Eğlence

Odanız-Doğal-ve-Mis-Gibi-Koksun.jpg

Odanız Doğal ve Mis Gibi Koksun

Sebze ve meyveler, taze otlar, baharatlar, doğal yağlar ve taze bitkiler, nasıl da güzel kokarlar. Her evde doğal olarak bulunan bazı malzemeler vardır. Gerek hoş kokuları gerekse sağlık için yararları nedeni ile bu kokuları alırız.

Peki bu doğal kokulardan evinizi de şenlendirmeye ne dersiniz? Oda kokusu evlerin olmazsa olmazı. Çoğu zaman da bu ihtiyaç için para ayırmamız gerekiyor. Ama artık daha uygun ücretlerle çok güzel kokulara sahip olabilirsiniz. Doğal malzemelerle evde yapacağınız oda kokuları hem çok uygun fiyatlara mal olacak, hem de harika bir koku yayacak. Çiçek, meyve, doğal yağ ve daha bir çok kokuyu kendi emeğinizle evinize doldurmaya hazırsanız işte size tarifler…

Lavanta Keseleri:

Rahatlamak ve sakinleşme için lavanta mükemmel bir kokudur. Bu yüzden özellikle de lavanta yağı pek çok oda kokusu içerisinde yerini alır. Yağı kadar oda kokusu için kurutulmuş lavantalardan da yararlanabilirsiniz. Annem özellikle de elbiselerimizin mis gibi kokması için giysilerimizin arasına lavanta keseleri yerleştirirdi. İşte bu keseleri aslında odanızın mis gibi kokması için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik bu lavanta keselerini yapmak oldukça kolay.

Gerekli olacak malzemeler, kokunun kolaylıkla yayılabilmesi için ince bir parça kumaş, makas, iğne, iplik ve kurdele. Önce kumaştan 10×20 cm ebatlarında 2 parça kesin(buradaki gibi şekil makasları kullanabilirsiniz) Ardından bu iki parçayı 3 tarafından birbirine dikin. Dışarıdan dikiş atabilirsiniz. Böylelikle bu farklı renkteki dikişler de şıklık katacaktır kesenize. Dikişi de tamamladıktan sonra içine kurutulmuş lavantalardan ortalama 1 tatlı kaşığı koyabilirsiniz. Ardından kurdele ile tam bir kese görünümü verecek şekilde bağlamanız yeterli olacaktır. Bu keseleri giysilerinizin arasına da koyabilirsiniz tabii. Diğer yandan odanızda belirli noktalara koyarak kokunun odaya yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Mutfak için Doğal Oda Kokusu:

Eğer mutfakta vakit geçirmeyi ötesinde yemek yapmayı seviyorsanız günün sonunda mutfak daha da ilerisi tüm ev yemek kokacaktır. Bazen bu kokular güzel olsa da bazen de istemediğimiz kokular tüm odaları kaplayabilir. Özellikle rahatsız edici kokuların eve sinmesini önlemek için bunun yerine miss gibi kokacak bir alternatif hazırlamak mümkün.

Bunun için tek yapmanız gereken ocağın üzerine bir kap su koyup içine de doğal malzemeleri eklemek. Örneğin portakal kokusu sever misiniz, peki ya tarçın belki biraz da karanfil…. Aslında burada neyin kokusunun evin içinde yayılmasını istiyorsanız suyun içerisine onu suyun içine atmanız yeterli olacak. Limon, nane ve hatta kahve gibi malzemeler de eklenebilir. Burada örneğin kızılcık da eklenmiş. Ocakta suyu içine koyduklarınız ile birlikte kaynattıktan sonra havaya dağılan buharıyla birlikte mutfak ve hatta evinizin bunların kokuları kaplayacaktır. Özellikle de balık pişirdiğiniz zamanlarda oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Balık kokusu yerine bunların kokusu eve sinmiş olacaktır.

Mutfak için Doğal Oda Kokusu 2:

Az önceki örnek, içindeki malzemeler ile birlikte su kaynadıkça buharlaşmasıyla kokunun yayılması fikriydi. Kaynadıktan ve içine koyduklarınızın aroması suya geçtikten sonra bir sprey şişesine alarak koku olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Buradaki örnek de tam olarak bu yöntemi kullanıyor. Sadece içerisine kokusunun kolaylıkla dağılmasını sağlayacak alkol eklememiz gerekecek. Bunun için bir miktar izopropil alkol (aromanın kolaylıkla taşınıp yayılması için gereklidir, ecza dolaplarımızda da bulunur) kullanılabilir.

Bu sprey oda kokusu örneğin için örnek bir malzeme listesi verebilirim size. Örneğin eşit miktarda su, alkol ve sirkeyi (elma sirkesi kullanabilir.) bir sprey şişesine koyun (sirke ve alkol herhangi kalıcı koku bırakmadan kokuları nötralize etmek için de mükemmeldir). Ardından içine bir kaç portakal kabuğu veya limon kabuğu koyun (neyin kokmasını istiyorsanız ekleyebilirsiniz. Ben vanilyayı çok severim örneğin). Kokuyu biraz güçlendirmek için taze nane veya biberiye de ekleyebilirsiniz. İyice çalkaladıktan sonra kullanıma hazır hale gelmiş olacak. Mutfakta ve hatta istediğiniz hemen her odaya sıkabileceğiniz bir oda kokusu elde etmiş oldunuz.

Doğal Yağlar ile Sprey Oda Kokusu:

Elbette buradaki oda kokusu fikirlerinin yapımı için vakit harcayana kadar kolaylıkla gidip bir koku alabilirsiniz. Ancak çoğu ürünün içerisinde etkilerinden emin olamadığımız kimyasallar ve yapay kokular yer alıyor. Bu yüzden aslında şimdiye kadar daha çok evde bulunan malzemeleri kullanabileceğiniz, yapımı kolay örnekleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Burada yer alan fikirlere ekleyebileceğimiz doğal malzemelerden bir diğeri de doğal bitkisel yağlardır. Eğer cilt bakımı, saç bakımı için doğal yağları kullanmayı zaten seviyor ve evde bulunduruyorsanız, işte onları kullanarak kolaylık oda kokusu da yapabilirsiniz.

En az malzeme ile yapabileceğiniz doğal yağlar ile oda kokusu yapımı fikri de bu sanırım. İhtiyacınız olacak malzemeler, 1 spreyli şişe, yarım su bardağı saf su ve 20 damla esansiyel yağ. Esansiyel yağ olarak hangi kokudan hoşlanıyorsanız onu kullanabilirsiniz. Nane, portakal, lavanta… Tüm malzemeleri şişenin içine ekleyip, çalkalamanız yeterli. Yağın miktarını kokunun ne kadar güçlü olmasını istediğinize göre arttırıp, azaltabilirsiniz. Sadece ev oda kokusu olarak değil, bir araba kokusu, halı kokusu gibi de kullanabilirsiniz. Her kullanımdan önce çalkalamayı unutmayın.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükOdanız Doğal ve Mis Gibi Koksun
Oda-Kokumuzu-Kendimiz-Yapalım.jpg

Oda Kokumuzu Kendimiz Yapalım

Oda kokuları hem iş yerimizin hem de evimizin güzel kokması için sık sık tercih ettiğimiz ürünlerin başında geliyor. Ama neden bu kokuları satın alıyoruz. Kendimiz evde oda kokusu yaparak gayet ferah ortamlara sahip olabiliriz. Zaten satın aldığımız oda kokuları da esansiyel yağlardan üretiliyor. Hem dekoratif açıdan güzel görünen hem de mis gibi kokan bir oda kokusu yapmaya hazır olun. Bugün hep birlikte çubuklu oda kokusu yapacağız.

Herkes evinin mis gibi kokmasını ister. Ama neden bu güzel kokular için büyük paralar ödeyelim ki? O halde bunun çözümü kendi oda kokumuzu kendimiz yapmaktan geçiyor. Çubuklu oda kokuları hem görsel açıdan hem de harika kokmaları açısından çok sık tercih ediliyor. Oda kokusu konusunda her ne kadar çok seçeneğimiz olsa da biz size evinize şıklık ve güzel koku katacağını düşündüğümüz çubuklu oda kokusu yapımını anlatmak istiyoruz.

Daha önce yazdığım yazıların bir çoğunda doğal yağlarla yapılan saç ve cilt bakım ürünlerini tavsiye etmiştim. Şimdi ise aynı yağlarla evimize bir güzellik yapalım. Doğal yağların başka bir kullanım alanı çubuklu oda kokusu yapımı. Üstelik bu yağlar sadece güzel kokmakla kalmıyor, aynı zamanda da şifa dağıtıyor. Hadi gelin hep güzellik için kullandığımız yağları bu defa da evimiz için kullanalım.

Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Kullanılır?

Çubuklu oda kokuları, evinizin, odanızın içerisine buharlaşarak yayılmaktadır. Bu koku çeşidinde kullanılan çubukların adı rattan. Rattanı internetten kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bilmeyenler için bu koku türünü detaylandırmak gerekirse; bu çubukları, içerisinde kokunun sıvı halinin olduğu şişenin içine koyarsınız. Kokunun yayılması için çubuğun önce bir ucunu sıvıya batırırsınız. Sonra ters çevirip şişeye koyarsınız. Islak uçtan sıvı buharlaşarak etrafa kokuyu yayar. Çubuğun dışarıdaki ucu kuruduğunda rattan kamışı ters çevirerek kokunun yayılmaya devam etmesini sağlarsınız.

Esansiyel Yağlar ile Çubuklu Oda Kokusu Yapımı

Şimdi gelelim rattan kamışlı oda kokusu yapmak için kullanabileceğimiz esansiyel yağlara. Kuşkusuz evinizde çiçek kokusu seviyorsanız kokusunu sevdiğiniz çiçeklerin yağlarına yönelebilirsiniz. Ancak burada güzel kokunun yanında sizde vereceği etkisini düşünün derim. Örneğin, spor aletlerinin olduğu bir oda ve enerji vermesini istiyorsunuz, nane veya portakal gibi narenciyelerin yağlarını kullanabilirsiniz. Diğer yandan yatak odanızda kullanacaksınız, sizi sakinleştirip uykuya geçişi kolaylaştıracak lavanta vazgeçilmeziniz olabilir mesela. Burada esansiyel yağları kullanıp oda kokusu yaparken bir de hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi bir taşıyıcı yağa ve de kokunun yayılmasını sağlayacak bir kaç damla alkole ihtiyacınız olacak, bir de tabii küçük bir şişeye. Eski bir parfüm şişesini temizledikten sonra bunun için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim çubuklu oda kokusu yapımı için gerekli malzemeler ve miktarlarına, Toplamda ¼ bardak miktarında hazırlayacağımız sıvı için ¼ ‘ün ⅓ ‘ü kadar  (şişenizin büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz) tatlı badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi hafif bir taşıyı yağa ihtiyacımız var. 20-40 damla arası (isteğinize göre) kokmasını istediğiniz esansiyel yağdan ekleyeceğiz (yatak odasında kullanacaksanız lavanta yağı örneğin). Tek bir yağ da kullanabileceğiniz gibi bir kaç yağı da karıştırabilirsiniz. Sadece bir kaç damla izopropil alkol (kokusunun çubuk içinden kolaylıkla taşınıp yayılması için gereklidir, ecza dolaplarımızda da bulunur), rattan kamışı ve küçük bir şişe. Önce taşıcı yağı sonra bir kaç damla alkolü ekledikten sonra kokusunu yaymasını istediğiniz esansiyel yağı ekleyin ve biraz kamış ile karıştırın. Ardından koymak istediğiniz şişeye alabilirsiniz. Şişe içerisine 1 tane çubuk koyabileceğiniz gibi 3-5 tane de bir arada koyabilirsiniz. (kokunun yayılması için çubuğun dışarıdaki bölümünü içindeki sıvıyla başta ıslatmayı unutmayın. Dışarıdaki bölüm kuruyunca ters çevirdiğiniz zaman koku yayılmaya devam edecektir.) Elbette çok çubuk koymanız daha fazla koku yayılması demek olacaktır. Aslında kokumuz artık hazır. Çubuklu oda kokusunu yatak odası içinse yatak baş ucundaki komidin üstüne, çalışma odasında masa başına veya oturma odasında sehpanızın üzerine koyabilirsiniz. Hem çok dekoratif bir objeye hem de miss gibi kokan bir odaya kavuşmuş oldunuz. Bu ev yapımı oda kokusunu birine hediye vermek için de kullanabilirsiniz.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükOda Kokumuzu Kendimiz Yapalım
3-3.jpg

Kendi Mumluğunuzu Kendiniz Yapın!

Mumlar artık modern dekorasyonun vazgeçilmezi haline geldi. Hem romantik bir ortam yaratıyor, hem de insanın içine güzel bir huzur veriyor. Peki ama mumluklarınızı kendiniz yapsanız, bu işe biraz da emek katsanız daha iyi olmaz mı? Hem ekonomik hem de el emeği mumluklara sahip olmak hiç de zor değil. O halde hadi gelin bu gün birlikte mumluk yapalım. Sizlere birkaç farklı öneri hazırladım. Hem de çok basit malzemelerle bu mumlukları yapabilirsiniz. Hadi o zaman hemen başlayalım…

Taşları Mumla Birleştirelim

1

İlk olarak en ekonomik öneri ile başlamak istedim. Sadece taşları kullanarak harika bir mumluğa sahip olmak sizce de çok cazip değil mi? Taşlara kadınların hepsi meraklıdır. İlla pahalı taşlar olacak diye bir şey yok. Son yıllarda özellikle banyolarda taşlar, dekorasyonun bir parçası haline geldi. Yaz aylarında sahilde taş toplamaya başlayın. Ancak dikkat etmeniz gereken ayrıntı bu taşların mümkün olduğunca düz olması. Bir levha üzerine taşları üst üste yapıştırarak mumluğunuzu kolayca hazırlayabilirsiniz. İsterseniz taşları boyayabilir, tasarımınıza biraz daha hareket katabilirsiniz. Ya da el becerinize güveniyorsanız taşların üzerine kendi özel çizimlerinizi de yapabilirsiniz.

Kadeh ve Cam Bardakları Değerlendirin

3

Yemeğe özel bir misafiriniz mi var? Ya da eşinizle bir şeyler mi kutlayacaksınız? O halde romantik bir ambiyans yaratmanın zamanı gelmiş demektir. Peki masada mumları sıra dışı bir şekilde konumlandırmak sizce de iyi bir fikir değil mi? Klasik şamdanlar yerine kendi tasarımınız mumluklar hem misafirlerinizin ilgisini çekecek hem de daha gösterişli görünecektir. Cam bardaklar ve kadehler bu iş için biçilmiş kaftan. Hemen masa dekorasyonunuza ekleyin ve harika bir masaya imza atın.

Kek Standı da İşinizi Görür

4

Mutfakta kolaylıkla mumluğa çevirebileceğiniz eşyalar var. Bardak ve kadehlerden bir önceki maddede bahsetmiştik. Kullanacağınız başka bir malzeme ise kek standı. Ama kek standını kuru kuruya getirip masaya koymayın. Üzerine mum koysanız da bu şekilde güzel görünmez. Biraz süslerseniz gerçekten de şık bir mumluk elde edebilirsiniz.

Mumu Kahve Fincanında Yakın

Ev dekorasyonunda aslında kahve fincanlarını pek kullanmayız. Genelde o fincanlar sadece kahve içerken ortaya çıkar. Ama artık kahve fincanlarını da dekorasyona katmanın zamanı geldi. Hem de içinde mumu ile birlikte. Artık mumluk olarak kahve fincanlarınızı kullanabilirsiniz.

Kozalaklarla Mumluk Yapımı

5

Çam kozalaklarını özellikle yeni yıl dekorasyonlarında çok sık kullanıyoruz. Ama neden yılın her günü kozalaklar hayatımızda olmasın ki? Artık kozalaklardan mumluk yapabilir ve harika bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Tükettiğiniz kola ve meyve suyu gibi metal kutuların altını kesin, kozalağın üstüne yerleştirin. Üzerine de mumu koyduğunuzda bu iş bitmiştir. İsterseniz kozalakları boyayarak daha güzel bir görüntüyü yakalayabilirsiniz. Hazır sonbahar da gelmişken, bir çamlık alana gidin ve kozalakları toplayın. Zaten yavaş yavaş yeni yıl da yaklaşıyor, şimdiden hazırlık yapmak fena olmaz.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükKendi Mumluğunuzu Kendiniz Yapın!
3-1.jpeg

Sonbahar İçin Harika Ev Dekorasyonu Fikirleri

Siz de sonbahar gibi geçiş mevsimlerini yeni eşyalar, yeni dekorasyon, eskileri kaldırma ve evinizde yeni eşyalara yer verme gibi şeylerle değerlendiriyorsanız, şu anda en doğru adrestesiniz. Özellikle kendin yap gibi fikirlerle ilgilenenler için çok keyifli dekorasyon önerileri hazırladık. Bu sonbahar evinizi daha da keyifli hale getirmek istiyorsanız, işte sonbaharı keyifli hale getirecek dekorasyon önerileri…

1- Cam kavanozları dekorasyonunda kullanın:

Cam kavanoz herkesin evinde vardır. Mutfaklarda gerek olmadığı için bu cam kavanozları atarız. Peki artık cam kavanozları dekorasyonda kullanmaya ne dersiniz? Buradaki fikir de tam olarak bunu kanıtlar nitelikte. Öncelikle boş cam kavanozlara ihtiyaç var. İçlerini bir kaç parmak kalınlıkta olacak kadar sonbahar renklerini de yansıtacak detaylar ekleyeceğiz. Burada meşe palamudu, mısır gibi malzemeler kullanılmış. Bunların dışında ceviz, kırılmamış fındık, mısır da kullanılabilir. Yaratıcılık size kalmış tabii ki. Sonrasında da üstüne hemen her yerden kolaylıkla satın alabileceğiniz mumları yerleştirin. Bunları bu şekilde bir masanın, sehpanın, rafın üstüne de yakıp dekorasyona ekleyebilirsiniz. Ancak bir adım ileri götürüp, bunları duvara asmanızı sağlayacak tutucuları satın alıp duvara tıpkı resimlerdeki gibi asabilirsiniz. Pratik ve oldukça dekoratif olduklarını söyleyebilirim.

2- Keçeden yaprak şeklinde bardak altlığı yapın:

2

Artık ev dekorasyonunda kullanmak için keçeden çok sayıda eşya yapılıyor. Özellikle son yıllarda keçeden yapılan bardak altlıkları çok rağbet görüyor. Hem bir hobi unsuru hem de oldukça kullanışlı ve de dekoratif… Gelelim nasıl yapıldıklarına, Öncelikle 4 farklı renkte keçe kullanılmış burada. Bir kağıda 2 farklı yaprak figürü çizilmiş ve kesilmiş. Keçeler, bu yaprak figürlerini içinde kalabilecek şekilde yuvarlak formda kesilmiş. Ardından 2 keçe bir yaprak için diğer 2 keçe de diğer yaprak figürü için seçilmiş ve yuvarlak keçelerin içleri bu yaprak figürlerini çıkarak şekilde kesilmiş. Ardından yapılan aynı yaprak figürlerinin olduğu keçeler, biri iç diğeri dış olacak şekilde değiştirilmiş. Böylelikle 2 renkli bardak altlığı elde edilmiş oluyor. Resimlerde de görüldüğü gibi dikim işlemlerinin de bitmesiyle bardak altlıkları hazır.

3- Cam kavanozlardan yapraklı mumluk:

3

İşte dekorasyonda cam kavanozların önemini ortaya koyan başka bir öneri daha. Size birince maddede de bir örnek vermiştik. İlk örnekten biraz daha farklı olarak burada bir anlamda sonbaharın direk kendisi demek olan sararıp dökülmüş yaprakları kullanıyoruz. Eğer evinizin veya iş yerinizin etrafında bu şekilde yerlere düşen yapraklar varsa dekorasyonda kullanmak için toplayabilirsiniz. Ayrıca bu renklerde kumaştan yapılmış sonbahar yaprakları da satın alabilirsiniz. Her ikisi de buradaki fikri uygulamak için kullanılabilirmiş. Bunların dışında dekopaj tutkalına ve fırçaya ihtiyacınız olacak. Eğer daha önce dekopaj çalışmaları yaptıysanız çok zorlanmayacağınızı tahmin ediyorum. Gelelim nasıl uygulanacağına; Öncelikle etrafını yapraklarla kaplayacağımız kavanozu iyice silin. Kir, yağ yaprakların yapışmasını engeller. Eğer gerçek yapraklar kullanıyorsanız çok kurumamış, bükülebilir olanlarını seçmeye özen gösterin.

4- Sonbahar renkleri ev dekorasyonunda kullanın.

4

Sonbahar renkleri bana hep sıcak gelmiştir. Ev dekorasyonunda da içinizi ısıtacak olan bu renkleri küçük dokunuşlarla ev dekorasyonunuza eklemeye ne dersiniz? Sonbahar renklerinden kastımız turuncu, koyu kahve, gri, koyu sarı gibi renkler aslında. Bu renkleri eve taşımak için koltukları değiştirin demiyorum elbette. Bahsettiğimiz küçük değişimler sadece. Örneğin yeni yastık kılıfları satın alabilir ve renk olarak turuncuyu düşünebilirsiniz. Zaten turuncuyu çok büyük bir alanda kullanamayabilirsiniz, çarpıcı ve dikkat çekici bir renktir. Ayrıntılarda daha güzel görünür, özellikle de gri ile kombine ettiğinizde…

5- Keçeden masa üstü runner:

5

Yaprakları bu sonbaharda da unutmayın. Evinizin her köşesine mutlaka ekleyin. Burada keçe yaprak formları hazır satın alınmış ve sadece birbirlerine yapıştırılarak uzun masa, sehpa üzerine örtü-runner formunda görsel bir örtüye dönüştürülmüş. Hobi malzemeleri satılan dükkanlarda keçeden hazır kesilmiş çeşitli şekilleri bulabilirsiniz veya şablon satın alıp kendiniz de kesebilirsiniz.

Daha Fazla Oku
Sema BüyükSonbahar İçin Harika Ev Dekorasyonu Fikirleri
1.jpg

En İlginç Boşanma Nedenleri

İnsanlar evlenir ve boşanır. Doğanın kanunu bu. Ancak bazı boşanmalar gerçekten de diğerlerinden farklı ve ilginç. Bugüne kadar geçimsizlik, şiddet, ilgisizlik gibi bir çok nedenden boşanan çiftlere mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Ancak şimdi okuyacağınız boşanma nedenlerinin size de ilginç geleceğinden çok eminiz. İşte En İlginç Boşanma Nedenleri…

1-Annesinden ayrılamayan damat

Erkeklerin annesine olan düşkünlüğünü elbette biliyoruz. Ama bu damat işi biraz abartmış. Annesine aşırı düşkün olan damat, balayına annesini de götürünce isyan etmiş ve rüya gibi başlayan bu evlilik daha 3 hafta bile bitmeden sona ermiş. Bu olay İtalya’da yaşanmış.

2-Temizlik Hastası Koca

Temizlik ve titizlik genelde kadınların düşkün olduğu konulardır. Ancak bu Alman kadının eşi aşırı temizlik hastası olunca olanlar olmuş. İnsan temizlik yüzünden boşanmaya karar verir mi demeyin. Eşiniz kirli diye evin duvarını yıkmaya kalkarsa siz ne yaparsınız? Alman kadın, 15 yıllık evliliğini kocasının bu hastalığı yüzünden bitirmek zorunda kalmış.

3- Yaş Yalanı

Evlenirken 30 yaşında olan kadın, kocasına 24 yaşında olduğunu söylemiş. Kendisini olduğundan altı yaş daha küçük gösteren kadının yalanı 10 yıl sonra ortaya çıkmış. Ancak kocası bu pembe yalanı affetmemiş ve bu evlilik de boşanmayla sonuçlanmış.

4- Muhabbet Kuşundan Al Haberi

Evde beslediğiniz muhabbet kuşundan aldatıldığınızı öğrenseniz tepkiniz ne olurdu? 2001 yılında bir kadın kocasının kendisini aldattığını evdeki muhabbet kuşlarından öğrendi. Kuşlar kadına sürekli Sabırlı ol ve Boşanmak kelimelerini söyleyince kadın şüphelendi ve yaptığı araştırmalar sonucunda kocasının kendisini aldattığını öğrenerek boşandı.

5- Önemli Olan Boyutu mu İşlevi mi?

Evlilikte cinsellik elbette önemli. Ancak adam kadını protez penisle kandırınca ve seks sırasında penis protezi kopunca bir çiftin evliliği daha hüsranla sonuçlandı.

6- 60 Yıl önceki aşk

Kadın 96, kocası ise 99 yaşında ancak kadın eşine 60 yıl önce gelen mektupları bulunca eşinden boşanma kararı alıyor. 60 yıl önceki aşk yüzünden boşanan bu çift, boşanmaya karar veren dünyanın en yaşlı çifti olma özelliğini de taşıyor.

7- Seks Önemli

20 yıl süren bir evlilikte seks yoksa sonuç ne olur? Fransa’da meydana gelen bu olayda kadın eşinin kendisi ile 20 yıl boyunca seks yapmaması üzerine boşanma davası açıyor. Hakim ise adama eşine duygusal anlamda zarar verdiği gerekçesi ile 14 bin dolar (30 bin Türk Lirası) tazminat cezası veriyor.

 

Daha Fazla Oku
Sema BüyükEn İlginç Boşanma Nedenleri
zel-Günler-İçin-El-Emeği-Göz-Nuru-Hediyeler.jpg

Özel Günler İçin El Emeği Göz Nuru Hediyeler

Hediye dendiğinde herkesin gözü ışıldar ve merakı artar. Hediye alıp vermek herkesin hoşuna gider. Özellikle de sevgililer günün de bu durum 2 ye katlanır. Ne alsam? Beğenir mi? Gibi durumlarla karşılaşırız çoğumuz. Peki siz sevgilinize el emeği göz nuru bir hediye vermeyi istemez misiniz? İşte sizler için sevgilinize sunacağınız mükemmel el emeği göz nuru hediyeler.

14 Şubat! İşte sevgililerin en özel ve telaşlı günü. Sevgilisi olan herkes kuşkusuz ki her 14 Şubat yaklaştığında büyük bir telaşa girer özellikle de erkekler. Aslında çoğu kişi bu özel günün ticari gündeme dönüştüğünü düşünüyor. Ancak herkes bir şeyler söylese de bu günün hakkını verecek kutlamalar yapmak gerekir. Sevgilinize en özel hediyeleri kendi ellerinizle hazırlayabilirsiniz.

Hediye almaktan herkes hoşlanır. Ancak hediye vermeyi sevmek bambaşka bir durumdur. Aslında bu özel günlerde en çok önemli olan karşı tarafı tanıyarak aldığınız kişisel hediyelerdir. Eğer onu çok iyi tanıyarak bir hediye alıysanız bu onu oldukça mutlu edecektir. İşte bu konu da sizin işinize en çok yarayacak olan kişisel olarak düşünülmüş, el emeği, özel düşünülmüş, vakit harcanmış hediyelerdir. İşte sevgililer gününde de en kişisel hediyeleri en çok hak eden tabi ki sevdiğimiz kişidir.

Öncelikle eğer sevgililer günü hafta sonu tatilinize denk geliyorsa mutlaka baş başa bir gün geçirmenizi tavsiye ederiz. Tabi bu illaki dışarıda yemek yemeniz anlamına gelmiyor evde de çok romantik ortamlar yaratabilirsiniz. Güzel bir yemek sonrasında film keyfi de yapabilirsiniz. Gelelim sevgiliniz veya eşiniz için özel olarak hazırlayacağınız el emeği, göz nuru hediyelere.

  • Kitap ayracı:

Kitap ayracı kısa zamanda yapabileceğiniz ve okumayı sevenler için oldukça güzel düşünülmüş bir hediye olacaktır. Kesinlikle küçük bir hediye gözüyle bakmamalısınız. Büyük bir ataç ve kumaş parçalarını kullanarak kitap ayracı yapabilir ve bunun yanında da keçe yardımı alarak da çok güzel ayraçlar yapabilirsiniz. Onun sevdiği ve ilgi duyduğu renk ve desenleri bulmanız yeterli.

  • Çay veya kahve tutkunları için özel kupa:

Eğer partneriniz çay veya kahve tutkunuysa ona verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri budur. Tabi ki bir yerlerden de gidip alabilme şansınız var ancak işin büyüsü zaten kendi emeğinizi katmak. Tek yapmanız gereken kalemiyle birlikte satılan kupalardan bir tane almak ve bu kupanın üzerine yazmak veya çizmek istediğiniz şeye karar vererek kupayı tasarlamak. Aynı zamanda düz beyaz bir kupayı da onun seveceği desenlerle süsleyebilirsiniz. Bunu yapmak için sprey boyalardan yardım alabilirsiniz.

  • Kış için özel harika kışlık bir çorap:

14 Şubat sevgililer günü genellikle kış aylarına denk geldiğinden ona verebileceğiniz en güzel hediyelerden biri de kışlık tatlı bir çorap. Özellikle bayanlar için çok tatlı gelecek olan bu hediyeyi yapmak için illaki örgü bilmenize gerek yok. Hatta hem ona hem de kendinize olarak bir çift çorabı yapma fikri de hiç fena olmaz. Eskiyen ve artık kullanmadığınız bir kazaktan mükemmel bir kışlık patik çıkarabilirsiniz.

  • Kalın atkı:

Hem erkek hem de bayan hediyesi olarak oldukça güzel ilk akla gelecek hediyelerden biridir. Ancak erkekler örgü örmeyi bilmediğinden bunu daha çok kadınlar tercih etmektedir. Ama sunacağımız bu pratikten sonra artık erkeklerde bayanlara oldukça kolay ve güzel bir atkı yaparak hediye edebilecekler. Bu atkıyı sadece 30 dakikada çıkarmanız mümkün. Karşı tarafın en sevdiği renklerden kalın bir yün alın ve kollarınıza sardığınız ipleri iki yana doğru çapraz geçirerek 30 dakika da bir atkı elde edin.

Daha Fazla Oku
Hasan DündarÖzel Günler İçin El Emeği Göz Nuru Hediyeler
girit.jpg

Türkiye’ye Yakın Yurt Dışı Tatili İçin 10 Yer!

Eğer yurt dışı tatiline çıkmak istiyorum ama ülkemden de çok uzaklaşmak istemiyorum diyenlerdenseniz size harika önerilerimiz var. Türkiye’ye yakın yerlerde harika bir tatil geçirmek isteyenler için en ideal 10 yeri veriyoruz. İşte Türkiye’ye Yakın Yurt Dışı Tatili İçin 10 Yer!

Girit

girit

Yunan adaları arasında en çok tercih edilen yerlerden olan Girit, tatil için muhteşem bir yer. Ayrıca en büyük Yunan adası olan Girit, koyları ile dikkat çeken, apayrı bir dünya da diyebiliriz. Girit tatilinizde Akdeniz’in muhteşem kültürünü doyasıya yaşayabilir ve harika bir tatil geçirebilirsiniz. Üstelik Girit’e İstanbul’dan uçakla ulaşım sadece 1 saat 35 dakika sürüyor.

Prag

prag

Hem tarihi, hem de görsel güzellikleri ile tatilcilerin uğrak yerlerinden olan Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag, rüya gibi bir tatil geçirmek isteyenler için çok ideal. Hatta Prag o kadar güzel bir şehir ki, 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler bu şehri bombalamaya kıyamamış. Eğer siz de bu harika şehri görmek istiyorsanız, İstanbul’dan sadece 2 saatlik uçuşla ulaşabilirsiniz.

Mykonos

Mykonos

Ünü dünyaya ulaşan ve en güzel Yunan adalarından biri olan Mykonos adasında sizi şahane bir Akdeniz tatili bekliyor. Hem gece hayatı hem de denizi ile ünlü bu harika adada geçirdiğiniz zamanın tadına doyamayacaksınız. Üstelik bu şahane adaya İstanbul’dan sadece bir saat uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Selanik

selanik

Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik, her yıl çok sayıda Türk turisti ağırlamaktadır. Sahil şeridi aynı İzmir’ün kordonu gibidir. Kendinizi burada Türkiye’de gibi hissedeceğinizden emin olun. Selanik’te sizi oldukça eğlenceli bir gece hayatı da bekliyor. Selanik’e İstanbul’dan sadece 1 saat 20 dakikalık bir uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Napoli

napoli

Napoli, İtalya’nın en büyük üçüncü şehridir. Sanat, tarih, kültür ve turizm bakımından Akdeniz’in en güzel kentlerinden biri olan Napoli’ye İstanbul’dan direkt uçuş vardır. Uçakla 2 saat 20 dakikalık bir yolculuğun ardından bu muhteşem kente ulaşabilirsiniz.

Santorini

Santorini

Hemen hemen bütün Yunan adalarının kendisine has bir hikayesi vardır. Santorini’de bu Yunan adalarından biri. Santorini doğal bir afet sonucunda ortaya çıkmış bir mucize. Ancak bu güzelliğe ulaşmak diğer Yunan adalarına göre biraz daha zor. İstnbul’dan Santorini’ye gitmek için önce Atina’ya gitmeniz gerekiyor.

Podgorica

Podgorica

Podgorica daha çok yeni ülke olmuş Karadağ’ın en güzel şehridir. Eğer sakin ve huzurlu bir tatil isteyenlerdenseniz, Podgorica’nın gizli kalmış koyları sizin için ideal olabilir. İstanbul’a sadece 1 saat 35 dakikalık uçak yolculuğu ile bu muhteşem şehre ulaşabilirsiniz.

Atina

Atina

Yunanistan’ın en çok turist çeken kentlerinden biri olan Atina, sizin de beğeninizi kazanacak. Atina hem tarihi yapısı hem de eğlence hayatı ile size muhteşem bir tatil geçirtecek bir şehir. Üstelik İstanbul’dan çok sayıda uçak seferinin bulunduğu Atina’ya 1 saat 30 dakikalık uçak yolculuğu ile ulaşmak mümkün.

Venedik

Venedik

Aşkın ve aşıkların şehri Venedik, İtalya denilince akla ilk gelen şehirlerden biri. Ama bu muhteşem şehri sadece romantizm ile tanımlamak çok büyük haksızlık olacaktır. Çünkü bu harika şehir, Rönesans izlerini en iyi şekilde yansıtan tarihi şehirlerden biridir.

Beyrut

beyrut

Harika bir liman kenti olan Beyrut, Lübnan’ın başkentidir. Uzun sahili, güneşli plajları ile turistlerin uğrak yerlerinden olan Beyrut, otantik havası ile de dikkat çeker. Son zamanlara tatilcilerin favoriler listesine ekledikleri bu muhteşem şehri görmek için yapmanız gereken tek şey, İstanbul’dan 1 saat 45 dakika sürecek bir uçak yolculuğu.

Daha Fazla Oku
Hasan DündarTürkiye’ye Yakın Yurt Dışı Tatili İçin 10 Yer!
Kötü-Saç-Kesimi-Sizi-Duygusal-Olarak-nasıl-Etkiler.jpg

Kötü Saç Kesimi Sizi Duygusal Olarak nasıl Etkiler?

Kadınlar kolay kolay saçlarını kestirmeye kıyamazlar. Hele ki upuzun saçları varsa. Ama bir cesaret o saçlar kötü kesilmişse ondan sonra bunalımlardan bunalım beğenmenin Zamanı gelmiş demektir. Eğer saçlarınız zor uzuyorsa, bu bunalımda oldukça da haklısınız. Siz uçlarından kırıklarını aldırmak için bile saatlerce kuaförünüzle pazarlık yaparsınız ama bir anda saçlarınızı hiç beklemediğiniz bir halde bulursunuz. Her zaman uzun saç en iyisi değildir elbette. Bazen değişiklik yapmak size iyi gelecektir. Ama bu değişikliği yaparken sonradan pişman olmamak için kendinizi emin ellere teslim etseniz en iyisini edersiniz. Kısa saçın da çok avantajı var. Bunun farkındaysanız ve siz de biraz kısa saç denemek istiyorsanız yanlış kesime çok dikkat etmelisiniz. Saç kesim macerasından kötü sonuç almak da var ama size önceden yaşayabileceğiniz travmalar hakkında biraz bilgi verelim.

İlk aşama: Bir şeyler yanlış

Aslında siz kuaföre sadece uçlarından biraz aldırmak, kırıklardan kurtulmak için gitmişsinizdir. Ama kuaförünüz hiç acımamış ve saçlarınızın en az yarısını sizden almıştır. Kuaförünüz yapacaklarını size önceden anlatmıştır aslında sizi kat kesmek konusunda mutlaka ikna etmeye çalışmıştır, çünkü her kuaför bunu yapar. En sonunda ikna olursunuz ama içiniz içinizi yer. Bana yakışır mı? Acaba istediğimden kısa olur mu aşaması başlamıştır. Bu durumun önüne geçmek için en başından dikkatli olmanız yeterlidir aslında. Bunun başında da hayalinizdeki saç modelini bulmak vardır.

İkinci Aşama: Bunu düşünmüyordum

Keşke tereddütleriniz sadece sizin kuruntunuz olarak kalsaydı ama kalmadı. Kuaförünüz makası vurdukça vurdu ve saçlarınız beklediğinizden çok daha kısa oldu. Hatta en başında evet bana yakışır dediğiniz bu model size hiç mi hiç yakışmadı. Sonuç olarak iş işten geçti, saçlarınız gitti. Şimdi sizi karalar bağlama aşaması bekliyor. Büyük bir şok içinde olacak olayı idrak etmeye çalışacaksınız.

Üçüncü Aşama: Öneri

Şu an işler ters gidiyor ve siz de bunun farkındasınız. Aklınıza gelen ilk şey ise müdahale etmek olacaktır. Mantık olarak ne kadarını kurtarsam o kadar iyi diye düşünürsünüz. Ama bir yandan da içinizden kuaförüm bu işin uzmanı o yapıyorsa doğrudur diye geçirmeden de edemezsiniz. Kısıkta olsa sesiniz çıkar ve bu kadar kısalık yetmez mi diye bir sorarsınız. Ama ne çare kendinizi evet bu bana yakıştı diye ikna etmeye çalışmaktan başka bir şey gelmez elinizden.

Dördüncü Aşama: İnkar

Artık kesim işi bitmiştir. İçinizden bana yakışmadı diye geçirirsiniz. Ama bir yanınızda bu modelin size yakışmadığını inkar eder. Hala fönle bu durumu kurtaracağınızı düşünmeye başlarsınız. Ama bakalım fön çare olacak mı demekten de kendinizi alamazsınız. Zaten sadece saç kesimi için değil boya işlemleri için de bu durum geçerlidir. Bazen istediğiniz renk o değildir ama kuaförünüz size o rengin yakışacağı konusunda sizi ikna eder. Boya işlemi bittiğinde ise iş işten çoktan geçmiştir. Siz hala yakışmadığını savunursunuz ama ne gelir elden?

Beşinci Aşama: Nasıl Düzelir?

Artık her şey bitmiştir ve bu saçların düzeltilmesi şarttır. Ama nasıl olacak. Her ne kadar kuaförünüz saçlarınızı mahvetmiş olsa da onu kırmadan bu işi halletmenin peşine düşersiniz. Şimdi başka bir kuaför bulmanız gerekir. Mutlaka bu saçları düzeltecek biri olmalıdır.

Son Aşama: Bir daha asla

Saçlarınızı düzelttirecek bir kuaför bulmuşsanız şanslısınız demektir. Ama bulamadıysanız işte o son aşamaya gelirsiniz. Bir daha asla saçlarımı kestirmeyeceğim dersiniz. Ama bir gün o deli cesareti yine gelecek emin olun.

Daha Fazla Oku
Hasan DündarKötü Saç Kesimi Sizi Duygusal Olarak nasıl Etkiler?
1.vahsi_.ama_.sevimli.hayvanlar-600x400.jpg

Evcil Olmasalar da Masumiyetleri ile Gönlümüzü Fetheden 9 Yabani Hayvan

Hayvan sevmeyen insan sevmez diye bir söz vardır. Hayatlarımıza eşlik etsinler diye onları evcilleştirmek ve evimize almak isteriz. Ayrıca evcil hayvan bir anlamda çocuklara sorumluluk öğretmektir diyebiliriz. Farklı bir dünyaya adım atmak gibi bir şeydir evcil hayvan beslemek. Siz onun yaşamına o da sizin yaşamınıza ayak uydurmaya çalışırsınız. Hatta uzmanlar bile stresli hayatı olanlar için evcil hayvan önermektedir. Çünkü evcil hayvanlar sizi hayatın yorgunluğundan ve stresinden adım adım uzaklaştırır. En çok sahiplenilen hayvanlar elbette kedi ve köpeklerdir. Ama kim istemez ki sevimli bir pandayı sahiplenmek, onunla birlikte zaman geçirmek. Ne yazık ki bu masum ve sevimli hayvanları evcilleştirmek mümkün değil. Hatta onlar gibi çok masum ve sevimli olan ama evcilleştirmesi mümkün olmayan daha bir çok hayvan var. İşte Evcil Olmasalar da Masumiyetleri ile Gönlümüzü Fetheden 9 Yabani Hayvan..

Panda

1.vahsi_.ama_.sevimli.hayvanlar-600x400

Her ne kadar vahşi olarak bilsek de onları onlar dünyanın en masum hayvanlarından biridir. Devasa vücutlarına rağmen şirin mi şirin olan bu hayvanları hangimiz evimizde beslemek istemezdik ki? Çok tembel olan pandaların son zamanlarda yayınlanan videoları da izlenme rekorları kırıyor. Hatta pandalar üşengeç tavırları yüzünden çiftleşmediği için nesilleri de tehlikede.

Koala

2

Onlar okaliptus ağacına aşık biz onlara… Okaliptus ağacına sarılmadan uyuyamayan koalalar, beslenmelerini de yine bu ağaçtan karşılar. Evlerinin de bu ağaçta olduğunu söylemeye gerek bile yok sanırım. Eğer bir koala sahiplenmek istiyorsanız, okaliptus ağacı ile birlikte sahiplenseniz iyi edersiniz. Yine de koala pek evcilleştirmeye uygun bir hayvan değil bizden söylemesi.

Mirket

3

Ailece yaşayan bu hayvanlar, bizim yaşam tarzımıza uygun gibi görünseler de onları sahiplenmek için bütün aileyi evinize almanız şart. Çok sempatik olan ve her davranışı ile dikkat çeken mirketler, insanları da hiç umursamaz. Bu nedenle onları evcilleştirme hayallerini boşa kurmayın.

Penguen

4

Görür görmez insanı kendisine hayran bırakan bu hayvan, en çok smokini ile dikkat çeker. O tatlı yürüyüşlerini de unutmamak gerek. Ayrıca insan gibi hisli olan penguenler, çiftleşme dönemlerinde birbirlerine hediye vermeleri ile de bilinir. Ev ortamına hiç de ihtiyacı olmayan bu hayvanların çok masum ve samimi bir dünyası var. Bu dünyayı bozmamak en iyisi.

Fil

5

O devasa beden ile nasıl bu kadar sevimli oluyorlar gerçekten anlamak zor. Özellikle yavruları yeme de yanında yat denecek cinsten. Yavruyken bile ancak evde bir oda ayırırsanız besleyebileceğiniz filler büyüdükçe eve sığmayacak devasa boyutlara ulaşabilirler.

Kutup Ayısı

6

Adı üstünde kutup ayısı gerekli koşullar sağlanmadan yaşayamaz. Eve kutupları da getiremeyeceğinize göre onu evde beslemeniz imkansızın ötesinde. Çok sevimli olan bu hayvanlar bir çok marka tarafından maskot ve marka yüzü olarak kullanılmıştır.

Baykuş

7

Kuşlardan yırtıcı olanlarını sorduğunuzda akıllara ilk gelenlerden biri de baykuştur. Bu hayvanlar geceleri hiç uyumaz ve kafalarını 270 derece döndürebilirler. Ayrıca başka bir özellikleri de uçarken kanat sesi çıkartmalarıdır. Kimileri hareket etmeyen gözlerinden korksa da bence gayet sevimli bir hayvan.

Hipopotam

8

Agresif bakışları, kocaman gövdesi ile korkutsa da o küçücük sevimli kuyruğu ile kalbimizi fethetmeyi başarıyor. Suyun içinde olduklarında insana daha samimi ve sıcak bir görüntü verdikleri de bir gerçektir.

 Rakun

9

Rakunlar gittikleri yerleri benimserlerse hemen akrabalarını da buraya davet ederler. Hırsızlık onların en kötü alışkanlıklarıdır. Dikkatlerini çeken ve parlayan eşyaları çalabilirler. Üstelik bu çaldıkları eşyaları öyle bir saklarlar ki kendileri bile zor bulurlar.

 

Daha Fazla Oku
Hasan DündarEvcil Olmasalar da Masumiyetleri ile Gönlümüzü Fetheden 9 Yabani Hayvan
Pokemon-Go-Oynamak-Size-Ne-Kazandırır.png

Pokemon Go Oynamak Size Ne Kazandırır?

Yayınlandığından bu yana dünya genelinde büyük bir çılgınlıkla oynanan Pokemon Go aslında size bir çok şey kazandırıyor. Hala Türkiye’de olmamasına rağmen, yasak olan her şeyi yapmanın çekiciliğinden kendilerini alamayan insanlarımız hemen konum değiştirdi ve telefonlarını başka yerlerde olduklarına ikna ederek çoktan Pokemon Go oyununu yükledi. Tabi Pokemon Go’yu yüklemek yeterli olmuyor. Oynamak, Pokemonları bulmak ve başarılı olmak gerekiyor. Konum değiştirdiniz de ne oldu? Sanki Pokemonların çoğunu buldunuz? Neyse bu kadar olumsuzluktan sonra biraz da Pokemon Go oynamanın hayatımıza kattığı olumlu şeylere göz atalım.

Bir Pokemon için 5 KM yol yürüyorsun düşünsene istersen neler yapabilirsin!

Bu oyun sayesinde kendi sınırlarınızı daha iyi tanıma imkanına sahip oluyorsunuz. Yani düşünün bir Pokemon için evden dışarıya çıkıyor, o Pokemon için saatlerce yol yürüyorsunuz. Demekki istediğinizde bir çok şeyi yapıyorsunuz.

Arzu etmenin dayanılmaz cazibesi

Hayallerinizin arzularınızın peşinden koşmak gibi güzel bir şey var mı? Pokemonların peşinden koşarken bir yandan da hayallerinizin peşinden koştuğunuzu düşünün. O zaman daha hırslı olacak, hayallerinize daha sıkı sarılacaksınız.

İnsan İlişkilerinizi Geliştirme Şansı

Pokemon Go oynarken ister istemez insanlarla iletişim kuruyorsunuz. İnsan ilişkilerinizi daha sağlama almanın yolu artık Pokestoplardan geçiyor. Bu fırsatı kaçırmayın ve hazır sokağa çıkmışken insanlarla iletişim kurun.

Bir olmanın, bir araya gelmenin gücü

Bir oyun düşünün ki insanların bir araya gelmesini sağlasın. Pokemon Go işte öyle bir oyun. İster istemez aynı yerlerde Pokemon arıyor ve insanlarla kaynaşıyorsunuz. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?

Sabırlı olmayı öğrenirsiniz

Bir Pokemonu bulmak için saatlerce yürürsünüz. Bu sabırlı olmayı öğrenmek değil de nedir? O pokemonu bulmak için yürüdüğünüz kadar hayatta da sabretseniz yeter.

Pokemon Savaşları beyin çalıştırır

Pokemon Go oynarken bir de savaşa girmeniz gerekiyor. İşte o anlarda aklınızdan neler geçiyor neler? Tabi bu sırada beyninizin nasıl harıl harıl çalıştığını söylememize gerek bile yok.

Ekip Çalışmasına yatkınlık

Kim derdi ki Pokemon Go işe girmenizde yardımcı olacak. Şu anda söylediğimiz şeyin size saçma geldiğinin farkındayız. Ama emin olun ki işe girerken Pokemon Go’nun size çok yararı olacak. Ekip çalışması nedir ondan öğreneceksiniz.

Plan program her şey onda

Pokemon Go oynamak için yapmanız gereken bir sürü plan var. Pokemonun nerede olduğunu öğrendiniz onu nasıl yakalayacaksınız? Oraya nasıl gideceksiniz? Nasıl zaman ayırcaksınız? Bunların hepsi hesap kitap işi.

Bencil olmayı öğrenmek cabası

Bu oyunu oynarken her zaman ekip çalışması içinde olmanız şart değil. Bazen de bencil olmanız gerekiyor. O pokemonu ilk siz bulun ve siz yakalayın.

Tasarruf olmazsa olmaz

Elinizde olanın değerini bilmek, idareli kullanmak hepsi bu oyunun içinde var. En önemlisi de şarjınız. Eskiden önemsemediğiniz o şarjı artık daha fazla önemser hale geleceksiniz.

Spor hayatınızın vazgeçilmezi olacak

Pokemon yakalamak için yürüyeceksiniz. İsterseniz akşam, isterseniz sabah sporu yapmış olacaksınız. Kilolu olanlar için ideal değil mi? Hem eğlence hem spor bir arada.

Rekabet vazgeçilmeziniz olacak

Rekabete girmekten korkuyor musunuz? Artık korkmayacaksınız. Çünkü bu oyun sayesinde siz de rekabete alışacak, hem sosyal hem de iş hayatında rekabetten korkmayacaksınız.

Daha Fazla Oku
Hasan DündarPokemon Go Oynamak Size Ne Kazandırır?