebini anlayamadığımız pek çok sorunun altında yatan sebeplerden biridir, hormonlardaki değişim ve dengesizlikler. Eğer saçlarınız inceliyor ve dökülüyorsa, diğer yandan da çene ve yüzde kıllanma artıyorsa DHT, androjen hormonlarında artış olup olmadığına bakılmalıdır. Bunlar gibi erkeklik hormonları saçların dökülmesindeki önemli etkenlerdir. Diğer yandan tiroid sorunları (özellikle hipotiroid) yine saç dökülmesindeki önemli etkenlerden biridir.

Ne yapılabilir? Bana gelen saçlarım dökülüyor ne yapabilirim soruları için de buradaki sebeplerin önemli birer cevap niteliği taşıdığını düşünüyorum. Bir süredir normalden fazla (günde 50-100 saç telinin dökülmesi normaldir) saç dökülmesi söz konusuysa öncelikle yapılacak testler ile sebebinin bulunması gereklidir. Buradaki gibi bir hormon değişimi söz konusuysa hormon seviyesini dengeleyecek ilaçlar doktorunuz tarafından verilecektir.

Genetik:

Doktora danıştınız, tüm testleri yaptırdınız ama saç dökülmesi sorunundan kurtulamadınız. Bu durumda aslında genetik geçmişe de bakmakta fayda vardır. Eğer kalıtsal bir geçmişe sahipseniz yaşadığınız dökülmeler normaldir. Kadınlarda bu dökülmeler daha genel yayılabildiği veya gizlenebildiği gibi erkeklerde tıpkı kellik gibi başın tepe bölümünde yoğunlaşır.

Ne yapılabilir? Genetik kelliğin çözümü yok gibi algılanmasın. Bilim adamları, kelliğin veya saç dökülmelerinin oluştuğu alana enjekte ettikleri yağ enjeksiyonları, kök hücre enjeksiyonları veya saç aşısı gibi çözümler ile bu sorunların ortadan kalkabileceğini kanıtladılar. Ayrıca saç ekimi de alternatif modern çözümlerden bir diğeri.

Yaşa Bağlı:

Kırışıklıklar, yaş ilerledikçe endişelenmenize sebep olacak tek sebep değil ne yazık ki. Yaş ilerledikçe saçların yoğunluğu azalmaya ve hatta saç derisi görünür hale gelmeye de başlar. Saç büyüme hızı, oranı azaldığı gibi bir çok saç kökünde yeni saç üretimi durur.

Ne yapılabilir? Yaşa bağlı saç kaybını önlemek için vaktinde önlem almak şarttır. Bunun için saç derisini yumuşatan, anti-aging saç bakım ürünleri kullanımı önerilmektedir.

Gluten Alerjisi:

Çölyak hastalığı veya daha çok bilinen adıyla gluten alerjisi tıbbi olarak nadiren ciddiye alınsa da aslında oldukça ciddidir. Gluten alerjisi olan birisinin ince bağırsağı, glüten proteinine karşı ömür boyu alerjik tepki verir. Kuşkusuz gluten alerjisinin kişiye etkileri herkes için farklı olabilir. Ancak özellikle ciltte oluşacak kaşıntı ve döküntüler saç dökülmesine de sebep olabileceğini gösterir.

Ne yapılabilir? Çölyak hastalığında en önemli olan şey uygun beslenme düzenine geçebilmektedir. Bu durumda buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glüten proteininden uzak durarak beslenmek en iyi çözümdür.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükMevsimden mi Dökülüyor Stresten mi?
Gökkuşağı-Artık-Saçlarda.jpg

Gökkuşağı Artık Saçlarda

Moda gibi saç trendleri de her yıl değişiyor. Bugün esmerler için harika bir saç rengi trendini mercek altına alıyoruz. Son zamanların en trend saç rengi gökkuşağı, doğrusu esmerlere çok yakışıyor. Ama oldukça cesaret isteyen bu saç modelini kullanırken ayrıntılara da dikkat etmek gerekiyor. Peki kimler saçlarını gökkuşağı gibi rengarenk boyamalı? Kimler bu renklerden uzak durmalı? Bu rengi seçerken nelere dikkat etmeli? Hepsini sizler için inceledim. Gelin yılın saç trendine hep birlikte bakalım.

Öncelikle bilmelisiniz ki saç renginiz bu renklerin uygulanabilmesi için açılmak zorunda. Saç renkleri tekerleği üzerinde 1 siyah 10 da platine denk gelmektedir. İşte, esmerlerin, koyu saç rengine sahip olanların bu gökkuşağı renklerini saçlarında kullanabilmeleri için en az 6 seviyesine kadar (ki bu sarının en koyu tonudur) açılması gereklidir. Bu yüzden tüm saçınızın bu reçte yıpranmasından ve beğenmemekten endişe ediyorsanız tüm saçınıza bunu uygulama fikrinden vazgeçin. Yerine ombre gibi balyaj teknikleri ile bu renkleri saç aralarında ve uçlarında deneyin.

Bunların dışında gökkuşağı saç renkleri içerisinde tercih edeceğiniz renge göre de saçınızın açılması gereken seviye değişecektir.

– Mavi-mor gibi renkler için ortalama 8 seviyesi gerekecektir.

– Kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil gibi renkler için ortalama 7 seviyesi gerekir. Daha az güçlü görünmesini sorun etmezseniz 6 seviyesi de uygun olabilir.

– Eğer benim sizlerle de daha önce detaylarını paylaştığım gibi pastel saç renkleri konusunda ısrarcıysanız platin seviyesi olan 10’a kadar saçların açılması gerekecektir.

Çikolata Leylak Saç Rengi:

Sonbahar denilince en çok akla gelen balka kabağı saç renginin aksine sessiz sedasız popülerlik yolunda ilerleyen saç rengi diyebiliriz. Bu renk, koyu çikolata, pembe, leylak ve sıcak tonlardaki açık kahve saç renklerinin mükemmel bir karışımı. Soğuk ve sıcak renklerin bir karışımı olduğundan hemen herkese yakışacak bir saç rengidir. Ayrıca gökkuşağı saç rengi trendini uygulamak isteyen ama canlı renkleri kullanıp fazla çarpıcı bir görünüm istemeyenler için mükemmel bir seçenektir.

Ceylon Safir Saç Rengi:

Kapalı alanlardaki aydınlatmaların altında mavi-siyah görünen bu derin cobalt mavi, direk güneş ışığı altında çok daha olağanüstü görünüyor.

Koyu Aytaşı/moonstone:

Düz saçlarda oldukça canlı bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Bu görünüm için mor, çivit mavi, lavanta, lacivert ve kobalt mavi çeşitli renkler kullanılmış. Renklerin en doğru şekilde ortaya çıkması için saçın 9 ve hatta 10 seviyesine kadar açılması gerekebilir. Bu renk orta ve açık tonlardaki esmerlere daha uygun olacaktır.

Slate Violet :

Eğer yazdan kalma, platin sarı balyajları olan bir esmerseniz tam size göre bir gökkuşağı saç rengi diyebiliriz. Çünkü koyu saç dipleri, saç uçlarındaki mor ve koyu griye mükemmel bir tamamlayıcı olur. Bu saç soğuk ve nötr cilt alt tonlarıyla daha iyi görünecektir. Eğer açık göz rengine sahipseniz gözlerinizin daha çok öne çıkmasını sağlayacaktır.

5- Fırtınalı Gri:

Daha parlak gümüş grilerin aksine daha yumuşak bir gridir bu saç rengi. Aslında saç dipleirnden saç uçlarına yavaş bir geçiş söz konusudur. Koyu saç dipleri uçlardaki gümüşi gri ile mükemmel bir kontrast oluşturmaktadır. Saçların orta bölümlerinde de küllü kahveden yararlanılmış. Aslında küllü kahve ve gümüş gri birleşimi soğuk sarı bir alt ton gibi davranıyor. Hemen herkese yakışabilecek bir sonuç ortaya çıkmış.

Neon Hibiscus:

Tipik sonbahar renklerinin aksine mor, kırmızı, turuncu ve pembenin en parlak tonlarından ortaya çıkarılmış bir saç modeli. Eğer yazdan kalma daha önce işlenmiş görmüş sarı saçlara sahipseniz bunu mutlaka denemelisiniz. Bunun gibi aykırı sayılabilecek renkleri birinde göründüğünüzde fiziksel özelliklerine değil, kişiliğine odaklanmakta fayda var. Çünkü saç rengi uyumu ten rengiyle değil, kişilikle sağlanmıştır.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükGökkuşağı Artık Saçlarda
Koyu-Saç-Rengi-Sizde-Nasıl-Olur.jpg

Koyu Saç Rengi Sizde Nasıl Olur?

Derin, perspektif, asil bir görünüm için saçlarda en iyi renk koyu renkler. Eğer radikal bir karar verdiyseniz ve saç renginizi koyuya döndürmek istiyorsanız yazıma göz atmadan bu işi yapmayın derim. Şimdi koyu renklerin arasına atılan ışıltılar çok moda. Mesela siyahın üzerine yapılan gri ombre ve balyajlar oldukça trend görünüyor. Aynı zamanda siyahın üzerine mavi tonları da çok güzel duruyor. Peki size koyu renk saç önerilerimde neler var merak ediyor musunuz?  İşte o renkler…

Koyu Kahve Saç Renkleri

Koyu saç renkleri denildiği zaman ilk akla gelen siyah ve tonları olduğundan onunla başladık. Ancak koyu saçlar denildiğinde en çok akla gelen bir diğer seçenek de koyu kahve saç renkleridir. Üstelik bazı ışıklandırma tekniklerini uygulamak, saçları daha yumuşak ve ipeksi göstermek için de siyah saçlardan daha elverişlilerdir. Pek çok kişi koyu kahve saçların sunduğu seçenekleri küçümsüyor olsa da sonuçlar pek çok saç renginden daha doğal oluyor.

Koyu Siyah Saç Renkleri

Koyu siyah saç rengi kontrast bir saç tonu ile bir araya getirildiğinde mükemmel bir baz renktir aslında. Çünkü güçlü ve ince düşünülmüş bir saç rengi birlikteliğidir bu. İyi bakılmış siyah saçlar, rengi ortaya çıkaracak şekilde ışığı yakalar ve daha parlak ve sağlıklı saç görüntüsü elde etmenize olanak sağlar. Son zamanlarda çokça tercih edilen renklerden ikisi siyah ve mor. Saçlarda kullanmaya pek alışkın olmadığımız mavi, mor gibi canlı renkler saç aralarına atılan balyajlarla gizleniyor. Zira siz saçınızı savurduğunuz zaman veya rüzgar sebebiyle savrulduğunda bu iki rengin muhteşemliği ve elbette farkınız ortaya çıkıyor.

Koyu Kızıl-Kestane Saç Renkleri

2016 sonbahar saç rengi trendleri içerisinde koyu saç renklerinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğundan daha önce bahsetmiştim. Görüyorsunuz ki tüm bu koyu renk saç seçeneklerinin modası kolay kolay geçecek gibi değil. Bu yüzden de koyu saç renkleri fikirleri incelemeye, saç modelleri örnekleri görmeye devam ediyoruz. Cazibesi sebebiyle hemen her kadının hayatının bir döneminde denediği bir renk olan kızıl saç renkleri ile devam ediyoruz. Koyu kızıl saç renkleri pek çok farklı renkle ve boyama tekniği ile bir araya getirilerek ışıl ışıl görünebilir. Kızıl tonları kullanılarak ombre, farklı balyaj teknikleri, renk geçişleri sayesinde çarpıcı, canlı ve stil sahibi saç modelleri elde etmek mümkün.

Koyu Sarı Renkleri

Şimdiye kadar paylaştığımız koyu renk saç örnekleri yanında sarıların ne kadar açık tonlarda kalacağının farkındayım. Ancak sarı içerisinde de platin veya buz sarı gibi oldukça açık tonlar yer alabildiği gibi esmere yakın koyulukta sarı tonları ile de karşılaşmak mümkün. Bu noktada sizi daha önce hazırladığım sarı saç tonlarının detaylarını içeren yazıya yönlendireceğim. Çünkü orada hepsini tek tek açıklamıştım. Hatta ten rengine, kaş ve göz rengine göre herkesin sarı saç rengi tonunun farklı olacağından da bahsetmiştim. Bu kadar detaylı sarı saçlara yer verdim çünkü eskiden sadece açık tenlilerin sahip olduğu bu renk, artık esmerlerin de gözdesi. Ayrıca sarı saç tonları düşündüğünüzden de fazla seçenek sunar.

Diğer Koyu Renk Saçlar

Biz şimdiye kadar en çok tercih edilen ve en iyi bildiğimiz koyu saçlar üzerinde durduk. Aslında bunlar dışında son yıllarda çok moda olmuş farklı renkler ve onların koyu tonlarını da eklemek gerek. Koyu gri saçlar, Mavi ve yeşil gibi eskiden aykırı gelen ama artık özellikle gençler arasında oldukça popüler olan renklerin koyu tonları, koyu mavi ve gri karışımı ile elde edilen ve denim-hair olarak adlandırılan koyu denim-blue saçlar ve elbette mor, yeşil, kırmızı gibi canlı renklerin her türlü koyu tonları… Kısacası koyu renk saç trendine ayak uydurmak istediğiniz noktadan itibaren seçenekleriniz düşündüğünüzden de fazla…

Daha Fazla Oku
Sema BüyükKoyu Saç Rengi Sizde Nasıl Olur?
Evde-Doğal-Yöntemlerle-Röfle-Yapılır-mı.jpg

Evde Doğal Yöntemlerle Röfle Yapılır mı?

Kadınlar için bakım ve güzelliğin ilk adımı saçlarda başlar. Bu nedenle de kadınlar ufacık bir sıkıntılarında bile hemen kuaförün yolunu tutarlar. Saç arasına renk atılarak yapılan röfle, kadınların en çok tercih ettiği renkler arasında yer almaktadır. Aslında röfle yaptırmak içim illa kuaföre gitmenize gerek yok. Çünkü evde doğal yollarla da röfle yapmak mümkün. Peki ama nasıl?

Röfle Nedir?

Röfle, saçlara kendi renginden 1-6 ton arasında değişecek şekilde yapılan renklendirme işlemidir. Küçük tutamlarda ayrılan saçlara hazırlanan boya uygulanır ve gerektiği kadar bekletilir. Esmerlerde saçı yumuşatmak için kullanılan röfle, açık tenlilerde daha farklı görünümler sağlayabilir. Hatta bazılarına göre röfle açık tenlilere daha çok yakışmaktadır. Bununla birlikte kime yakışıp yakışmayacağı da tamamen kişisel zevklerle ilgilidir.

Evde Röfle Yapmanın Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle röflenizin rengine karar vermeniz gerekmektedir. Eğer doğal bir görünüm istiyorsanız saçınızın 1 ya da 2 ton açık rengini seçmeniz ideal olacaktır. Çok fazla açık bir renk seçmeniz durumunda röfleniz abartı ve yapay duracaktır.

Birçok markanın röfle seti vardır ve bir mağazaya gidip size en uygun gelen ürünü satın alabilirsiniz. Ürünün nemlendirici özelliği olması ve içinde yıkama sonrası kullanabileceğiniz bir bakım kremi yer alması sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü röfle saça oldukça zarar verebilen bir işlemdir ve bir takım bakımlarla desteklenmesi gerekebilir.

İşleme başlamadan önce üzerinizdeki giysiyi ve uygulama yaptığınız alandaki döşemeyi koruma altına aldığınızdan emin olmalısınız. Eski bir şeyler giyinebilir ya da önlük takabilirsiniz. Yine büyük bir poşeti yırtıp kafanızdan geçirebilir ve omzunuza kâğıt havlu koyabilirsiniz. Son olarak ellerinize eldiven geçirerek ellerinizi de boyanın zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

Röfle setinin içinden çıkan ürünler, eğer ilk kez kullanıyorsanız biraz karışık görünebilir. Bu sebeple başlamadan önce ürünleri inceleyebilir ve hatta kullanım kılavuzunu okuyabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir nemlendirici ile deneme yapıp elinizi alıştırabilirsiniz.

Birçok röfle setinin içerisinden röfle bonesi çıkacaktır. Eğer saçlarınız kısaysa en ideali bu boneyi kullanarak röfle işlemini uygulamanızdır. Ancak uzun saçlara sahipseniz folyo yöntemini kullanmanız daha uygun olacaktır. Eğer bone yöntemini kullanacaksanız öncelikle saçlarınızı arkaya doğru taramanız, sonra ise boneyi kafanıza geçirip önden bağlamanız gerekmektedir. Sonrasında ise setin içerisinden çıkan tığ ile ya da bazı ürünlerde fırçanın ucundaki kanca ile saç tutamlarını eşit aralıklarla çıkarmanız ve karışımı bu tutamlara uygulamanız gerekmektedir. istenilen tona göre 20 ile 50 dakika arasında bekletilebilmekte ve ardından bone saçtayken saç durulanmaktadır. Folyo tekniğinde ise öncelikle folyolar hazırlanmakta ve istenilen tutamlar folyonun üzerine yayılıp ürün bu tutamlara uygulanmaktadır. 20 dakikadan sonra folyolardan biri açılarak kontrol edilmekte ve istenilen tona ulaşıldığında folyolar çıkarılıp saç durulanmaktadır.

Saçınızı duruladıktan sonra röfle setinin içerisinden çıkan ya da ayrı satılan bakım kremlerini uygulayarak saçınızın zarar görmesine engel olabilirsiniz.

Son olarak saçınıza fön çekerek röflelerinizin daha net bir şekilde görülmesini sağlayabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerle Röfle Yapılabilir mi?

Bazı kaynaklara göre birtakım doğal yöntemlerle saçınızın rengini açabilir, dolayısıyla röfle de yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemlerin sonucunda elde edeceğiniz rengin garantisi olamayabilir. Dolayısıyla ideal olan röfle seti kullanarak yapılan uygulamadır. Bununla birlikte aşağıda birkaç doğal yöntemi de bulabilirsiniz.

Limon suyunun doğal ağartma özelliği vardır. Böylece saçınızın rengini açabilir ve doğal olması sebebiyle saçınıza da zarar vermemiş olursunuz. Bunun için birkaç limonu küçük bir kâseye sıkmalı ve ardından limon suyunu belirlediğiniz tutamlara bir fırça yardımıyla ya da parmaklarınızla sürmelisiniz. Ardından açılma işlemini aktive etmek için güneşte 20-30 dakika oturmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken bu işlemin açık renk saçlarda daha iyi duracağıdır, çünkü koyu renkli saçlarda turuncu ya da cırtlak bir renk ortaya çıkabilmektedir.

Eğer saçlarınız sarıysa kullanabileceğiniz bir diğer doğal içerik ise papatya çayıdır. Bunun için papatya çayını kaynatmalı ve soğumaya bırakmalı, ardından bununla saçınızı yıkamalısınız. Ardından güneşe çıkarak papatya çayının etkisini göstermesini beklemelisiniz. Bu işlemi bir hafta kadar devam ettirmeniz gerekebilir. Elbette çok büyük renk değişimleri olmayacak, ancak saçınız hafif bir ışıltı kazanacaktır.

Saçınızda anlık ve yıkayınca geçecek bir renk değişim istiyorsanız parfümerilerde satılan saç spreylerinden edinebilirsiniz. Bu spreylerle günlük ruh halinize göre farklı görünümler elde etmeniz mümkündür. Ancak tabii ki bu görünümler normal bir röfleye benzemeyecektir.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükEvde Doğal Yöntemlerle Röfle Yapılır mı?
Yuvarlak-Yüze-Sahip-Olanlar-Nasıl-Kahkül-Kestirmeli.jpg

Yuvarlak Yüze Sahip Olanlar Nasıl Kahkül Kestirmeli

Kahkül geçmişten günümüze modası hiç geçmeyen saç trendlerinden biri. Özellikle de son iki yıldır kadınlarda bol bol kahkül saç modeli görür olduk. Ama bazı bayanlar bana yakışır mı endişesi ile bu güzel saç modelinden kendisini mahrum ediyor. Eğer yüzünüze uygun kahkül modelini tercih ederseniz, size yakışacağından da emin olabilirsiniz. İşte Yuvarlak Yüze Sahip Olanlar Nasıl Kahkül Kestirmeli sorusunun yanıtı…

Son zamanların en önemli saç trendlerinden birinin kahküller olduğunu belirtmiştik. Bunun için de sizlerle kahküller ile ilgili hemen her türlü bilgiyi paylaşıyorum. Daha önce hazırladığım trend kahkül modelleri ve kahkül şekillendirme gibi yazıların yanına bir yazı serisi başlattığımı belirtmiştim. Çünkü en çok ihtiyacımız olan “Acaba yüz şekline göre kahkül modeli ne olmalı?” sorusunun cevabını vermemiştik. Bu gün yuvarlak yüzlü bayanlar için kahkül modellerini bir araya getirdik. İşte size önerilerimiz…

Kahküllerin genel anlamda yaptığı, yüzü olduğundan daha oval göstermek (ki bu yüzden keskin yüz hatlarına veya uzun yüz şekline çok daha kolay uygulanabileceğinden bahsettik), gözlere dikkat çekmek ve elbette saç modelinizin görünümünü mükemmelleştirmektir. Ancak mükemmel olmasının yolu kendinize en uygun olanı bulabilmektir aslında. Bu noktada kahkül kestirme kararı verip, hangi model kahkül kestirmeliyim sorusunun cevabını ararken şunlara da dikkat etmelisiniz; kahkülün uzunluğu, kahkül kesimi, kahkül yoğunluğu, kahkülü nasıl şekillendireceğiniz ve elbette kahkül ile kullanacağınız saç modeli… Bu kadar detay sizi korkutmasın… Hemen yuvarlak yüzler için uygun kahkül kesimlerini detaylandırmaya başlıyoruz.

Oyuncu Ginnifer Goodwin aslında yuvarlak yüz tipine en uygun örnektir. Yuvarlak yüzler gördüğünüz gibi genişlik ve yüz uzunluğu açısından aynıdır. Oval ve uzun yüzlerin aksine, yüzün enlemesine en geniş yeri elmacık kemiklerinin bulunduğu hattır. Yukarıda alın, aşağıda çeneye doğru da gittikçe daralan bir yapısı vardır ki bu yüzden de yuvarlak yüz şekli olarak tanımlanır.

Uzunlu-kısalı kahküller: İşte aynı oyuncunun alnına dağınık, uzunlu kısalı kahküllerin düştüğü, farklı bir saç modeli ile görüntüsü… Sizin de fark edeceğiniz gibi çok daha iyi, yuvarlaklığı törpülenmiş bir yüz ortaya çıkmış. Kesilen kahkülün içerisindeki en uzun saçlar bile kaşın bir kaç milim üzerinde. Bu dağınık, uzunlu kısalı kahkül kesimi yüzü, genişletmek yerine uzatan bir etki yaratmış. Tabi burada kahküllerin hafif yana doğru taranmış olmasının, saçın tepesine kazandırılan hacimin de önemli katkıları var.

Yana ayrılmış kahküller: Kahküllerin yana taranmasıyla oluşturulan stilin bir başka örneği de Kirsten Dunst aslında. Onun kahkül modeli yuvarlak yüzler için en uygun olanlardan biri diyebiliriz. Kahküllerin uzunluğu kirpik seviyesinde başlayıp, elmacık kemiklerinin daha aşağısına kadar inecek şekilde kesilmiş. Yanlardan oluşturulan bu çapraz etki, yuvarlak yüzlerin istediği uzunluk etkisini verir.

Ortadan iki yana ayrılan uzun kahküller: Bunlara perde kahküller de deniliyor aslında. Normalde yuvarlak yüz tiplerine pek uygun olmayacak bir kesim tipi olabilecekken Cameron Diaz’ın saçınıza verilen şekil mükemmel görünmesini sağlamış. Normalde bu tip kahkül kesimi sonrası saç ortadan ayrılır. Ancak dikkat edin burada ortadan değil biraz daha yandan bir ayrım yapılmış. Bir tarafa çaprazlama biraz daha fazla saç ayrılmasıyla birlikte yüzünde bir uzunluk etkisi yaratılmış. Diğer yandan bu uzun kahküllerin hemen çene çizgisinin üstünde bitmesi ve hacimli şekilde çekilen fön sayesinde görünüm mükemmelleştirilmiş.

Yoğun, düz kesim kahküller: Aslında pek çok kişinin yuvarlak yüzlülere uzak durmasını söylediği kahkül kesimidir bu. Aslında çok küçük detaylara dikkat edildiğinde pekala da yuvarlak yüzler için de uygun hale getirilebilir. Buradaki kritik konu kahküllerin bitiş noktası. Eğer en geniş yeri elmacık kemiklerinin bulunduğu hat olan bir yüz tipine, oraya kadar uzanan bir kahkül (hele de düz kesim) keserseniz elbette yuvarlak yüz hattını daha da vurgularsınız. Ancak buradaki gibi kaşların üzeirnde biraz boşluk kalacak şekidle kesim yapılırsa, bu yüzü uzatacaktır. İkinci olarak dikkat ederseniz yanlarda elmacık kemiklerinin altına kadar uzayan kısımlar var. Burası da yüzü inceleten bir efekt etkisi yaratmaktadır.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükYuvarlak Yüze Sahip Olanlar Nasıl Kahkül Kestirmeli
Zeytinyağının-Saça-Faydaları-Nelerdir.jpg

Zeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı hemen hemen her yemeğe özellikle de salatalara çok yakışan bir yağdır. Ancak zeytinyağı sadece yemeklere kattığı lezzetle kalmıyor, aynı zamanda cilt bakımı ve özellikle de saç bakımında etkin olarak kullanılıyor. Peki, zeytinyağının saçlar için faydaları nelerdir? Zeytinyağı saça nasıl uygulanır. İşte zeytinyağı hakkında bilinmesi gerekenler…

Kepek Sorunu için; Zeytinyağı

Her yaştan bayanın karşısına çıkan en büyük saç problemlerinden olan kepek problemini gidermek için zeytinyağı ve limonun gücünden faydalanabilirsiniz. Zeytinyağının saç için faydalarından biri kök hücrelerine etki ederek nemlendirmesini sağlar iken limon suyu da kepeklerin yumuşayarak saçlardan kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Kepek problemlerine zeytinyağı ile son vermek için eşit miktarda ayarlayacağınız limon suyu ve zeytinyağını karıştırarak banyodan sonra saçınıza bu karışım ile 15 dakika boyunca masaj yapmanızdır. Masajdan sonra saçlarınızı soğuk veya sıcak değil sadece ılık su ile yıkamalı, bu işlemi sadece haftada 1 kez uygulamalısınız.

Daha Güçlü Saçlar için; Zeytinyağı

Saçlar için her bayan farklı nemlendiriciler ve bakım ürünleri kullanmakta. Ancak bunları hemen atarak yerine zeytinyağı kullanarak saçlarınızın günlük şartlardan kaynaklanan nem kaybını geri almasını, daha güçlü ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

İçerisinde zengin miktarda A ve E vitamini sayesinde saçların nem oranına kavuşmasını, deri hücrelerinin nefes almasını sağlayacak olan zeytinyağını haftada bir kez banyo sonrası masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Daha Hızlı Uzayan Saçlar için; Zeytinyağı

Zeytinyağının en önemli ve en çok etki ettiği noktalardan biri de daha hızlı yeni saçlara kavuşmanızı sağlamasıdır. İçerisindeki antioksidanlar ile tamamen doğal bir şekilde daha hızlı uzayan saçlara sahip olabilir, saçlarınızın güçlü olmasına yardımcı olabilirsiniz. Zeytinyağının saçların uzamasını sağlaması gözle görülen etkiler arasında yer alır iken saç derinizdeki tüm sağlık problemlerinden kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

Zeytinyağının Saç için Diğer Önemli Faydaları

Bayanların gün içerisinde daha güzel saçlara sahip olmak için uyguladıkları fön, düzleştirici ve diğer araçlar saçlara ve saç derisine zarar vermektedir. Zeytinyağı kullanarak saçlarınızın gördüğü bu zararlardan kurtulabilir, saçlarınızın kaybettiği gücü tekrar kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Saç bakımı için kullanılmakta olan kozmetik ürünlerinin hepsinde kimyasallar yer alır iken bu kimyasal karışımlar kısa sürede saçlarınızın güzel ve parlak görünmesini sağlar iken uzun vadede saçların derisinde ölü hücrelerin oluşmasına, güç kaybetmesine neden olacaktır. Bu yüzden uzun vadede güzel ve sağlıklı saçlar için kozmetik ürünler yerine zeytinyağını bakım aracı olarak kullanabilirsiniz.

Saçların kırılmasının en büyük nedenleri arasında kuruluğu önemli faktörler arasındadır. Kuru saçlar, sadece taramanızda bile oldukça fazla kırılacak iken zeytinyağı kullanarak saçlarınızdaki kuruluktan kurtulabilir, daha yumuşak bir saç tellerine sahip olabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Uygulanışı

Zeytinyağı ile saçlarınıza masaj yapmak, daha güçlü ve parlak görünmesini sağlamak için aşağıdaki şekilde uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızı ince bir tarak ile tarayınız.

Damlayan zeytinyağının size ve eşyalarınıza zarar vermemesi için havlu veya eski bir bez serin.

Isıtıcı ( mikrodalga ) yardımı ile bir bardak zeytinyağını 30 saniye boyunca ısıtın. Zeytinyağı soğuk veya sıcak değil ılık olmalıdır.

Hazırladığınız zeytinyağını saçlarınıza hafif hafif ve bastırmadan masaj yaparak sürün. Ardından tekrar ince tarak yardımı ile saçlarınızı tarayın ve tüm saç tellerine etki etmesine yardımcı olun.

Saçlarınızı eski bir havlu yardımı ile sarın.

Yarım saat veya zamanınız var ise bir saat boyunca beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ve şampuan yardımı ile yıkayın.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükZeytinyağının Saça Faydaları Nelerdir?
Saçlarınız-Kısa-Diye-Dert-Etmeyin.jpg

Saçlarınız Kısa Diye Dert Etmeyin!

Saçlarınız belki kendi zevkinizden belki de bir kuaför kazasına kurban gitti diye dert etmeyin. Kendi zevkinden kısa saç kestirenler bir süre sonra pişman olup, uzun saçlara sahip olmak isteyebiliyor. Evet kısa saçları bir çok yöntemle uzatmak mümkün. Ama bu yöntemlerin hiç biri doğal görünmüyor. Bu nedenle de bizim size önerimiz kısa saçlarınızla barışık olmanız ve kısa saçlarla kendi tarzınızı oluşturmanız. Size  bu konuda harika önerilerimiz var. İşte saçları kısa olanlar için yeni trend saç modelleri önerileri…

Eğer kısa saçlarınız varsa, size stil olarak en iyi olduğuna emin olmak için yapabileceğiniz bir çok şey vardır. Kısa saç kesimi ile yapabileceğiniz harika diğer stilleri de öğrenmeli ve yönetmek için kesinlikle daha basit ipuçlarını kullanmalısınız. Herhangi bir sorun olmadığından  emin olmak için bazı şeyler yapmak zorundasınız. Yani, kendinizi daha kolay şık bir görünüme dönüştürmek için ne yapmalısınız?

Kısa saçınız varsa ıslak saçla yatağa girmeyin! uyandığında gerçekten çok karışık ve şekil almaz hale gelecektir, işin gerçeği birçok kişi bu hatayı yapıyor. Ayrıca saçlarınız bu şekilde sönükte olabilir. Yani, sadece tamamen bu sorunu önleyerek saçınıza daha hacim  ve şekil vermenin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Düzeltin! saçınızı doğal olarak düz olsa bile düzleştirin, aslında bir bir sürü kaliteli saç düzleştirici demir ve maşa alabilirsiniz.Yanlız saçlarınızı düşük ısıda düzleştirin ve koruyu sprey kullanın.Çünkü saçınızı gerçekten yumuşatır ve de güzel hissetmek için gerekenler arasında – ve biz muhtemelen saçlarımızın gün boyu en iyi durumda tutmak için çalışıyoruz, hepimizin istediği bir şey.

Çok ısılı kurutma makinesi kullanmayın. Onlar saçlarınızın kırılmasına neden olur aynı zamanda kurutucular saçınız sert ve sağlıksız olarak kalacaktır. Yani, bunun yerine saç kurutma makinesinin kullanımını önlemek için saçınızı doğal olarak havada kurumasını seçebilirsiniz.

Saçınızın kirli olduğu ve yapmak istemediğiniz günlerde saçınızın dikkat çekmesi için eşarp ve / veya bandana kullanın. Bizim saçlarımız sadece kısa değilse bile bandana her zaman kullanabiliriz oldukça cool ve tarz bir saç stili veriyor. Eşarplar ve bandanalar hep kısa saçlı insanlar üzerinde harika görünüyor. Sizde bu yaz renkli ve desenli bir çok modeli alabilirsiniz. Herhangi bir kıyafet ile eşleşen bandana olması her zaman büyük bir avantaj.

Her zaman kullanışlı küçük bir yuvarlak fırçanız olmalı. Bu saçınızı fırça yardımı ile daha hacimli şekilde düzeltmenize  yardımcı olacaktır. Fırçanın yuvarlak şekli saçınızın dışarı doğru kabartmanızada  yardımcı olur ve böylece kolayca stil için olması gereken bazı dokuyu verecektir. Bu ipuçları kesinlikle kısa saçlarınızı en iyi formda tutmanız için yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSaçlarınız Kısa Diye Dert Etmeyin!
Saçınızı-Kuruturken-Bu-Hataları-Yapmayın.jpg

Saçınızı Kuruturken Bu Hataları Yapmayın

Saçı fön makinesi ile kuruturken veya saça maşa ile şekil verirken uzun vadede ciddi saç sorunları ile yaşamamıza sebep olacak bazı hatalar yapabiliyoruz. İşte, saçların yıkanmasından kurutma ve şekillendirme aşamasına kadar nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ipuçları saç kuruturken yapılan hatalar yazısında…

1- Çok ıslak saçı kurutmaya çalışıyoruz.

Duştan çıktıktan sonra hemen saçları kurutma adımına geçmek gibi bir yanlışa düşüyoruz. Saçların yıpranmaya, kırılmaya en çok açık olduğu zamanlarda uygulayacağınız ısı normalden çok daha fazla yıpranmasına sebep olur. Bu yüzden öncelikle havluyla ilk nemini ve suyunu bir miktar alın. Ardından eğer duş sonrası saçlarınıza sürdüğünüz bir bakım yağı, serum varsa onu uygulayın ve saçlarınızın biraz kendi kendine kurumasına izin verin. Duş sonrası yaptığınız diğer bakımlara geçin örneğin, toniğinizi, nemlendiricinizi ojenizi sürün mesela. Bu süreçte saçlarınız bir miktar kuruyacaktır. En son saç kurutma veya şekil verme adımına geçin.

2- Doğru ürünleri kullanmıyoruz.

Bana saçlarla ilgili sorduğunuz hemen hemen tüm sorularınıza aynı cevabı veriyorum. Saçlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız öncelikle halletmeniz gereken 2 konu var. Birincisi altında yatan nedeni bulmak. Yani hormonal değişiklikler, mevsim değişimleri, kan değerlerindeki değişimler mi buna sebep oluyor. Temel nedeni bulmadan yapacağınız her türlü tedavi sonuçsuzdur. İkincisi de kullandığınız ürünler. Şampuandan saç kremine kadar pek çok ürünün saçınıza uygunluğundan emin olmalısınız.

3- Tarak ve saç fırçası seçimlerine önem vermiyoruz.

Saçlara şekil verirken kullandığımız saç fırçaları ve taraklar kullandığımız saç ürünleri kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken detaylardandır. Saçlarınız çok elektirikleniyorsa örneğin sebebi kullandığınız plastik tarak veya saç fırçası kılları olabilir. Örneğin içi metal fırçalar çok hızlı şekilde ve çok fazla ısınır. Bu da saça ısının zarar verecek kadar fazla nüfus etmesi anlamına gelir ki bu daç saçların çabuk yıpranması demektir. Ayrıca doğal kıllara sahip fırçaları terci etmekte de fayda var. Saç tipine, saç uzunluğuna ve elbette kullanma amacınıza göre doğru fırçaları seçmiş olmalısınız. Bu başka bir yazı konusu olacak kadar geniş bir konu olduğu için şimdilik burada nokta koyuyorum ama en kısa zamanda da sizin için detaylı bir yazı hazırlayacağım.

4- Çok yüksek ısılar kullanıyoruz.

Daha çabuk kurutmak veya daha kolay şekil alacağını düşünmekten ötürü hem maşa yaparken hem de saçları kuruturken yüksek ısılar kullanıyoruz. Bir de bunu ıslak saça uyguladığımız zaman zararı ikiye katlıyoruz. Yüksek ısı aynı zamanda kabarmayı-elektiriklenmeyi artıracaktır. Bunun yerine aslında mümkün olduğunca düşük ısılar kullanmak saç sağlığınız açısından şarttır. Diğer yandan saça fön çekme veya şekil verme adımına geçmeden önce saçı %80 kurumuş olacak seviyeye getirin, ardından fırça ile şekil vermeye geçin. Böylelikle saça şekil vermek için aynı noktaya daha kısa süre ısı uygulayacak ve saçı daha az yıpratmış olacaksınız.

5- Saçı bölümlere ayırın.

Saça fön çekme adımına geçtiğiniz zaman kullandığınız saç fırçasından taşmayacak kadar saçı elinize almalısınız. Yani bölümlere ayırarak işlemleri yapmalısınız. Bu daha iyi sonuç elde etmenizi de olanak sağlayacaktır.

6- Yanlış yöne doğru fırçayı kullanmak.

Amacınız fön çekmekse daha kısa sürede işlemi bitirmek, daha az ısı ile saça zarar vermeden süreci tamamlamak için fırçayı ve fön makinesini nasıl kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Saç diplerinden itibaren tarif etmeye başlarsak, saça hacim kazandırabilmek için saç diplerinden yukarı-geri hareketi ile fırçayı çekiyoruz. Saçın ortasına geldiğiniz zamansa aşağı doğru fönü çekiyoruz.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSaçınızı Kuruturken Bu Hataları Yapmayın
18.jpg

Tembel Kadınlara Bile Kolay Gelecek 20 Pratik Saç Modeli

Hangi kadın giyinmeyi, makyaj yapmayı, bakımlı olmayı sevmez ki? Aslında her kadın sever ama bazen üşendiği için bunların hiç birini yapamaz. Ama ne kadar üşenirseniz üşenin, bir kadın olarak evden çıkarken bakım, saç ve makyajınızı yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü günün size neler getireceği, gün içerisinde kimlerle karşılaşacağınız hiç belli olmaz. Biz de site olarak bir kadının her zaman güzel görünmesi gerektiğinden yola çıkarak sizler için Tembel Kadınlara Bile Kolay Gelecek 20 Pratik Saç Modeli hazırladık. İşte o modeller ve yapılışları…

1-Ortadan ikiye ayırdığınız saçlarınızı sanki düğümleyecekmiş gibi bükün, daha sonra da ters istikametten büktüğünüz saçları yine saçınızın içine gizleyin ve tokalayın. İşte bu kadar basit.

1

2-At kuyruğu yaptığınız saçınızı ortadan ikiye ayırın. Daha sonra da bir maşa yardımı ile saçlarınıza bukleler yapın. Sonra da saçlarınızı serbest bırakın. Maşalı ve muhteşem görünen saçlarınız 5 dakikada hazır.

2

3-Yapacağınız atkuyruğunun hem daha güzel hem de daha hacimli görünmesi için resimde gördüğünüz gibi tel tokalar ile destekleyin.

3

4-Atkuyruğunuzun daha volümlü görünmesi için üstten saçlarınızın yarısını toplayın. Daha sonra da krepe tarağı ile topladığınız saçları kabarttıktan sonra salın ve sonra da bütün saçlarınızı yeniden at kuyruğu yapın.

4

5- Çok basit ve şık bir model daha. İnce bir saç bandının içine saçlarınızı arkadan sokun. Bu kadar basit.

5

6- yine resimde olduğu gibi sıkı bir saç bandının içerisine saçlarınızı sarın. Sizce de çok şık görünmüyor mu? Üstelik de oldukça pratik bir model.

6

7-Sabah aceleniz var ama bir türlü tokanızı bulamıyorsunuz. O halde saçlarınızı tokasız topuz yapmaya ne dersiniz. Resimdeki gibi saçlarınızı burun ve bir tutam saç ile sıkı bir şekilde saçlarınızı sarın.

7

8-Saçlarınızı yıkayamadınız ya da çabuk yağlanan saçlara sahipsiniz. O halde saçlarınızı daha temiz göstermenin yollarını denemelisiniz. Saçlarınızı mümkün olduğunca kabartın ve daha sonra da dağınık topuz yağın.

8

9-Bir tutam saçınızı örün ve daha sonra da saçlarınızı kabartarak ördüğünüz saçı, kabarttığınız saçların arasına tokalayın.

9

10- Saçlarınız çok kolay bozuluyorsa, at kuyruğunuz bir türlü istediğiniz yerde durmuyorsa, sizin yardımınıza dizli küçük bir toka koşacaktır. Alttan görünmeyecek bir şekilde at kuyruğunuzu destekleyin.

10

11- Saçınızı ortadan ikiye ayırın ve her tutamı kendi içerisinde ikiye ayırarak burun. Sonuç olarak ensede bir topuz yapın ve bu mükemmel saç modelini yakalayın.

11

12- Saçınıza yandan olabildiğince gevşek bir balık sırtı örgü yapın. Daha sonra da bu örgünün ucunu tel toka ile tutturun. Hafif dalgalar ile saçlarınızı daha hareketli hale getirin ve hazırsınız…

12

13- Düz toka yerine resimde olduğu gibi yaya benzeyen toka kullanırsanız, balerin topuzunu daha kolay tutturabilirsiniz.

13

14- Sadece birkaç dakika içerisinde harika bir topuz yapmak için resimdeki adımları izleyin.

14

15- Saçlarınızı düğüm atar gibi çevirin ve daha sonra tel toka ile birleştirerek dağınık bir at kuyruğu elde edin.

15

16-Bigudiyi alışılmışın dışında kullanmak için resimdeki adımları takip edin.

16

17-Saçlarınıza düğüm atmaktan korkmayın. Adı üzerinde resimdeki düğüm modeli ile harika bir saç modeli yapabilirsiniz.

17

18- Hem kolay yapılışı hem de güzel görünümü ile bu modele bayılacaksınız. Saçlarınızı resimdeki gibi burun ve kolay şıklığı siz de yakalayın.

18

19- Sadece saçlarınızı kıvırıp şık bir toka ile sabitleyerek, sade bir saç modeli yapabilirsiniz.

19

20- Helen gibi güzel görünmek isteyenleri modern zaman heleni yapacak saç modeli de resimde sizi bekliyor.

20

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükTembel Kadınlara Bile Kolay Gelecek 20 Pratik Saç Modeli