Kendin Yap

Odanız-Doğal-ve-Mis-Gibi-Koksun.jpg

Odanız Doğal ve Mis Gibi Koksun

Sebze ve meyveler, taze otlar, baharatlar, doğal yağlar ve taze bitkiler, nasıl da güzel kokarlar. Her evde doğal olarak bulunan bazı malzemeler vardır. Gerek hoş kokuları gerekse sağlık için yararları nedeni ile bu kokuları alırız.

Peki bu doğal kokulardan evinizi de şenlendirmeye ne dersiniz? Oda kokusu evlerin olmazsa olmazı. Çoğu zaman da bu ihtiyaç için para ayırmamız gerekiyor. Ama artık daha uygun ücretlerle çok güzel kokulara sahip olabilirsiniz. Doğal malzemelerle evde yapacağınız oda kokuları hem çok uygun fiyatlara mal olacak, hem de harika bir koku yayacak. Çiçek, meyve, doğal yağ ve daha bir çok kokuyu kendi emeğinizle evinize doldurmaya hazırsanız işte size tarifler…

Lavanta Keseleri:

Rahatlamak ve sakinleşme için lavanta mükemmel bir kokudur. Bu yüzden özellikle de lavanta yağı pek çok oda kokusu içerisinde yerini alır. Yağı kadar oda kokusu için kurutulmuş lavantalardan da yararlanabilirsiniz. Annem özellikle de elbiselerimizin mis gibi kokması için giysilerimizin arasına lavanta keseleri yerleştirirdi. İşte bu keseleri aslında odanızın mis gibi kokması için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik bu lavanta keselerini yapmak oldukça kolay.

Gerekli olacak malzemeler, kokunun kolaylıkla yayılabilmesi için ince bir parça kumaş, makas, iğne, iplik ve kurdele. Önce kumaştan 10×20 cm ebatlarında 2 parça kesin(buradaki gibi şekil makasları kullanabilirsiniz) Ardından bu iki parçayı 3 tarafından birbirine dikin. Dışarıdan dikiş atabilirsiniz. Böylelikle bu farklı renkteki dikişler de şıklık katacaktır kesenize. Dikişi de tamamladıktan sonra içine kurutulmuş lavantalardan ortalama 1 tatlı kaşığı koyabilirsiniz. Ardından kurdele ile tam bir kese görünümü verecek şekilde bağlamanız yeterli olacaktır. Bu keseleri giysilerinizin arasına da koyabilirsiniz tabii. Diğer yandan odanızda belirli noktalara koyarak kokunun odaya yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Mutfak için Doğal Oda Kokusu:

Eğer mutfakta vakit geçirmeyi ötesinde yemek yapmayı seviyorsanız günün sonunda mutfak daha da ilerisi tüm ev yemek kokacaktır. Bazen bu kokular güzel olsa da bazen de istemediğimiz kokular tüm odaları kaplayabilir. Özellikle rahatsız edici kokuların eve sinmesini önlemek için bunun yerine miss gibi kokacak bir alternatif hazırlamak mümkün.

Bunun için tek yapmanız gereken ocağın üzerine bir kap su koyup içine de doğal malzemeleri eklemek. Örneğin portakal kokusu sever misiniz, peki ya tarçın belki biraz da karanfil…. Aslında burada neyin kokusunun evin içinde yayılmasını istiyorsanız suyun içerisine onu suyun içine atmanız yeterli olacak. Limon, nane ve hatta kahve gibi malzemeler de eklenebilir. Burada örneğin kızılcık da eklenmiş. Ocakta suyu içine koyduklarınız ile birlikte kaynattıktan sonra havaya dağılan buharıyla birlikte mutfak ve hatta evinizin bunların kokuları kaplayacaktır. Özellikle de balık pişirdiğiniz zamanlarda oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Balık kokusu yerine bunların kokusu eve sinmiş olacaktır.

Mutfak için Doğal Oda Kokusu 2:

Az önceki örnek, içindeki malzemeler ile birlikte su kaynadıkça buharlaşmasıyla kokunun yayılması fikriydi. Kaynadıktan ve içine koyduklarınızın aroması suya geçtikten sonra bir sprey şişesine alarak koku olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Buradaki örnek de tam olarak bu yöntemi kullanıyor. Sadece içerisine kokusunun kolaylıkla dağılmasını sağlayacak alkol eklememiz gerekecek. Bunun için bir miktar izopropil alkol (aromanın kolaylıkla taşınıp yayılması için gereklidir, ecza dolaplarımızda da bulunur) kullanılabilir.

Bu sprey oda kokusu örneğin için örnek bir malzeme listesi verebilirim size. Örneğin eşit miktarda su, alkol ve sirkeyi (elma sirkesi kullanabilir.) bir sprey şişesine koyun (sirke ve alkol herhangi kalıcı koku bırakmadan kokuları nötralize etmek için de mükemmeldir). Ardından içine bir kaç portakal kabuğu veya limon kabuğu koyun (neyin kokmasını istiyorsanız ekleyebilirsiniz. Ben vanilyayı çok severim örneğin). Kokuyu biraz güçlendirmek için taze nane veya biberiye de ekleyebilirsiniz. İyice çalkaladıktan sonra kullanıma hazır hale gelmiş olacak. Mutfakta ve hatta istediğiniz hemen her odaya sıkabileceğiniz bir oda kokusu elde etmiş oldunuz.

Doğal Yağlar ile Sprey Oda Kokusu:

Elbette buradaki oda kokusu fikirlerinin yapımı için vakit harcayana kadar kolaylıkla gidip bir koku alabilirsiniz. Ancak çoğu ürünün içerisinde etkilerinden emin olamadığımız kimyasallar ve yapay kokular yer alıyor. Bu yüzden aslında şimdiye kadar daha çok evde bulunan malzemeleri kullanabileceğiniz, yapımı kolay örnekleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Burada yer alan fikirlere ekleyebileceğimiz doğal malzemelerden bir diğeri de doğal bitkisel yağlardır. Eğer cilt bakımı, saç bakımı için doğal yağları kullanmayı zaten seviyor ve evde bulunduruyorsanız, işte onları kullanarak kolaylık oda kokusu da yapabilirsiniz.

En az malzeme ile yapabileceğiniz doğal yağlar ile oda kokusu yapımı fikri de bu sanırım. İhtiyacınız olacak malzemeler, 1 spreyli şişe, yarım su bardağı saf su ve 20 damla esansiyel yağ. Esansiyel yağ olarak hangi kokudan hoşlanıyorsanız onu kullanabilirsiniz. Nane, portakal, lavanta… Tüm malzemeleri şişenin içine ekleyip, çalkalamanız yeterli. Yağın miktarını kokunun ne kadar güçlü olmasını istediğinize göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Sadece ev oda kokusu olarak değil, bir araba kokusu, halı kokusu gibi de kullanabilirsiniz. Her kullanımdan önce çalkalamayı unutmayın.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükOdanız Doğal ve Mis Gibi Koksun
Oda-Kokumuzu-Kendimiz-Yapalım.jpg

Oda Kokumuzu Kendimiz Yapalım

Oda kokuları hem iş yerimizin hem de evimizin güzel kokması için sık sık tercih ettiğimiz ürünlerin başında geliyor. Ama neden bu kokuları satın alıyoruz. Kendimiz evde oda kokusu yaparak gayet ferah ortamlara sahip olabiliriz. Zaten satın aldığımız oda kokuları da esansiyel yağlardan üretiliyor. Hem dekoratif açıdan güzel görünen hem de mis gibi kokan bir oda kokusu yapmaya hazır olun. Bugün hep birlikte çubuklu oda kokusu yapacağız.

Herkes evinin mis gibi kokmasını ister. Ama neden bu güzel kokular için büyük paralar ödeyelim ki? O halde bunun çözümü kendi oda kokumuzu kendimiz yapmaktan geçiyor. Çubuklu oda kokuları hem görsel açıdan hem de harika kokmaları açısından çok sık tercih ediliyor. Oda kokusu konusunda her ne kadar çok seçeneğimiz olsa da biz size evinize şıklık ve güzel koku katacağını düşündüğümüz çubuklu oda kokusu yapımını anlatmak istiyoruz.

Daha önce yazdığım yazıların bir çoğunda doğal yağlarla yapılan saç ve cilt bakım ürünlerini tavsiye etmiştim. Şimdi ise aynı yağlarla evimize bir güzellik yapalım. Doğal yağların başka bir kullanım alanı çubuklu oda kokusu yapımı. Üstelik bu yağlar sadece güzel kokmakla kalmıyor, aynı zamanda da şifa dağıtıyor. Hadi gelin hep güzellik için kullandığımız yağları bu defa da evimiz için kullanalım.

Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Kullanılır?

Çubuklu oda kokuları, evinizin, odanızın içerisine buharlaşarak yayılmaktadır. Bu koku çeşidinde kullanılan çubukların adı rattan. Rattanı internetten kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bilmeyenler için bu koku türünü detaylandırmak gerekirse; bu çubukları, içerisinde kokunun sıvı halinin olduğu şişenin içine koyarsınız. Kokunun yayılması için çubuğun önce bir ucunu sıvıya batırırsınız. Sonra ters çevirip şişeye koyarsınız. Islak uçtan sıvı buharlaşarak etrafa kokuyu yayar. Çubuğun dışarıdaki ucu kuruduğunda rattan kamışı ters çevirerek kokunun yayılmaya devam etmesini sağlarsınız.

Esansiyel Yağlar ile Çubuklu Oda Kokusu Yapımı

Şimdi gelelim rattan kamışlı oda kokusu yapmak için kullanabileceğimiz esansiyel yağlara. Kuşkusuz evinizde çiçek kokusu seviyorsanız kokusunu sevdiğiniz çiçeklerin yağlarına yönelebilirsiniz. Ancak burada güzel kokunun yanında sizde vereceği etkisini düşünün derim. Örneğin, spor aletlerinin olduğu bir oda ve enerji vermesini istiyorsunuz, nane veya portakal gibi narenciyelerin yağlarını kullanabilirsiniz. Diğer yandan yatak odanızda kullanacaksınız, sizi sakinleştirip uykuya geçişi kolaylaştıracak lavanta vazgeçilmeziniz olabilir mesela. Burada esansiyel yağları kullanıp oda kokusu yaparken bir de hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi bir taşıyıcı yağa ve de kokunun yayılmasını sağlayacak bir kaç damla alkole ihtiyacınız olacak, bir de tabii küçük bir şişeye. Eski bir parfüm şişesini temizledikten sonra bunun için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim çubuklu oda kokusu yapımı için gerekli malzemeler ve miktarlarına, Toplamda ¼ bardak miktarında hazırlayacağımız sıvı için ¼ ‘ün ⅓ ‘ü kadar  (şişenizin büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz) tatlı badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi hafif bir taşıyı yağa ihtiyacımız var. 20-40 damla arası (isteğinize göre) kokmasını istediğiniz esansiyel yağdan ekleyeceğiz (yatak odasında kullanacaksanız lavanta yağı örneğin). Tek bir yağ da kullanabileceğiniz gibi bir kaç yağı da karıştırabilirsiniz. Sadece bir kaç damla izopropil alkol (kokusunun çubuk içinden kolaylıkla taşınıp yayılması için gereklidir, ecza dolaplarımızda da bulunur), rattan kamışı ve küçük bir şişe. Önce taşıcı yağı sonra bir kaç damla alkolü ekledikten sonra kokusunu yaymasını istediğiniz esansiyel yağı ekleyin ve biraz kamış ile karıştırın. Ardından koymak istediğiniz şişeye alabilirsiniz. Şişe içerisine 1 tane çubuk koyabileceğiniz gibi 3-5 tane de bir arada koyabilirsiniz. (kokunun yayılması için çubuğun dışarıdaki bölümünü içindeki sıvıyla başta ıslatmayı unutmayın. Dışarıdaki bölüm kuruyunca ters çevirdiğiniz zaman koku yayılmaya devam edecektir.) Elbette çok çubuk koymanız daha fazla koku yayılması demek olacaktır. Aslında kokumuz artık hazır. Çubuklu oda kokusunu yatak odası içinse yatak baş ucundaki komidin üstüne, çalışma odasında masa başına veya oturma odasında sehpanızın üzerine koyabilirsiniz. Hem çok dekoratif bir objeye hem de miss gibi kokan bir odaya kavuşmuş oldunuz. Bu ev yapımı oda kokusunu birine hediye vermek için de kullanabilirsiniz.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükOda Kokumuzu Kendimiz Yapalım
3-3.jpg

Kendi Mumluğunuzu Kendiniz Yapın!

Mumlar artık modern dekorasyonun vazgeçilmezi haline geldi. Hem romantik bir ortam yaratıyor, hem de insanın içine güzel bir huzur veriyor. Peki ama mumluklarınızı kendiniz yapsanız, bu işe biraz da emek katsanız daha iyi olmaz mı? Hem ekonomik hem de el emeği mumluklara sahip olmak hiç de zor değil. O halde hadi gelin bu gün birlikte mumluk yapalım. Sizlere birkaç farklı öneri hazırladım. Hem de çok basit malzemelerle bu mumlukları yapabilirsiniz. Hadi o zaman hemen başlayalım…

Taşları Mumla Birleştirelim

1

İlk olarak en ekonomik öneri ile başlamak istedim. Sadece taşları kullanarak harika bir mumluğa sahip olmak sizce de çok cazip değil mi? Taşlara kadınların hepsi meraklıdır. İlla pahalı taşlar olacak diye bir şey yok. Son yıllarda özellikle banyolarda taşlar, dekorasyonun bir parçası haline geldi. Yaz aylarında sahilde taş toplamaya başlayın. Ancak dikkat etmeniz gereken ayrıntı bu taşların mümkün olduğunca düz olması. Bir levha üzerine taşları üst üste yapıştırarak mumluğunuzu kolayca hazırlayabilirsiniz. İsterseniz taşları boyayabilir, tasarımınıza biraz daha hareket katabilirsiniz. Ya da el becerinize güveniyorsanız taşların üzerine kendi özel çizimlerinizi de yapabilirsiniz.

Kadeh ve Cam Bardakları Değerlendirin

3

Yemeğe özel bir misafiriniz mi var? Ya da eşinizle bir şeyler mi kutlayacaksınız? O halde romantik bir ambiyans yaratmanın zamanı gelmiş demektir. Peki masada mumları sıra dışı bir şekilde konumlandırmak sizce de iyi bir fikir değil mi? Klasik şamdanlar yerine kendi tasarımınız mumluklar hem misafirlerinizin ilgisini çekecek hem de daha gösterişli görünecektir. Cam bardaklar ve kadehler bu iş için biçilmiş kaftan. Hemen masa dekorasyonunuza ekleyin ve harika bir masaya imza atın.

Kek Standı da İşinizi Görür

4

Mutfakta kolaylıkla mumluğa çevirebileceğiniz eşyalar var. Bardak ve kadehlerden bir önceki maddede bahsetmiştik. Kullanacağınız başka bir malzeme ise kek standı. Ama kek standını kuru kuruya getirip masaya koymayın. Üzerine mum koysanız da bu şekilde güzel görünmez. Biraz süslerseniz gerçekten de şık bir mumluk elde edebilirsiniz.

Mumu Kahve Fincanında Yakın

Ev dekorasyonunda aslında kahve fincanlarını pek kullanmayız. Genelde o fincanlar sadece kahve içerken ortaya çıkar. Ama artık kahve fincanlarını da dekorasyona katmanın zamanı geldi. Hem de içinde mumu ile birlikte. Artık mumluk olarak kahve fincanlarınızı kullanabilirsiniz.

Kozalaklarla Mumluk Yapımı

5

Çam kozalaklarını özellikle yeni yıl dekorasyonlarında çok sık kullanıyoruz. Ama neden yılın her günü kozalaklar hayatımızda olmasın ki? Artık kozalaklardan mumluk yapabilir ve harika bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Tükettiğiniz kola ve meyve suyu gibi metal kutuların altını kesin, kozalağın üstüne yerleştirin. Üzerine de mumu koyduğunuzda bu iş bitmiştir. İsterseniz kozalakları boyayarak daha güzel bir görüntüyü yakalayabilirsiniz. Hazır sonbahar da gelmişken, bir çamlık alana gidin ve kozalakları toplayın. Zaten yavaş yavaş yeni yıl da yaklaşıyor, şimdiden hazırlık yapmak fena olmaz.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükKendi Mumluğunuzu Kendiniz Yapın!