Makyaj

Kaşlarınızı-Ne-Kadar-Doğru-Şekillendiriyorsunuz.jpg

Kaşlarınızı Ne Kadar Doğru Şekillendiriyorsunuz?

Kaşlar belki de güzelliğimizin en önemli parçası. Bu nedenle de hatasız ve doğru şekillendirilmeleri gerekiyor. Bir çok kişi bu konuda kuaför kurbanı oluyor. Belki biz de yüz hatlarımıza göre kaşlarımızın nasıl şekillendirilmesi gerektiğini bilmiyoruz. Bunu bilmediğimiz için de kuaför kaşlarımızı şekillendirirken ne yapıyorsun diye sormak aklımıza bile gelmiyor, kaşlarımız yanlış alınıyor ve hatta küsüyor. Peki doğru kaş şekillendirme nasıl olur? Kaş alırken hangi hatalar yapılıyor? Bu gün de gelin bu konuya bakalım.

Biliyorsunuz ki artık ince kaş modası çok eskilerde kaldı. Bu durumda da kalın kaşlarda şekillendirme büyük önem kazandı. İlk başta yapmamız gereken eskiden incecik olan kaşlarımızı şimdi kalınlaştırmak ve daha sonra da şekillendirmek. Peki ince kaşları kalınlaştırırken nasıl bir yol izlemek gerekiyor. Keşke bir gece yatsak ve sabah kalın kaşlarla uyansak ama ne yazık ki bunun mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle de işi zamana bırakmak zorunda kalıyoruz. Kaşlarımız kalınlaşacak, boşluklar dolacak ve daha sonra da biz şekillendirme aşamasına geçeceğiz. Kısacası oldukça zorlu bir süreç bizi bekliyor olacak. Peki kaşlarımıza neden bu kadar kötü davranıyoruz? Kaşlarımız için neleri yanlış yapıyoruz gelin birlikte bakalım…

Kaşlarımıza Makyaj Ürünleri Sürüyoruz

Yüzünüze kullandığınız her şeyi kaşlarınıza sürmeyin. Mesela yaz aylarında kullandığınız güneş kremleri ya da her gün sürdüğünüz fondötenler kaşlarınıza ciddi anlamda zarar veriyor. Bu nedenle günlük bakımınıza kaşlarınızı eklemeyin. Kaş bakımı için apayrı ürünler tercih etmeniz gerekiyor. Buna bile dikkat etseniz, kaşlarınızdaki boşluklar daha kısa sürede dolar ve kaşlarınız daha hızlı uzar. Bu sayede sizin de kaşlarınızı şekillendirme süreciniz kısalır.

Aynayı Doğru Seçmiyoruz

Kaş almada büyüteçli aynalar kullandığınızı biliyoruz. Fakat unutmayın ki siz bu işin uzmanı değilsiniz. Büyüteçli aynalar sizin bakış açınızı küçültür. Bu nedenle de kaş alırken büyüteçli ayna kullanmak sizin yanlış almanıza neden olur.

Kaşları Yanlış Kesiyoruz

Kaşlarınızı gerçekten gerekmediği sürece kesmeyin. Size uzun ve dağılmış kaşlarla dolaşın demiyorum.  Ama kaş kesme işini özen göstererek yapın. Eğer kaşınızı fazla keserseniz hem kaşlarınızın şekli bozulacak hem de aradaki boşluklar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle kaşlarınızı tam ayarında kesin.

Çok da Kalın Olması Gerekmiyor

Evet kalın kaş son yıllarda çok moda ama illa çok da kalın olması gerekmiyor, sadece çok ince olmasın yeterli. Kalın kaşın amacının doğala yaklaşmak olduğunu unutmayın. Kaşlarınızı boyayarak doğaldan çok daha uzağa gideceksiniz.

Doğru Noktadan Başlayın

Her yüz tipinin kaş şekli farklıdır. Kaşlarınızın nereden başladığı ve nerede bittiği çok önemlidir. Kaşlarda aynı zamanda kavisin verildiği nokta da çok önemlidir. Bu nedenle kaşlarınızın yüz tipinize göre nereden başlaması gerektiğini bilin.

Hangi Yöntem Doğru

Bir tel bile kaşlarda büyük rol oynar. Bu nedenle de kaşlarınızı alırken tek bir tele bile dikkat etmeniz gerekir. Ama bazen iple ya da ağdayla alınan kaşlarda teller kurban olabiliyor. Peki doğru kaş alma yönteminiz ne? Bunu belirlerseniz kaşlarınız daha düzgün olacaktır.

Kaş Kaleminizi ve Kaş Farınızı İyi Seçin

Kaşlarınızın hemen istediğiniz dolgunluğa ulaşamayacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle de kaşlarınızı daha iyi hale getirmek için mutlaka iyi bir kaş kaleminiz olması gerekir. Ya da bir kaş farı ile boşlukları kolayca doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükKaşlarınızı Ne Kadar Doğru Şekillendiriyorsunuz?
Kırmızı-Ruj-Kullanma-Sanatı.jpg

Kırmızı Ruj Kullanma Sanatı

Ahhh o kırmızı! Tutku, aşk, kısacası kadın demek. Kırmızı rujun bir kadını ne kadar seksi gösterdiğini anlatmaya başlasam, anlata anlata bitiremem herhalde. Ama kırmızı ruju sürmeyi bilmek gerçekten önemli. Hani seksi olayım, dişi görüneyim derken bir de palyaçoya dönme olayı var ki, Allah düşman başına vermesin. Peki kırmızı ruju nasıl kullanırsak palyaçoya dönmeyiz. İşte size kırmızı ruju kullanma sanatı!

Sadece Bir Noktaya Odaklanın

Makyajınızda sadece bir noktaya odaklanmanız önemli. Mesela göz makyajınızı çok mu ağır yaptınız o halde dudakları biraz geri plana itmeniz gerekiyor. Yani dudaklara da kırmızı sürerseniz işte başta bahsettiğimiz o palyaço bir anda siz oluverirsiniz.

Dudaklarınız Küçükse

Baştan söyleyelim kırmızı ruj küçük dudaklarda gerçekten de kötü duruyor. Ama üzülmeyin dudaklarınız küçükse de büyük göstermenin yolları var. Makyaj yaparken dudaklarınıza fondöten sürmeyi deneyin. Daha sonra da rujunuz ile aynı renkte bir dudak kaleminden yardım alın. Burada el beceriniz önem kazanıyor. Çünkü dudak kalemini doğru kullanmanız şart.

Kırmızı Ruju Sürme Teknikleri

Ruju dudağınıza nasıl uyguladığınız da önemli. Rujunuzu nasıl kullanacağınıza karar verin. Mesela bazıları parmak ucu ile sürer, bazıları fırça ile bazıları da ruju doğrudan uygular. Siz hangisini kullanıyorsunuz? Bana göre en iyi sonuç fırça ile alınıyor ama yine de siz bilirsiniz.

Kaybolan Ruj Yapmışlar

Bir çoğumuz dudaklarımızdaki rujun kısa sürede yok olmasından şikayet ederiz. Hatta kaybolan ruj yapmışlar der dururuz. Eğer daha kalıcı bir ruj istiyorsanız dudak kalemi sizin kurtarıcınız olacaktır. Önce dudak kalemi ile dudaklarınızı boyayın ve daha sonra da üstüne ruj sürün.

Dolgun Dudaklara Dudak Kalemi Uygulamayın

Zaten benim dudaklarım dolgun diyorsanız hiç gerek yok dudak kalemi kullanmayın. Daha da dolgunlaştırayım derken, kendinizi maskaraya çevirebilirsiniz. İlla kullanacağım diyenlerdenseniz siz siz olun rujunuzla aynı renk dudak kalemi tercih edin. Aksi halde 90’lar makyajına geri dönebilirsiniz.

Ruju denerken…

Yeni bir ruj alacağınız zaman bunu dudaklarınıza uygulamayın. Bakın bu hem sağlık için önemli hem de rengi tam anlamanız için. Emin olun ki tek denemeyle kalmayacaksınız. Üzerine sürdüğünüz diğer rujların rengini anlamak için elinizde denemek daha mantıklı.

Karıştırın!

Eğer gerçekten istediğiniz rengi yakalayamıyorsanız karıştırmayı deneyin. Çok açık renkli bir rujla çok koyu renkli bir ruju karıştırın. Belki de tam istediğiniz budur.

Bardaktaki ruj izleri

Çok basit. Bir şeyler içmeden hemen önce dudaklarınızı yalayın!

Peki ya dişlerdeki ruj izleri?

Ruju sürdükten sonra bir peçeteyi dudaklarınızın arasında hafifçe sıkıştırın. Peçete yok mu? İşaret parmağınızı dudaklarınızla ısırabilirsiniz. Böylece fazlalık dişlerinize bulaşmayacak.

Eyvah! Her şey var, allığı unutmuşum!

Rujunuzu zor durumlarda allık yerine de kullanabilirsiniz. Az miktarda ruju parmaklarınızla yanaklarına yedirebilirsiniz.

Yaşlı dudaklar

Yaşlandıkça dudaklarımız incelir. Bu yüzden koyu renkli, mat ve stick rujlardan kaçınmak gerekir. Daha açık renkli, parlak, sıvı rujlar dudakları daha genç gösterir.

Rengi nasıl seçeceğim?

Her ruj herkeste güzel durmayabilir. Bu sizin ten renginizle ilgili. Arkadaşınızın dudaklarında çok güzel görünüyordur ama sizde iyi durmayabilir. Turuncu ve kahverengi tonları çok az kişide güzel durur. Unutmayın, bu renkler dişlerinizi olduğundan daha sarı gösterir.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükKırmızı Ruj Kullanma Sanatı
Yılın-Her-Günü-Güzel-Olmaya-Ne-Dersiniz.jpg

Yılın Her Günü Güzel Olmaya Ne Dersiniz?

Biz kadınlar için güzellik her zaman önemli? Hatta hayatımızdaki ya da çevremizdeki erkeklere güzel görünmekten çok kendi hemcinslerimize güzel görünmeye daha bir önem veriyoruz desem yersiz olmaz. Güzelliğimizi en ön plana çıkaran ayrıntı ise kuşkusuz makyajımız. Yeni bir sezona girdik, hatta kısa süre sonra yepyeni bir yıla merhaba diyeceğiz. Peki bu sezon gecelerde, partilerde, günlük hayatta hangi makyaj trendleri bekliyor olacak? Özellikle yaz aylarından çıkıp yeni girdiğimiz sonbaharda malum pastel tonlar çok moda. Ama yine de tarz sizin, keyif sizin… İsterseniz bu sonbaharda daha mat renkleri tercih edersiniz, isterseniz de tam aksine cıvıl cıvıl renklerle ruhunuzu yansıtırsınız. Tercih tamamen size kalmış ama ben yine de modayı ve trendleri yakından takip edenler için bugün yeni sezonun ve yeni yılın trendlerini mercek altına almaya karar verdim. Bakalım bu sezonun saç ve makyaj trendleri neler?

Nude Makyaj Yine Trend

Sadelikten yana olanların en çok tercih ettiği trendlerden olan Nude makyaj, hem sonbahar aylarında hem de yeni yılda trend olmaya devam edecek. Belli ki kadınlar artık gösterişten sıkıldı ve sadeliğe daha çok yönelmeye başladı. Özellikle yaz aylarında sahil bölgelerinde çok sık gördüğümüz bu pastel tonlar, daha birkaç sezon daha hayatımızda olacak. Taa ki kadınlarımız yeniden şaşaalı makyajlara geri dönene kadar. Ama bana sorarsanız, benim de favorim sadelikten yana diyebilirim. Belki yaz aylarında havalar sıcak, kırmızı rujlar ve parlak renkler yerine daha sade renkler daha ideal diyebilirsiniz. Ama resimdeki rengin tatlılığına bir bakın, sizce her sezon tercih edilesi bir renk değil mi?

1

Partiler İçin Neon Renkler!

Özellikle yaz gecelerinde gördüğümüz neon renkler, kış ayları ve yeni sezonun parti gecelerinde de vazgeçilmezlerimiz arasında yer alacak. Çılgın genç kızlarımız bu renkleri gece eğlencelerinde çok sık tercih edecek gibi görünüyor. Her ne kadar benim tarzım olmasa da fosforlu yeşil bir far,  yine ön plana çıkan parlak bir ruj ve pembe bir allık ile muhteşem bir görünüm yakalamak mümkün. Bir de güzelliğinizi takma kirpikler ile tamamlamışsanız olay tamamdır. Gecenin yıldızı kesinlikle siz olacaksınız. Lise mezuniyet ya da okula merhaba gibi partiler organize etmeyi düşünüyorsanız, kesinlikle tercihiniz bu renklerden yana olmalı.

2

Etkileyici Gözlerden Asla Vazgeçmem Diyenlere!

Malum artık yaz kış düğün, davet, organizasyon hayatımızdan eksik olmuyor. Gece gezmelerine ara veremeyenlerdenseniz ve oldukça sosyal bir hayatınız varsa, sizin için en uygun makyaj, dumanlı gözler. Yıllardan beri kadınların en çok tercih ettiği makyajlardan olan ve her sezon da moda olmaya devam eden bu makyajı artık yapmak da çok kolay. Özellikle renkli gözlüler, bu makyajla daha da bir göz alıcı görünebiliyor.

3

Saçlar İçin de Önerimiz var!

Hepiniz fark etmişsinizdir, saçlarda geçtiğimiz sezon, grinin yanı sıra pastel renkler de ön plana çıkmaya başladı. Eğer beyaz tenli iseniz size harika bir renk önerim var. Rose quartz rengini bu sezon mutlaka denemelisiniz. Ancak makyajsız dışarıya çıkmayın, aksi halde bu renkle ruh gibi görünmeniz de mümkün. Ben cesaret edermiyim bilmiyorum ama cesur olanlara mutlaka bu saç rengini tavsiye ediyorum. İlerleyen günlerde bu renklerle ilgili daha çok detayı sizlerle paylaşacağım. Hatta pastel renkli saçlar için yapılan saç modellerini de sizlere buradan aktaracağım. Eminim ki bu yazıların ardından bir çok kişinin tercihi bu yönde olacak.

4

Daha Fazla Oku
Sema BüyükYılın Her Günü Güzel Olmaya Ne Dersiniz?
Sonbahar-Kış-Aylarında-Makyajınızı-Nasıl-Yapacaksınız.jpg

Sonbahar Kış Aylarında Makyajınızı Nasıl Yapacaksınız?

Nasıl ki modada trend her geçen sezon değişiyorsa aynı şekilde makyaj trendi de değişiyor. Sonbahar aylarının gelmesi ile doğal makyaj ön plana çıkmaya başladı. Aslında son aylarda bayanlar artık makyajı bol keseden yapmıyor ve daha çok doğala yöneliyor. Peki bu sonbahar hangi makyaj trendleri moda. İşte sonbahar ve kış için makyaj önerileri.

1- Al Yanaklar:

Dedik ya doğallıktan ilham alıyor ve onu yakalamaya çalışıyoruz… İşte bu al yanaklar da onlardan biri. Soğuk ve rüzgarı günlerde yanaklarınız nasıl al al oluyorsa makyajda da amacımız bunu devam ettirmek… Bu yüzden pembe tonlu allıklara yoğunlaşmakta fayda var. Sadece küçük bir uyarı, soğuklardan da yanaklarınız kızarıyorsa, allığınızla birlikte aşırıya kaçabilir. Bu yüzden tüm gün dışarıda olacaksınız allığı fazla kaçırmamaya özen gösterin.

2- Dolgun Kirpikler:

Eğer kendi kirpikleriniz zaten dolgun ve uzunsa tek yapmanız gereken bolca maskara uygulamak. Ancak değilse üst kirpikleriniz için takma kirpiklere başvuracağız demektir. Zira 2016 sonbahar-kış makyaj trendlerinde kirpikler öne çıkıyor. Dolgun kirpikler gözlerinizin daha büyük görünmesine yardımcı olacaktır. Makyajın geri kalanı içinse mümkün olduğunda toprak tonlarında, doğal renklere yönelip, sadeliği tercih edeceğiz. Bu yoğun makyajdan daha çarpıcı ve modern görünecektir.

3- Dramatik Kuyruklu Eyeliner:

Eyeliner renklerinin, eyeliner sürme şekillerinin bu yıl ne kadar öne çıktığından 2016 sonbahar eyeliner trendleri yazısında detaylı bahsetmiştim, okumadıysanız incelemenizi öneririm. Ancak orada da bahsettiğim gibi göz makyajı için bu yıl doğu tercih kesinlikle eyeliner sürmek. Özellikle de tek uzun kuyruklu veya çift kuyruklu eyeliner şekilleri göze çarpıyor

4- Dudak Parlatıcıları:

Dudak parlatıcılarının geri dönmüş olması güzel. Ancak bu sefer daha parlak daha ışıl ışıllar. Yeni ürünlerdeki besleyici özellikler sayesinde dudaklarınızı parlak göstermelerinin yanında soğuklardan kaynaklı çatlaklara karşı da dudakları koruyorlar.

5- Bakır Göz Farları:

Aslında bakır göz farları ile yapılan dumanlı göz makyajı denilebilir. Klasik siyah ve gri farlar ile yapılan dumanlı göz makyajının geliştirilmiş versiyonu da denilebilir aslında. Burada önemli ipucu mat kahve tonlarındaki far üzerine, göz kapağının orta bölümüne ışıltılı bakır göz farı uygulanması. Bunun özellikle kahverengi gözlerde çok çarpıcı bir bakış yarattığını da eklemeliyim.

6- Parıltılı Göz Farları:

Madem ki ışıltılı bakır göz farı ile yarattığımız dumanlı göz makyajından bahsettik, parıltılı göz farları ile devam edelim. Özellikle günlük kullanım için bir soru işareti yaratıyor olsa da sadece ince bir hat halinde göz kapağına, üst kirpik diplerine uyguladığınızda ve makyajın geri kalanını daha sade tuttuğunuzda aşırı değil modern görünecektir.

7- Canlı Renkler Yapılan Dumanlı Göz Makyajı:

Biliyoruz ki dumanlı göz makyajı için akla gelen siyah-gri gibi renkler. Ancak sonbaharın kasvetli havasını dağıtacak, gözlerinizi birer mücevher gibi öne çıkaracak, mavi-yeşil gibi canlı renkler yapılmış dumanlı göz makyajı oldukça popüler. Maskara seçiminizi de mavi-yeşil gibi renkli olanlardan yana da kullanabilirsiniz. Özellikle gece makyajı için bunları deneyebilirsiniz.

8- Mat ve Metalik Karışımları:

2016 ve devam edecek 2017 kış sezonu için metalik renklerin makyaj açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söylemek gerek. Kış sezonu için metalikleri bir adım öteye taşıyıp, mat renklerle kullanıyoruz. Böylelikle daha dikkat çekici hale gelecekler.

9- Dağılmış Liner Görüntüsü:

Hani bir gün önce dumanlı göz makyajı yapmışsınız, gece makyajı silmeden yatmışsınızdır ya, kalkında böyle hafif silinmiş, dağılmış bir göz makyajınız olur. Hah tam olarak bu o işte! Gri-siyah gibi göz farının çok hafif uygulanıp ince bir hat eyeliner taçlandırılıp, maskara ile bitirilen basit bir makyajdan başkası değil aslında bu trend.

10- Gotik Makyaj:

Gençler arasında oldukça popüler aslında bu trend. Yani koyu göz kalemleri, mor, siyah, bordu gibi koyu ruj renkleri… Bu sezon farklı olarak dudaklardaki koyu renklerin biraz daha pırıltılı olduğunu söylemek gerek. Çünkü zaten sezonun genelinde bir pırıltı halim zaten. Gotik olabilirsiniz ama pırıltıdan uzak duramazsınız!!

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSonbahar Kış Aylarında Makyajınızı Nasıl Yapacaksınız?
ipek-kirpik.jpg

İpek Kirpik Nedir, Nasıl Uygulanır?

Rimel sürmek, sağlıklı beslenmemek ve daha bir çok çevresel faktörden dolayı kirpikleriniz dökülebilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan bayanlar, son yıllarda ipek kirpik uygulaması ile tanıştı. Peki bedir bu ipek kirpik? İpek kirpik nasıl uygulanır? İpek kirpik bakımı nasıl yapılır?

İpek kirpik, saf ipekten imal edilen, göz yapısına göre teker teker uygulanan kirpik uygulamasına verilen isimdir. Rimel sürmekten azalan kirpiklerim için neler yapabileceğimi araştırmakla başladı bu yolculuğum. Badem yağı bugüne kadar en büyük kurtarıcım oldu. Fakat düzenli kullanmak gerekli ve bir süre kirpiklere bir şey sürmemek lazım. E buna dayanmak zor. Rimel sürmeden nasıl kirpiklerimi rahat bırakırımın derdine düştüm.

 İnternette dolaşırken “ipek kirpik” uygulamalarına denk geldim. Daha sonra kirpikleri birbirine yapışanlar, enfeksiyon kapanlar ve çeşitli şikayetlerle dolu bir ipek kirpik argümanına sahip oldum. Ve son olarak anladım ki bu uygulama gerçekten işin ehli bir yerde yapılmalı. Sokak arasındaki kuaförler de yapıyor hem de çok ucuz fiyatlara… Aman diyeyim oradan koşarak uzaklaşın… Dediğim gibi gözle alakalı bir işlem yaptıracaksam bu alanda işinin ehli bir yer bulmalıyım. 2005 yılından beri ipek kirpik uygulaması yapan bir estetik ve güzellik merkezi ile randevulaştık.

 İpek kirpikle ilgili bilinmesi gereken tüm detayları önce size anlatıyor ve ardından işleme başlıyorsunuz. Bilinmesi gereken en önemli şeylerden birisi uygulanacak kirpiğin markası. Sentetik ürünler kullanılan yerler sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. İpek kirpik ve yapıştırıcısının mutlaka zararlı kimyasallardan uzak olması gerekiyor.

Kirpiklerimin yapısına göre belirlenen 80 adet kirpiği teker teker yerleştirmek için hazırlanıyoruz. Gözünüzde makyaj olmaması önemli. Ki eğer varsa da temizliyorlar ve bu şekilde işleme başlanıyor. Tek gözün ipek kirpik uygulama süresi aşağı yukarı 45 dakika sürüyor. İşlem bittiğinde assolist gibi bir görünüme sahip olacağımı düşünüyordum. Fakat aynaya baktığımda normalde sürdüğüm rimelin daha hafifletilmiş halini gördüm gözlerimde. Daha yumuşak bir bakışa kavuştum… Bundan sonrasını soru cevap şekilde açıklarsam daha verimli olacağını düşünüyorum.

İpek kirpik acıtıyor mu?

Kirpik taneleri teker teker yerleştirildiğinden uzun süren bir işlem denilebilir. Bu anlamda göz hassasiyetinizin arttığını söyleyebilirim. Göz kenarlarına doğru yapıştırıcının verdiği hafif bir yanma hissiyatı yaşıyorsunuz.

İpek kirpikler zarar görüyor mu?

Kendi kirpiklerinizle uygulanan kirpik arasında 1-2 milim oluyor. Yani kirpik dipleriyle alakasız bir yere yerleştiriliyor ipek kirpikler.

İpek kirpik ne kadar süre kullanılabilir?

3 haftada bir bakımı yapıldığı taktirde 6 ay kullanabiliyorsunuz. Fakat bu yazıyı yazdığım gün itibariyle 5. güne girdim. Sağ gözümdeki kirpiklerden birinde kayma olduğunu görebiliyorum.

İpek kirpiğin kullanımı rahat mı?

Hiç makyaj yapmadan dışarı çıkabiliyorsunuz. Ruj ya da göz altı kapatıcısıyla günlük makyajınızı tamamlamış oluyorsunuz. Bu açıdan müthiş bir şey. Fakat eye liner ya da göz kalemi, far kullanacaksanız sonrasını düşünmeniz gerekiyor. Çünkü yağ bazlı hiçbir temizleyici kullanmamanız gerekli. Benzeri malzemeler ipek kirpiklere zarar veriyor ve yapıştırıcının etkisini azaltıyor. İşlem uygulaması sırasında ipek kirpikler tek tek yerleştiriliyor.

İpek kirpiğiniz varken yüz yıkanır mı?

Seni en zorlayan noktalardan birisi bu. Yüzümü yıkarken genellikle tüm yüzüme su sürmeyi seviyorum. Uygulama yapıldığından beri yüzünü yıkamayı yeni öğrenen çocuklar gibiyim. Çünkü kirpiklere sabun, jel ya da başka bir malzeme değmemesi gerekli…

İpek kirpikle uykuda sorun oluyor mu?

Kesinlikle! Yüz üstü yatamıyorsunuz, yan yatarken yastığın kirpiklere değmesini engellemelisiniz ve benzeri uyku pozisyonlarıyla vedalaşın. Sırt üstü yatmalısınız yoksa kirpikler kırılabilir…

İpek kirpik yapıldıktan sonra herhangi bir acı hissi var mı?

İlk gün bu acıyı hissetmesem de gün itibariyle kirpiklere dokunduğumda kirpik diplerimde hafif bir batma hissediyorum. Gözünüzde arpacık çıkmadan önceki acının hemen hemen aynısı denilebilir.

Daha Fazla Oku
Sema Büyükİpek Kirpik Nedir, Nasıl Uygulanır?
Sonbaharda-Eyeliner-Trendi-de-Değişti.jpg

Sonbaharda Eyeliner Trendi de Değişti

Makyaj sizin için yüzünüzün her yerini boyamak değilse, siz de sadece bir eyeliner sürüp çıkanlardansanız, size sonbahar için farklı eyeliner sürme teknikleri hazırladık. Makyaj malzemeleriniz içerisinde en çok eyelineri seviyorsanız, o olmadan asla diyorsanız, işte size 2016 sonbahar eyeliner trendleri…

1- Farklı özellikteki eyeliner’ları karıştırma

Sizin eyelineriniz hangisi? Göz makyajınızda toz mu yoksa likit mi, ya da kalem eyeliner mi kullanıyor sunuz? Bunun en doğrusunu elbette siz bilirsiniz. Ama sonbahar aylarında bu eyelinerleri karıştırmak daha çok yapılan bir iş. Yani göz kapağınıza likit eyeliner kullanıyorsunuz, alt kirpik diplerine ise kalem liner. Hatta alt kirpik diplerini ince bir fırça ile hafifçe dağıtabilir, hafif dumanlı bir göz makyajı ile biraz daha rocker bir görünüm yakalayabilirsiniz.

2- Alt kirpik diplerine altın liner

Her ne kadar alt kirpik diplerinde bu renklerin riskli olduğu düşünülse de bu sezonun yeni trendlerinden biri de Alt kirpik diplerine altın liner sürmek. Bu sezon altın rengi kıyafetten makyaja bir çok alanda trend oldu.  Zaten 2016 yılında ışıltılı görünümler öne çıktı ki altın-bronz gibi tonlar da bu sebepten daha popüler hale geldi. Bu tonlardaki eyeliner’ı alt kirpik diplerine uyguluyor ve yine fırça ile hafifçe dağıtıyorsunuz.

3- Boşluk bırakın

Bütün kirpik diplerinize eyeliner uyguladığınızı biliyoruz. Zaten bu işin yöntemi de bu. Ama alışılmışın dışına çıkmaya hazır olun. Çünkü bu sonbahar mevsiminde alışılmışın dışında şeyler moda diyebiliriz. Burada ise göz içi köşelerinde değil göz bebeğinin hemen başladığı iç noktadan başlanıyor ve dış göz kenarına gelmeden bitiriliyor. Bizim işimize yarayacak daha önemli yanı ise aslında gözlerin olduğundan büyük görünmesini de sağlaması.

4- Çift kuyruklu eyeliner

Belki de en güzel eyeliner sürme tekniklerinden biri olarak bunu değerlendirebiliriz. Bir çok kişi bu tekniği kullanmakta zorlanabilir. Ama gözleri vurgulama konusunda oldukça başarılı bir teknik. Üst kirpik dipleri hattı boyunca göz bebeğinin ortasından ince başlayıp, ortalara doğru kalınlaşıp, kuyruk kısmında yine incelen üst liner ile alt kirpiklerden gelen eyeliner birleşirse aslında cat-eye yani kedi gözü makyajı yapmış oluruz. Bu noktada bir öneri, eğer kuyruğun ortasına beyaz eyeliner çekerseniz iki kuyruk elde etmiş olursunuz.

5- İki renkli eyeliner

Özellikle de metalik mavi ve yeşilin tıpkı buradaki gibi bir araya geldiği eyeliner çiftleri de yine bu sonbaharın popüler uygulaması. Tek bir hat halinde değil fırça ile dağıtılarak uygulanması gerekiyor. Sadece mavi yeşil ile de sınırlı değilsiniz. Mor, bordo, bronz tonlarını da deneyebilirsiniz.

6- Abartılı kedi gözü

Göz hattınız boyunca tam bir kedi gözü eyeliner uygulamasından ziyade tam göz bebeğinin ortasından başlayarak uzun bir kuyrukla bitirilen eyeliner çekme şekli öne çıkıyor.

7- Beyaz kedigözü

İşte alışkın olmadığımız eyeliner seçeneklerinden biri beyaz eyeliner… Ancak önemli bir detayı var. Önce ince bir hat halinde siyah eyeliner ile kedi gözü yapılıyor ardında aynı hattın üzerine beyaz ile uygulama yapılıyor. Böylelikle beyaz eyeliner normalden fazla patlıyor.

8- Nemli görünüm

Göz yaşınız az önce oradaymış gibi duran bir makyajdan bahsediyoruz. Mat görünümler out oldu diyebiliriz. Yerine parlayan, yağlı gibi görünen eyeliner’lar popüler. Hem üst kirpik diplerine hem de alt kirpik diplerine uygulayabilirsiniz. Bu aslında gözlere daha uyanık, daha canlı bir hava da katıyor.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSonbaharda Eyeliner Trendi de Değişti
1-7.jpg

İş Yerinde Yapılan Makyaj Hataları

Nasıl ki iş yeri kıyafeti varsa, iş yeri makyajı diye de bir şey var. Yapılan sade makyaj ile güzel ve sofistike görünmek gerekiyor. Peki iş yerinde makyaj yaparken nelere dikkat etmeli ve iş yerinde yapılan makyaj hataları neler? İşte iş yeri makyajı hataları

1- Ofis aydınlatmaları:

Sizler de iyi biliyorsunuz ki makyaj için en doğru ışık doğal gün ışığıdır. Evde dahi makyaj yaparken mümkün olduğunca lambaların ışığından kaçınmak gerekiyor. Özellikle iş yerindeki banyolarda yer alabilen floresan lambaların ışıkları makyaj için korkunçtur. Bu yüzden makyajınızı veya gerekli düzeltmelerinizi ofisteki masanızda pencerelerden gelen doğal ışık altında yapmaya çalışın. Böylelikle fazla fondöten, allık sürme riskini almamış olursunuz.

2- İş yeri makyajı için metalik renkler:

Günlük hayatınızda metalik renkleri makyajda kullanmayı çok seviyor olabilirsiniz (ki aslında metalik formüller daha çok gece makyajı için tercih edilir) Ancak bunu iş yeri makyajı için kullanmamanızı öneririm. Çünkü bu pırıltılı, ışıltılı formüller gece dışarı çıkacakmışsınız imajı yaratacaktır. Mümkün olduğunca kendi doğal ten renginizde seçimler yapmak daha iyi olabilir. Eğer yüzünüzün daha canlı görünmesini istiyorsanız bunu az ve küçük dokunuşlarla aydınlatıcıları kullanarak yapın.

4- Sunumlar için güçlü dudaklar:

Sunum yaparken cesur ve güçlü görünmek istiyor olabilirsiniz. Bunun düşünerek güçlü ve canlı kırmızı bir ruj sürmeyi deneyebilirsiniz. Sonuçta insanların anlattıklarınızı dinlemesini ve size odaklanmasını istiyorsunuz. Tek dikkat etmeniz gereken makyajın kalan bölümünde dengeli ve orantılı olmanız. Yani abartısız, sade bir göz makyajı mükemmel bir kırmızı ruj tamamlayıcısı olacaktır.

5- Çok fazla fondöten, kapatıcı kullanımı:

Bir gece önceden çok çalıştığınız için uykusuzluktan morarmış göz altları veya stresten çıkıvermiş bir sivilce… Biliyorum hepsi çok can sıkıcı! Ancak bunları yok etmenin yolu kat kat fondöten kullanmak değil. Hele ki ışığından dahi emin olamadığınız floresan altında! Kusurları kapatmaya çalışırken yüzünüzde bir maske var gibi görünebilir. Bu yüzden önce olası lekeleri uygun bir renk düzelticisi ile kapatın ardında da ince bir kat fondöteni sürün.

6- Çok sık makyajı kontrol etmek:

Benim hiç beceremediğim ama aklında makyajından başka bir şey olmadığı için neredeyse elinde aynayla çalışan arkadaşlarımı da anlayamadığım bir şey bu aslında. Benimki de normal değil, çünkü akşam çıkmadan önce aynaya baktığımda gördüğüm yüzden hiç memnun olmuyorum. Yemek arasında, çay molasında makyajınızı kontrol edin ve gerekiyorsa düzeltin ama abartmayın. Zira bu kadar sık ayna ve makyaj birleşimi başta müdürünüzün dikkatini çekecektir!

7- Kaşları unutmak:

Kaşların yüz ifadesini belirleyen çok önemli bir unsur olduğunu asla unutmayın. Kaşlarınızın şekline bu yüzden çok önem verin. Bu makyaj sırasında da geçerli. Seyrek kaşlarınız varsa mutlaka kaşları boyayın (abartısız olmalı). Hatta çoğu zaman kaşları boyayarak şekillendirmek, rimel, kırmızı bir ruj sürmek yeterli olacaktır. Kaşlarınızın yüzünüze uygun olması durumunda sizi ne kadar iyi göstereceğine inanamazsınız!

8- Yüz konturünü abartmak:

Fazla fondöten sürmek gibi bir şey aslında bu. Yüzü daha zayıf, uzun veya şekilli göstermek, kusurları kapatmak için kapatıcı ve aydınlatıcıları kullanarak yapılan yüz kontürünü daha yumuşak tutmak da fayda var. Bunun için kontür yaparken kullandığınız tonlar kendi cilt renginizden sadece 1 veya 2 ton koyu olsun.

9- Allık sürmemek:

Bazı kadınlar allık kullanmayı pek sevmiyor, bazıları da yüz kontürü yaptığı için allık kullanma gereği duymuyor. Ancak bu bir hatadır. Çünkü allık yüze canlılık katar, yüzün soluk görünmesini engeller.

10- Bütün makyaj malzemelerini ofise taşımak:

Yahu düğüne değil işe gidiyorsunuz. Bu kadar makyaj malzemesini, iş sonrası bir partiye katılmıyorsanız yanınızda taşımanıza gerek yok. Dahası eğer iş yerinde makyaj sizin için bir alışkanlık haline geldiyse yedek bir kaç malzeme satın alıp çekmecenize koyarak boşuna kendinize yük etmeyin.

Daha Fazla Oku
Sema Büyükİş Yerinde Yapılan Makyaj Hataları
Göz-Makyajı-İçin-Pratik-Teknikler.jpg

Göz Makyajı İçin Pratik Teknikler

Makyajın en önemli adımı gözlerdir. Göz makyajı yaptığınız makyajın etkileyici görünmesini sağlar ve sizi bir adım öne çıkartır. Peki göz makyajında mükemmel sonuca ulaşmak için ne yapmanız gerekir. İşte sizi göz alıcı gösterecek Göz Makyajı İçin Pratik Teknikler…

Golden Wing Eyeliner Nasıl Yapılır?

Kahverengi göz farını bir fırça yardımı ile göz kapağınıza uygulayın. Daha sonra yine  aynı fırçayı kullanarak kirpik çizgisinin altına yine kahverengi göz farı ile gölge uygulaması yapın. Uygulamayı ıslak fırça ile yapmanız durumunda daha fazla pigment alabilirsiniz. Pırıltılı bir bej far ile Göz kapağından dışa doğru hareket merkezinden başlayarak, kapağında ve göz altında dışa doğru gölge uygulaması yapın. Açısı sert bir fırça alın ve fırçanızı ıslattıktan sonra bir kanat çizmek için gözünüzden dışarı doğru çizgi çekin. Makyajınızın son aşamasında siyah jel eyeliner kullanarak işinizi tamamlayın.

Brigitte Bardot Göz Makyajı

Mat, açık kahverengi bir kalem far ile Dışarıya doğru ve kanat şeklinde gölge uygulaması yapın. Yine başka bir siyah göz kalemi yardımı ile kalın kanat kapağınından bir hat çizin. Kusursuz bir hat çizmenize gerek yok. Aynı göz kalemi ile gözünüzün iç köşesinden bütün kanadı birbirine bağlayın. Bir sonraki adımda çizgiyi mükemmelleştirmek adına çok hafif nemli bir göz farı kullanın. Son adımda ise beyaz bir göz kalemi ile gözünüzün iç kısmını canlandırın ve makyajınızı tamamlayın.

Ters Kanat Eyeliner Makyajı Nasıl Yapılır?

Hafif sarımtırak bir far ile göz kapaklarınızın  bir parmak üzerini güzel bir şekilde gölgeleyin. Mat bir göz farını kırışık kirpik çizgisi hizasına sürün. Mat siyah sıvı bir eyeliner ile göz kalemi süreceğiniz yere iki ucu genişletilmiş şekilde eyeliner uygulayın. Daha sonra da bu hattın üzerine göz kalemi ile geçin.

 Koyu Mor Eyeliner Makyajı Nasıl Yapılır?

Siyah jel eyeliner ile gözünüzün üzerinden ve altından çerçeveleme işlemi yapın. Daha sonra üst kapaktan ve alt kapaktan uygulayacağınız mor eyelineri birleştirin. V şekli oluşturacak şekilde eyeliner ucunu ayarlayın. İki kat üst üstü uygulayacağınız maskara ile makyajınızı tamamlayın.

Beyaz Eyeliner Nasıl Yapılır?

Siyah bir eyeliner ile kalın bir eyeliner çizgisi çekin. Daha sonra da gözünüzün üzerine ve köşelerine beyaz kalem çekin. Göz altınıza da düz bir şekilde aynı uygulamayı yapın. Maskarayı ise sadece üst kirpiklerinize uygulayın.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükGöz Makyajı İçin Pratik Teknikler
Kolayca-Eyeliner-Çekmek-İçin-Öneriler.jpg

Kolayca Eyeliner Çekmek İçin Öneriler

Makyajın en zor kısmı eye liner çekmek diyebiliriz. Bir türlü istediğimiz gibi olmaz. Bir gözü yaparız, diğerini ona uyduramayız. Peki eyeliner sürmenin pratik yolları var mı? Makyajın korkulu rüyası eyeliner, en kolay nasıl sürülür? İşte işinizi çok kolaylaştıracak, Kolayca Eyeliner Çekmek İçin Öneriler…

1-Uygun eyelineri seçin

Birkaç farklı çeşit eyeliner var. Bunların başında kalemler, jeller ve likitler geliyor. Kalem eyelinerler sürümü daha kolay olduğu için daha çok tercih ediliyor. Eğer kaliteli bir kalem tercih etmişseniz, gün içerisinde bulaşıp dağılarak sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

2-Renginizi Seçin

Eyeliner de tek renk siyah değil. Kendi tarzınıza göre cıvıl cıvıl bir renk de tercih edebilir ya da tercihinizi yine siyahtan yana kullanabilirsiniz. Seçim tamamen size kalmış.

3-Ellerinizi kontrol altına alın

Eyeliner sürerken sizi en çok elleriniz zorlar. Bu nedenle titreyen elleriniz için mutlaka bir önlem almanızda yarar var. Dirseğinizi bir yere sabitlerseniz, bu sorunu ortadan kaldırabileceğinizi düşünüyoruz.

4-Önce Noktalarla İşaretleyin

Eğer bu işte uzman değilseniz, uygulamayı düzgün yapmanız oldukça zor. Bu nedenle önce kesik kesik noktalar koyarak eyelinerinizi sürebilir, biraz da olsa işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

5-Kesik Çizgiler de İş Görür

Eğer ben nokta koyarak da beceremem diyenlerdenseniz, kesik çizgiler de işinize yarayacaktır. Nokta yerine uzun kesik çizgiler koyun ve daha sonra bu çizgileri birleştirin.

6-Göz Kapağınızı Çekiştirmeyin

Daha gergin olsun diye göz kapağınızı sağa sola çekiştirdiğinizi biliyoruz. Bunu yapmak yerine serbest bırakarak sürün. Daha rahat edeceksiniz.

7-Dağılan yerleri düzeltin

Düzgün süremediyseniz ve temizleyip yeniden sürmeye yeterli zamanınız yoksa, eyelinerinizin dağılan yerlerini Renkli nemlendiriciler, ten rengi göz kalemleri ya da kapatıcılar; dağılan yerleri düzeltmenize ve lekeleri temizlemenize yardımcı olacaktır.

8-Bırakın Dağınık Kalsın

Eğer bu işe yeni başlamışsanız, sezonun trendlerinden biri de buğulu eyeliner. Bu yüzden dağılan eyelinerinizi daha da dağıtın ve bırakın dağınık kalsın.

9-Şeffaf Dudak Parlatıcı

Dağılan eyelinerinizi ille de düzelteceğim diyorsanız, şeffaf bir dudak parlatıcı da işinizi görecektir.

10- Dumanlı Eyeliner

O kadar uğraştınız ama yine de başarılı bir sonuç alamadınız mı? O halde far fırçanızı elinize alın ve eyelinerinizi biraz buğulandırın. Biraz önce de söyledik. Bu sezon buğulu eyeliner oldukça moda.

11- Göz Farı Deneyin

Eğer eyelinerinizin daha keskin olmasını istiyorsanız, bir de siyah göz farı ile uygulamayı deneyin.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükKolayca Eyeliner Çekmek İçin Öneriler